Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Darius Petkevičius vikingų laivą „Pilsota“ statė 11 mėnesių.

Šiandien uostamiesčio gimtadienio proga į Baltijos jūros bangas panirs Dariaus Petkevičiaus pastatytas vikingų laivas: 36-erių vyras jį konstravo 11 mėnesių Budrių kaime, brolio Andriaus gamybos įmonėje. Padedamas budriškio skulptoriaus Juozo Paulausko, D. Petkevičius vikingų laivą pastatė be jokio išankstinio projekto ar brėžinių. „Kaip šutinta lenta linko, taip ir dėjau, – prisipažino jis. – O ir vikingai prieš kelis šimtus metų ar turėjo kokius brėžinius? Žinoma, kad ne.“ D. Petkevičius, nieko bendra pats neturįs nei su projektavimu, nei su inžinerija, vikingų laivą statė pagal IX-X a. menantį Osebergo laivą – jį archeologai surado 1903 m. Norvegijoje, netoli Osebergo. Vikingai laivams statyti naudojo ąžuolą, o Darius savąjį laivą statė iš pušies, kad būtų lengvas, skirtas žygiams. „Norisi patirti tai, ką patyrė vikingai prieš kelis šimtus metų. Laivas turi atlaikyti bet kokį orą, drėgmę, šaltį. Laive nėra jokios šiuolaikinės technikos ar navigacijos – plukdomas jis 10 irklų, o kelią rodys saulė, – savo rankų kūrinį rodė D. Petkevičius. – Laivo šonus puoš 12 skydų, ištempsiu 22 kv. metrų ploto bures. Vikingai jas siūdavo iš vilnonės medžiagos, aš pasirinkau lengvesnę šiuolaikinę medžiagą, kad burę lengviau būtų suvaldyti.“

Vikingų laivas stovės Platelių jachtklube iki ežeras užšals.

D. Petkevičius laivui papuošti pasirinko kuršių simbolį arklio galvą, o laivą pavadino „Pilsota“ – šis vardas neš žinią apie vakarų baltų žemę Pilsotą, – šios praeitį per istorinę rekonstrukciją gaivina Klaipėdoje įsikūręs klubas „Pilsots“, kurio narys yra ir Darius.

Jo pastatytas laivas sveria apie 4 tonas, jo ilgis – 12 m, stiebo aukštis – beveik 8 m. Iš Budrių į uostamiestį išvežtas kaip negabaritinis krovinys, Klaipėdoje neužsibus – registruojant laivą iš jo savininko reikalaujama projekto, brėžinių, o D. Petkevičius jų neturi. Tad po šventinio laivų parado vikingų laivas bus perkeltas į Platelius – juo grožėtis, domėtis istorine praeitimi galės Platelių jachtklubo lankytojai. Žiemop, artėjant šalčiams, laivą teks išvilkti iš vandens – veikiamas ledo laivas paprasčiausiai sulūžtų.

„Laivą nuleidus į vandenį, pirmąsias dienas jame ir gyvensiu – kol išbrinks lentos, semsiu vandenį, teks sureguliuoti balastą“, – kad laukia nauji iššūkiai, neslėpė D. Petkevičius.

Jis apgailestavo, jog nėra išlikę lietuvių vikingų laivų pavyzdžių – jie arba sudegė, arba buvo užkariauti ir išplukdyti, gal kaip kitaip sunyko. Skandinavų šalyse rastieji laivų pavyzdžiai išlikę todėl, kad gyvenviečių vyriausieji buvo laidojami kartu su laivais, ir, matyt, šaltis, smėlis juos kažkaip užkonservavo. „Turėtume archeologinių radinių – turėtume daugiau žinių, kokiais laivais mūsų protėviai vikingai ėjo į žygius užkariauti šiaurės tautų, – kalbėjo D. Petkevičius, kuriam vikingų laivas „Pilsota“ – jau antrasis: prieš kurį laiką jis yra sumeistravęs vikingų valtį ir ja išbandęs vandens kelią iki Nidos. – Kai pakilo didžiulės bangos, tada ir supratau, kad reikia didesnio ir patvaresnio laivo“.

Mūsų šalies istorija besidomintys visuomenės nariai laivą „Pilsota“ turėtų pamatyti ten, kur organizuojamuose renginiuose dalyvaus klubo „Pilsots“ nariai, atkuriantys istorinę baltų genties kuršių praeitį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas