Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Virto šimtametis Gargždupio ąžuolas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta
  • 2017-08-04

Sudūlėjęs šimtmečių tėkmėje ir galop neatlaikęs šią vasarą praūžusių vėtrų, išilgai skilo vienas seniausių mūsų krašto medžių – Vaineikių girių ąžuolas, augęs Gargždupio kaimo kapinaitėse.

Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys užfiksavo, kaip atrodė šimtmečius skaičiavęs Gargždupio ąžuolas pernai ir kaip po vėtros nyksta sužalotas šią vasarą.

Galiūno apimtis – 5,5 metro

Apžiūrėdamas Gargždupio kaimo kapinaites, įkurtas XVIII a. kairiajame Vaineikupio krante, už 200 m nuo kelio Vaineikiai – Šukė, Darbėnų seniūnas Alvydas Poškys ir pastebėjo perskilusį ąžuolą.

„Visas medžio vidurys jau buvo kiauras, nuo laiko išdūlėjęs ir priaugęs grybų. Kol kas dar viena jo šaka žaliuoja, o išvirtusią teks sutvarkyti rudenį, nes aplink – ūkininkų dirbami laukai. Kai jie nuims derlių, galėsime išvežti nuvirtusią medžio dalį bei sutvarkyti išverstą kapinaičių tvorą, kurią aplaužė virsdamas medis. Gerai, kad virto į lauko pusę, nes antraip būtų aplaužęs koplytėlę bei antkapinius kryžius“, – pasakojo A. Poškys.

Jis sakė, jog išvien su Šukės kaimo ūkininku Povilu Turauskiu neseniai buvo apžiūrėję ir išmatavę senolį – šio apimtis siekė 5,5 m.

Remiantis Kretingos krašto enciklopedija, Gargždupio ąžuolas yra įtrauktas į Lietuvos gamtos paminklų sąrašą. Tačiau nei ilgametė Vaineikių girininkijos girininkė Aleksandra Venclovaitė, nei dabartinis girininkas Andrius Kalnikas apibūdinti jo amžiaus negalėjo.

Liepsnojo Plokščių ąžuolas

Darbėnų seniūnijoje auga du žinomi galiūnai ąžuolai – be Gargždupio, dar Plokščių ąžuolas, Grūšlaukės apylinkėse. A. Poškys apgailestavo, jog pastarasis taip pat baigia savo amžių.

Gandas apie Plokščių ąžuolą po visą Lietuvą pasklido užpernai, kai facebook tinklo lankytojai dalijosi vaizdu, kaip šis medis mįslingai užsiliepsnojęs nuo žaibo – degė tik jo vidus, bet ne šakos. Tačiau specialistai paneigė šią neva gamtos išdaigą, tvirtindami, jo nuo žaibo būtų užsidegę šakos ir lapai, o ne kamieno vidus. Todėl įtikinamiausia versija, kad ąžuolo drevė buvusi padegta. Tačiau į Plokščių ąžuolą dar anksčiau – 2012 m. tikrai buvo įtrenkęs žaibas, dėl to jis buvo sutvirtintas metalinėmis konstrukcijomis.

P. Turauskis papasakojo, jog iš tų vietų, kur auga Gargždupio ąžuolas, yra kilęs garsus Lietuvos laisvės kovotojas Kardo rinktinės vadas Kazimieras Kontrimas-Montė.

„Ten išliko senoji jų giminės koplyčia, prie kurios vasaromis susirenka Kontrimų giminė, o senoje sodyboje dar tebegyvena garbaus amžiaus K. Kontrimo-Montės giminaitis Jonas Kontrimas“, – patikino pašnekovas.

Siekia išsaugoti senus medžius

P. Turauskis tikino, jog Darbėnų seniūnijos Vaineikių- Medsėdžio kaime, privačioje Kalniaus sodyboje, todėl ir vietovė vadinama Kalnynu, taip pat auga du seni stori ąžuolai. „Kartu su ankstesniu Darbėnų seniūnu Edvardu Stalmoku dedam pastangas, kad jų nenupjautų ir jie būtų įtraukti į Lietuvos gamtos paminklų sąrašą. Dėl to kreipėmės į dabartinį seniūną A. Poškį ir Savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus ekologę Jūratę Jokubauskienę, – ši atostogauja, o mes tebelaukiame sprendimo“, – tvirtino šukiškis.

A.Poškys patikino žinąs tuos Kalnyno ąžuolus, jie tikrai atrodo seni. Ir pačiame Darbėnų miestelyje, Alyvų gatvėje, Marytės Justinos Petreikienės sodyboje auga sena pušis. Pasak vietinių žmonių, ant jos šakų kazokai korę1863 m. sukilimo dalyvius.

„Kalbėjausi su Kretingos rajono paminklotvarkininku Algirdu Mulvinsku, – jis paaiškino, jog tam, kad medis būtų įtrauktas į vertybių sąrašą, reikia įrodyti jo amžių arba tai, kad to medžio istorija yra kažkuo ypatinga ir įdomi“, – tvirtino Darbėnų seniūnas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas