Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Ramybę sudrumstė žemė

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-05-12
Vincas Budrys Kūlupėnų seniūnijos žemės ūkio specialistei Aldonai Mažeikienei (kairėje) ir seniūnei Ritai Lubienei pateikė nuosavybės įteisinimo dokumentus ir tikino, kad deklaravimo sistemoje VŽ sluoksniu pažymėtas laukas jokiu būdu negali būti valstybės.

Kaip jaustumėtės vieną rytą sužinoję, kad paveldėtas, 15 metų nuosavybės teise jums priklausęs žemės sklypas staiga tapo nebe jūsų, o valstybės? Į tokią nepavydėtiną situaciją šiomis dienomis pateko kūlupėniškis Vincas Budrys.

Siekia rimčiau kontroliuoti

„Esu šokiruotas, naktim sunku užmigti, šitaip nervus ištampė. Penkiolika metų savo žemėje ūkininkauju, pernai irgi čia pasisėjau žiemkenčių, šiemet šalia susiariau, pasiruošiau dirvą bulvėms sodinti. Gerai, kad nespėjau – ir tas gal atims. O vieną dieną dar paaiškės, kad ir ne savo troboj gyvenu“ , – ironizavo V. Budrys.

Kad žemė nebe jo, vyras teigė sužinojęs Kūlupėnų seniūnijoje, kai, kaip kasmet, pas žemės ūkio specialistę atvyko deklaruoti pasėlių.

„Išgirdau, kad deklaravęs pasėlius valstybinėje žemėje galiu užsidirbti tūkstantinę baudą – esą naujoji kompiuterinė sistema rodo, jog vienas mano sklypų kaip tik ir yra valstybinėje žemėje!“– negalėjo atsitokėti pašnekovas.

Kūlupėnų seniūnijos žemės ūkio specialistė Aldona Mažeikienė tikino esanti „nė prie ko“.

„Lietuvoje buvo daug atvejų, kai, siekdami su pasėlių deklaravimu susijusios paramos, žemdirbiai deklaravo valdiškas žemes. Siekiant efektyviau kontroliuoti, Nacionalinė mokėjimų agentūra šiemet patobulino paraiškų priėmimo informacinę sistemą, įdiegdama vadinamąjį valstybinės žemės sluoksnį, trumpai žymimą VŽ. Ką sistemoje matau, tą Vincui ir sakau, juk aš nesu ta, kuri matuoja žemes “, – taip „Pajūrio naujienoms“ paaiškino A. Mažeikienė.

Ir jos, ir į pokalbį įsitraukusios seniūnės Ritos Lubienės nuomone, gali būti, kad kai kurie gyventojai, kurie vieni pirmųjų įgijo žemės nuosavybę, lig šiol tebėra neatnaujinę dokumentų, sklypai nebuvo įbraižyti į Registrų centro žemėlapius. O norint įbraižyti, reikėtų atlikti kadastro matavimus, už tai mokėti pinigus. Dokumentų neatnaujinus, nuosavybė iš tiesų galinti likti niekinė.

„Penkiolika metų sėju ir pjaunu šiame lauke, pasėlius deklaruoju. Nė blogiausiame sapne nesapnavau, kad kada nors dėl to turėsiu problemų“, – apgailestavo V. Budrys.

Nuo Ainošiaus pas Kaipošių

Tačiau V. Budrys juodu ant balto įrodė, jog jo atvejis yra kitoks. Vyras specialistei bei seniūnei ant stalo paklojo paveldėjimo liudijimą ir sklypo brėžinį, kuriame aiškiai raudona linija apibrėžti riboženkliai, taip pat išrašą apie tai, jog ginčo objektu tapęs sklypas, besiribojantis tik su pačiam V. Budriui priklausančiu mišku, Registrų centre yra įregistruotas ne seniai, kaip specialistė su seniūne teigia, o 2002-aisiais.

Iš viso nuo 2002 metų kūlupėniškis valdo apie 16 ha su sklypais ir miškais.

„Tai gal tas VŽ pažymėtas sklypas ir yra miško žemė?“ – svarstė A. Mažeikienė su R. Lubiene.

Tačiau, anot Kūlupėnuose gimusio ir augusio, tuometinę aštuonmetę mokyklą tame kaime baigusio, tėviškėje sodybą turinčio V. Budrio, ginčijamame plote nuo kolūkio laikų buvo auginami pasėliai, rišamos karvės, o per visą sklypą iki dabar driekiasi melioracijos įrenginiai bei jų atšakos. „Galų gale, jei ir būtų deklaravimo sistemoje pažymėta miško žemė, tai ne valstybine, o miško žeme ją ir vadintų“, – valdininkių abejones sklaidė jis.

Aiškintis, kaip sklypas pateko į vadinamąjį valstybinės žemės sluoksnį, seniūnijos darbuotojos žmogų pasiuntė į Nacionalinės žemės tarnybos Kretingos skyrių. Tačiau šiuo metu atostogaujantis jo vadovas Dalius Vitkus „Pajūrio naujienas“ telefonu patikino, kad žemėtvarkoje V. Budriui nelabai būtų kas veikti – šiuo atveju reikalingi ne kadastro, o žemės laukelių numeriai, kuriuos žino ir su Registrų centru turėtų suderinti patys seniūnijų žemės ūkio, jei ne, – Kretingos rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus specialistai.

Svarbu turėti dokumentą

Kretingos rajono Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė pasidalijo svarbiausiais šių metų pasėlių deklaravimo akcentais, su kuriais žemės ūkio specialistus supažindino Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas Karbauskas. Vienas akcentų ir yra VŽ sluoksnis. Tai pagal Registrų centro duomenis sudaryta vaizdo informacija apie valstybinės žemės ūkio bei kitos paskirties žemės plotus. Šio sluoksnio įdiegimas deklaravimo sistemoje parodė, kad Lietuvoje pasitaiko nemažai atvejų, kai sluoksnyje matomi prie valstybinės žemės priskirtini sklypai – netikslūs, nes neatitinka realių žemės dirbimo ribų arba jau yra privatizuoti. Todėl natūralu, kad VŽ sluoksnio klaidos kelia žemdirbių nepasitenkinimą.

Deklaruoti plotus, patenkančius į vadinamąjį valstybinės žemės sluoksnį, galima, užtenka varnele pažymėti, kad žmogus žino, jog privalo turėti šių plotų valdymą ar naudojimą pateisinantį dokumentą ir, Nacionalinei mokėjimo agentūrai paprašius, paraiškų administravimo metu jį galės pateikti.

Jei laukas patenka į VŽ sluoksnį, bet jokių to lauko dokumentų ūkininkas neturi, tokiu atveju raštu privalo kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) dėl galimybės įsiforminti oficialiai ir naudotis šiuo konkrečiu lauku. Šiemet patikslinta, kad žemės dirbimas gali būti įrodomas per valdoje registruotus šeimos narius. Traktorius arba kita žemės ūkio technika turi būti registruota ne vėliau kaip šių metų liepos 1 d. Vadinasi, technika, įregistruota po šių metų sausio 1-osios, taip pat bus tinkama žemės dirbimo faktui įrodyti.

Ž. Seniūnienė priminė, kad žemdirbiai neturėtų laukti paskutinės žemės ūkio naudmenų deklaravimo dienos, tai yra birželio 6-osios. Palyginus su praėjusiais metais, kol kas procesas rajone vyksta vangiai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas