Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingos rajonas – saugiausias Lietuvoje

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2018-02-16

Vertinant 2017 metų darbo rezultatus, Kretingos rajonas tapo pačiu saugiausiu visoje Lietuvoje, ir tokių rezultatų pasiekta nepaisant to, kad mūsų rajono policijos komisariate trūksta 16 policijos pareigūnų. Tokia statistika pasidžiaugęs Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas įvardijo ir opiausią problemą – padažnėjo vagysčių iš gyvenamųjų patalpų, kurias, įtariama, įvykdo iš kitur atvažiuojantys ir ganėtinai įgudę ilgapirščiai.

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas, visuomenei pristatydamas policijos veiklos ataskaitą, pasidžiaugė, kad, net ir trūkstant darbuotojų, pavyko pasiekti puikių darbo rezultatų.

„Čia mūsų darbuotojų daugiau negu pačių policijos pareigūnų“, – nustebo Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, atėjęs į Kretingos rajono policijos komisariato salę, kur buvo pristatoma 2017 metų policijos veiklos ataskaita.

Dar prieš keletą metų buvo įprasta, kad salė būdavo pilnutėlė policijos pareigūnų, kurie klausydavosi komisariato skyrių viršininkų ataskaitų bei Savivaldybės, kitų rajone dirbančių teisėsaugos institucijų vadovų atsiliepimų apie jų darbą, neretai prisotintų padėkų žodžių.

Dabar gi pasiklausyti policijos veiklos ataskaitų susirenka vis daugiau visuomenės atstovų – seniūnų, nevyriausybinių organizacijų narių, paprastų gyventojų. Po oficialios dalies visi buvo pakviesti pabendrauti prie arbatos puodelio.

Stiprins kontaktą su seniūnais

„Ataskaita yra skirta ne pareigūnams, o visuomenei“, – akcentavo Klaipėdos apskrities policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas, pasidžiaugęs Kretingos rajono komisariato vadovo A. Pužausko siekiu palaikyti glaudesnį kontaktą su seniūnais. Jiems padedant, planuojama parengti didžiausią rizikos laipsnį turinčių asmenų sąrašą.

„Turėtume orientuotis į kontaktą su seniūnais, kad jiems būtų aišku, kur kreiptis, kam išsakyti problemas, su kuo pasitarti. Informacija, į kokį pareigūną ir kokiu klausimu galima kreiptis, turi būti pasiekiama ir eiliniam piliečiui, todėl planuojame jos daugiau viešinti ir internete, – kalbėjo A. Motuzas. – Policija teritorijose neišnyko, tik pasikeitė veiklos modelis.“

Šitaip A. Motuzas sureagavo į tai, kad po reformos seniūnijose nebeliko apylinkės inspektorių, kurių su nostalgija vis dar pasigenda dalis visuomenės.

Palyginęs policijos darbą prieš ir po reformos, A. Motuzas išreiškė nuomonę, kad ji buvo būtina, norint pakelti atlyginimus pareigūnams, juos aprūpinti šiuolaikiškomis darbo priemonėmis, uniformomis, transportu, tuo pačiu šiai profesijai suteikiant prestižą ir taip į sistemą prikviečiant motyvuotus bei teisinį išsilavinimą įgijusius jaunus žmones.

Padidėjimą lėmė formalumas

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas A. Pužauskas pateikė duomenis, jog 2017 metais mūsų rajone buvo užregistruotos 399 nusikalstamos veikos, ir tai yra 10,2 proc. daugiau negu 2016 metais. Tokiam pokyčiui įtakos turėjo tai, kad kriminalizuotas vairavimas esant neblaiviam – jei girtumas viršija 1,5 promilės, gresia nebe administracinė, o baudžiamoji atsakomybė; nuo spalio 1 dienos panaikintas privataus kaltinimo institutas, kuomet dėl kai kurių nusikalstamų veikų asmenys patys turėjo rinkti įrodymus ir kreiptis į teismą.

Per praėjusius metus ištirtos 273 nusikalstamos veikos, ir tai sudarytų 53,8 proc., nors 2016 metais ištirta buvo 68,4 proc. nusikalstamų veikų. Tačiau A. Pužauskas teigė, kad realiai policijos darbas nebuvęs prastesnis – mažesnis procentas gautas tik dėl to, kad pasikeitė statistinių duomenų pateikimo sistema – dabar nebeįskaičiuojami tie ikiteisminiai tyrimai, kurie buvo „paveldėti“ iš ankstesnių metų.

„Per 2017 metus baigėme beveik 100 ikiteisminių tyrimų, kurie buvo pradėti 2016-aisiais“, – paaiškino A. Pužauskas. Iš viso Kretingos rajone 2017 metais 10 tūkst. gyventojų teko 1 tūkst. 43,8 nusikalstamos veikos, ir tai yra mažiausias rodiklis visoje Lietuvoje. Pagal saugumą II vietoje liko Pagėgiai, kur 10 tūkst. gyventojų teko 1 tūkst. 105,3 nusikalstamos veikos, III v. – Šilalės rajonas, kur 10 tūkst. gyventojų teko 1 tūkst. 141,8 nusikalstamos veikos.

Opiausia problema – vagystės

Tarp nusikalstamų veikų, užregistruotų Kretingos rajone, daugiausia ikiteisminių tyrimų – dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, kurių 2017 metais buvo 112 ir daugumą jų sudaro smurto artimoje aplinkoje atvejai. Įdomu tai, kad per metus nuo smurto nukentėjusiems asmenims siūlyti 29 pagalbos iškvietimo įrenginiai-laikrodžiai, tačiau 27 atvejais jų buvo atsisakyta.

Antroje vietoje tarp populiariausių nusikalstamų veikų Kretingos rajone – vagystės, kurių užregistruota 106. „Turime rimtą problemą – vagystės iš namų“, – pripažino A. Pužauskas, kurio manymu, šioms vagystėms užkardyti padėtų videokamerų plėtra viešosiose vietose bei žmonių švietimas, skatinant juos burtis į saugios kaimynystės grupes.

A. Pužauskas išreiškė nuomonę, kad vagystes vykdo įgudę ilgapirščiai, besidarbuojantys ne viename rajone, tad jiems išaiškinti yra reikalinga atlikti žvalgybinį darbą – tai priskirta specializuotiems Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato padaliniams, kuriems informacija yra perduodama.

Tačiau Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas A. Motuzas ne visai norėjo su tuo sutikti: pasak jo, žvalgybinį darbą gali atlikti ir rajonuose dirbantys pareigūnai, nors po reformos čia ir neliko vadinamųjų operatyvinių darbuotojų.

Identifikuos „karštus“ taškus

Policijos veiklos ataskaitoje A. Pužauskas didelį dėmesį skyrė ir pareigūnų atliekamam prevenciniam darbui – per 2017 metus vykdytos 85 prevencinės priemonės, taip pat organizuoti renginiai, konkursai, paskaitos švietimo įstaigose.

„Dvi bendruomenės pareigūnės aplankė ir vedė edukacinius užsiėmimus daugiau kaip 2 tūkst. 400 vaikams, dirbo 3 tūkst. 261 valandą. Daugiau vesti edukacinių užsiėmimų jos jau tiesiog fiziškai nebepajėgtų“, – aktyviu bendruomenės pareigūnių darbu džiaugėsi komisariato vadovas.

Kalbėdamas apie 2018 metus, tarp A. Pužausko įvardytų uždavinių nuskambėjo siekis kuo labiau suvienodinti darbo krūvį tarp tas pačias funkcijas vykdančių pareigūnų, kuo daugiau pareigūnų darbo organizuoti teritorijose, kas buvo sėkmingai daroma 2017 metais, o taip pat vykdyti prevencinę veiklą, sudarant nusikalsti linkusių asmenų sąrašą bei identifikuoti „karštus“ taškus, iš kurių sulaukiama daugiausiai pranešimų ir kur daroma daugiausiai teisės pažeidimų.

Padėkojo jauniesiems šauliams

Prie nusikalstamumo prevencijos prisidėjo ir Kretingos rajono savivaldybė – už jos skirtus 6 tūkst. 400 Eur buvo įsigyta atšvaitų, šviesą atspindinčių liemenių, parengti informaciniai leidiniai, organizuoti renginiai.

Kretingos rajono meras J. Mažeika, pasidžiaugęs išsamia policijos veiklos ataskaita, atkreipė dėmesį, kad visuomenės pasitikėjimas policija auga ir tai, mero įsitikinimu, pareigūnai užsidirbo savo darbu.

Rajono vadovas taip pat padėkojo ir salėje buvusių jaunųjų šaulių atstovams, kurie padeda ne tik policijos pareigūnams viešų renginių metu, bet ir Savivaldybės specialistams užtikrinant viešąją tvarką.

Patvirtinęs, kad tikimasi videokamerų tinklą papildyti dar 7 videokameromis, J. Mažeika išsakė pastebėjimą, kad prie videokamerų budint samdomiems darbuotojams, o ne policijos budėtojams, kaip buvo iki policijos reformos, dažnokai jaučiama pavėluota reakcija į daromus pažeidimus.

„Jie neturi tokių profesinių įgūdžių kaip policijos pareigūnai, bet matyt, čia tik laiko klausimas, kada ir jie išmoks grūdus atskirti nuo pelų“, – vylėsi rajono vadovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas