Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pažintis su Budvos senamiesčiu – per potėpius

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Kuprinė
  • 2018-07-27
Dalyvaudami festivalyje, kretingiškiai pažino naujas šalis ir pasisėmė naujų įspūdžių.

Kretingos meno mokyklos Dailės skyriaus mokiniai savo patirties kraitę papildė išskirtiniais įspūdžiais – tarptautiniame menų festivalyje Juodkalnijos mieste Budvoje jiems per trumpą laiką teko atpažįstamai nupiešti pasirinktą senamiesčio vaizdą. Taip jaunieji dailininkai ne tik turėjo progos lavinti savo įgūdžius piešiant čia pat, gatvėje ar skvere, bet ir atidesniu žvilgsniu ištyrinėti nepažintą šalį, pabendrauti su vietiniais ir turistais, užmegzti draugystę su kitais festivalio dalyviais.

Kretingos meno mokyklos dailės mokytojos Živilė Sabaliauskaitė ir Lina Nikartienė pasakojo, kad į festivalį Juodkalnijoje važiavo apie trisdešimt 8–15 metų mokinių, keletas jų tėvų bei kolegų. Iš viso šiame dailės, šokių, dainų ir muzikos festivalyje, kuris organizuojamas vis kitoje Balkanų šalyje, šįsyk dalyvavo 15 kolektyvų – iš Bulgarijos, Vengrijos, Ukrainos, Turkijos, o Lietuvai, be kretingiškių delegacijos, dar atstovavo lenkų kolektyvas iš Vilniaus.

„Buvome vieninteliai dailininkai ir mums buvo skiriama labai daug dėmesio. Organizatoriai prasitarė, kad į kitus festivalius kviesis daugiau dailininkų ir, norėdami mus paskatinti, išskirti, netgi įsteigė apdovanojimus, ko įprastai per festivalius, plenerus net nebūna“, – festivalį organizavusios Pasaulio festivalių asociacijos svetingumu pasidžiaugė Ž. Sabaliauskaitė ir L. Nikartienė.

Iššūkis – piešti čia ir dabar

Kretingos meno mokyklos dailininkams teko patiems pasirinkti, kokį Budvos senamiesčio vaizdą jie nori nupiešti – nors festivalis truko 5 dienas, tačiau šiam darbui atlikti jie turėjo mažiau negu 3 dienas, nes norėtasi sudalyvauti ir ekskursijose, suteikusiose progos geriau pažinti šalį.

Kretingos meno mokyklos Dailės skyriaus mokiniai savo piešiniuose įamžino Budvos senamiestį.

„Vaikai piešė tiesiog gatvėse ir tai labai skiriasi nuo darbo klasėje, kur yra viskas po ranka, patogios sąlygos. Čia tu turi prisitaikyti prie aplinkos. Be to, mokiniai sulaukė ir praeivių susidomėjimo, kurie juos kalbino, stebėjo, kaip gimsta piešinys, – teigė Ž. Sabaliauskaitė. – Šiais metais mūsų mokyklos dailininkai dalyvavo 20 tarptautinių konkursų, iš jų 12-oje pelnė prizines vietas. Tačiau tokio dalyvavimo nepalyginsi su patirtimi, kurią mokiniai įgijo festivalyje – jiems nebuvo kada gerai apgalvoti temos, susirasti detalios informacijos apie objektus, negalėjo 2 mėnesius tobulinti darbo, netgi pasidaryti eskizo. Turi dirbti čia ir dabar, piešti iš natūros, o tai yra labai naudinga, nes moko pastebėti šešėlius, išlaikyti perspektyvą ir kt.“

Pasak Ž. Sabaliauskaitės ir L. Nikartienės, būtent siekiant išlaikyti „gyvojo“ piešimo tradiciją jau keletą metų Kretingos meno mokykla organizuodavo plenerus mokiniams Lietuvoje, dvejus metus jie vyko Rusnėje. Tad šįkart, mokiniams atsidūrusiems naujoje šalyje, teko dar didesnis ir labiau intriguojantis kūrybinis iššūkis – perteikti kitonišką panoramą, pasirenkant visai kitas spalvas, negu prireiktų piešiant Lietuvoje.

Tapė per naktį

Kretingiškių piešinius turėjo progos įvertinti visi festivalio dalyviai, o taip pat vietiniai gyventojai ir turistai. „Per parodą, kuri buvo surengta miesto aikštėje, žmonės ėjo ir bandė atpažinti, kokie objektai piešiniuose pavaizduoti, lygino juos. Vaikams ir buvo keliamas toks uždavinys – kad vaizdas būtų atpažįstamas“, – pasakojo Ž. Sabaliauskaitė.

Festivalio kulminacinio renginio metu buvo paskelbti trys prizininkai – I vieta skirta Betai Rogačiovaitei, II vieta – Matui Litvinui, III vieta įvertintas Martynos Kripaitės darbas.

Kelionėje į festivalį 15-ąjį gimtadienį pasitikusi B. Rogačiovaitė „Pajūrio naujienoms“ pasakojo, kad greitai apsisprendė, koks senamiesčio vaizdas bus pavaizduotas jos piešinyje – išsirinko siaurą gatvelę, vingiuojančią tarp namų. „Kadangi laiko buvo nedaug, tai vaizdą nusifotografavau mobiliuoju telefonu, kad piešinį galėčiau užbaigti viešbutyje. Tai paskutinį vakarą mes, trys draugės, piešėme per visą naktį balkone – ten apšvietimas buvo labai geras, tad galėjome dirbti, – įspūdžiais, kurie liks visam gyvenimui, pasidalino B. Rogačiovaitė. – Apskritai Budvos senamiestis labai sužavėjo – gražūs namai, senoviškos langinės, oranžinės čerpės ir daug gėlių, kitokių augalų.“

Paskutinę festivalio dieną į Budvą atvyko ir M. Litvino tėvai. „Mūsų šeima daug keliauja ir man rūpėjo tas kraštas – sužinoję, kad sūnus dalyvaus festivalyje, greitai susiieškojome bilietus, kad galėtume ir mes atskristi, – „Pajūrio naujienoms“ pasakojo Laima Litvinienė. – Iš festivalio įspūdžiai kuo geriausi, tai buvo graži šventė, vaikai laimingi, mokytojos labai rūpestingos.“

L. Litvinienė prisipažino ir pati nustebusi, kad II vietą pelnęs jos sūnus taip gražiai nupiešė. „Netikėjau, kad jis taip moka“, – linksmai pasakojo L. Litvinienė, įsitikinusi, kad tokios išvykos ir renginiai vaikams suteikia daugiau motyvacijos tobulinti savo piešimo įgūdžius, išmoko kantrybės ir žinojimo, kad tik įdėjus daug darbo pasiekiama gerų rezultatų.

Kretingiškių laukė ekskursijos ir kelionės, o taip pat ir atgaivinančios maudynės ežere.

Kelionė suartino bendražygius

Kretingos meno mokyklos dailininkų viešnagė Juokalnijoje buvo turtinga įvairių ekskursijų ir kelionių. Mokiniai ypač džiaugėsi turėję galimybę paplaukioti pramoginiu laivu Skadaro ežere, kuris telkšo tarp kalnų. „Gamtos grožis paliko didžiulį įspūdį. Vaikai viename paplūdimyje galėjo ir išsimaudyti. Be to, jie pamatė natūraliai gamtoje gyvenančius gyvatę, krabą, vėžlį“, – pasakojo Ž. Sabaliauskaitė.

Ji įsitikinusi, kad kelionei į Juodkalniją žavesio suteikė ir tai, kad buvo vykstama autobusu, tad pakeliui aplankytos Kroatija, Čekija, Austrija. „Miegodavome vis kitame viešbutyje, aplankydavome vis kitus miestus. Be to, kelionė labai suvienijo ir mūsų mokinius, nes jie, būdami skirtingo amžiaus, įprastai klasėje gali ir nesusitikti. O dabar vaikai labai susidraugavo tarpusavyje“, – pasakojo Ž. Sabaliauskaitė ir L. Nikartienė.

Mokytojos pasidžiaugė, kad kartu į kelionę vykę mokinių tėvai – Ingrida ir Egidijus Kusai, Lorita Benetienė – buvo rūpestingi ir entuziastingi bendražygiai, jų pagalbininkai.

Ž. Sabaliauskaitė ir L. Nikartienė patikino, kad Budvoje mokinių nutapytus darbus bus galima išvysti ir Kretingos visuomenei – jie bus eksponuojami parodoje, kurią Kretingos meno mokykloje planuojama surengti rugsėjo 1-ąją.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas