Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietuvos valdovai žvelgia iš drobių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2018-06-15
Dailininkė Laima Tubelytė-Kriukelienė ir jos sukurti valdovų portretai.

Vakar Kretingos rajono kultūros centre atidaryta didinga paroda „Lietuvos istorija drobėse“ – į žiūrovą drobėse pažvelgė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovai ir jų žmonos bei seserys. Parodos atidaryme dalyvavo ir pati autorė uteniškė dailininkė Laima Tubelytė-Kriukienė.

Karalius Mindaugas, karalienė Morta, kunigaikštienės Rimgailė ir Danutė-Ona, kunigaikštytė Sofija Vytautaitė, Barbora Radvilaitė su savo motina Barbora ir kt. Didingi Mindaugo krikšto, Lietuvos praeities vaizdai. „Tai – darbai, prieš kuriuos, įžengus į parodų salę, norisi išsitiesti ir pasitempti iš pagarbos savo krašto istorijai, jos kūrėjams, o taip pat menininkei, kuri paniro į istorijos gelmes ir taip subtiliai ją perteikė“, – tokie pagarbos ir padėkos žodžiai skambėjo per parodos atidarymą.

Pati autorė sakė, kad jos drobės neužsibūna namie, jos keliauja po šalį ir su jomis vėl susitinka tik per parodų vis kitose vietose atidarymus.

Istorine tema L. Tubelytė-Kriukienė yra sukūrusi per 90 darbų, tačiau į Kretingą atvežta tik dalis – per 20 mažesnių – drobių, nes didžiąsias, jos žodžiais, būtų buvę per sudėtinga transportuoti ir eksponuoti Kretingos kultūros centro erdvėse.

Kretingoje, ji prisipažino, viešinti pirmąsyk ir jai išsyk gimusios asociacijos apie šio kuršių krašto praeitį: „Galbūt iš čia raiteliai šuoliavo ar laivais pasiekdavo ir didingąją Romos imperiją, nes yra žinių, kad jau I amžiuje gintaro kelias vedė iš Lietuvos į Romą“.

„Aš daugel metų bendrauju su archeologu istoriku profesoriumi Eugenijumi Jovaiša, iliustruoju darbus, iš jo ir pasisėmiau daug žinių apie mūsų protėvius – aisčius. Ir nors nesu istorikė, dėstau dailę Utenos kolegijoje, bet labai domiuosi Lietuvos praeitimi – kokie žmonės gyveno, kas ją valdė“, – kalbėjo L. Tubelytė-Kriukienė.

Per 2009–2010 metus, ji sakė, nutapiusi 3x1,7 m dydžio drobę, vaizduojančią Žalgirio mūšį, vėliau – Oršos mūšį. „Tapant mūšius, teko pavaizduoti šimtus vyrų figūrų, jų veidus. Galvoju – vyrų per daug pritapiau, – taip mane patraukė moterų-valdovių portretai, – sakė menininkė, patikindama, jog, kiek įmanoma, pagal išlikusią ikonografinę medžiagą stengėsi atkurti jų portretus. – Barborą Radvilaitę nebuvo sudėtinga atvaizduoti, nes išlikę jos portretų, o pagal aprašymus atkuriant Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytauto seseris Rimgailę ir Oną-Danutę, teko pasitelkti vaizduotę.“

Beje, menininkė yra pirmoji Lietuvoje, nutapiusi kunigaikščio Vytauto seserų portretus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas