Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Abituriento išradimas sulaukė mokslininkų pripažinimo

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-04-25
Pranciškonų gimnazijos abituriento Gvidono Navicko sukonstruotas unikalaus dizaino 4 cilindrų elektromagnetinis variklis buvo įvertintas II vieta ir sidabro medaliu Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape.

„Šis variklis padarytas iš prakaito, ašarų ir ilgų valandų“, – sakė Pranciškonų gimnazijos abiturientas Gvidonas Navickas, rodydamas savo sukonstruotą unikalaus dizaino 4 cilindrų elektromagnetinį variklį, kuris ne tik sulaukė mokslininkų pripažinimo Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, bet ir sudomino Valstybės patentų biurą, pasiūliusį užregistruoti savo išradimą.

G. Navickas pasakojo, kad 4 cilindrų elektromagnetinis variklis buvo kuriamas beveik 9 mėnesius, kiekvieną savaitę jam skiriant dvi dienas. „Pasibaigus pamokoms apie 15 val., užsidarydavau mokyklos dirbtuvėse, kur būdavau iki vėlyvo vakaro“, – pasakojo G. Navickas.

Šios pastangos sulaukė įvertinimo – Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, į kurį pateko dar 42 dalyviai, už inžinerinį darbą „Alternatyva vidaus degimo varikliui“ G. Navickas pelnė II vietą. Ranka pasiekiama buvo ir I vieta, kuri būtų atvėrusi kelią į tolimesnį konkurso etapą, tačiau G. Navicko projektas neatitiko formalaus reikalavimo, kad darbas būtų tiriamojo pobūdžio.

„Kai sumaniau konstruoti variklį, negalvojau apie tai, kokiame konkurse dalyvausiu ir kokius reikalavimus įvykdyti. Tačiau man svarbiausia yra tai, kad darbas sulaukė mokslininkų pripažinimo“, – sakė G. Navickas, kuriam teko pačiam ir pristatyti savo kūrinį komisijos nariams – gamtos mokslų profesoriams.

Pranciškonų gimnazijos fizikos mokytoja Irena Černeckienė savo mokinį G. Navicką apibūdino kaip mokinį, nestokojantį ne tik naujų idėjų, bet ir užsispyrimo joms įgyvendinti.

Variklio modelis – edukacijos tikslams

Konkurso metu prie G. Navicko stendo, kur jis kiekvienam susidomėjusiam pasakodavo apie savo variklio modelį, jį pakalbino ir Valstybės patentų biuro atstovai.

„Visi trys buvo priėję atskirai ir su kiekvienu jų susiginčijau – drąsiai įrodinėjau savo idėją. Ir tai pasiteisino: vėliau jie man paspaudė ranką ir pakvietė užregistruoti savo išradimą. Nors toks variklio veikimo principas buvo seniai žinomas, tačiau aš jį pritaikiau edukacijai, o tai, kaip man paaiškino Valstybės patentų biuro atstovai, kai koks nors jau žinomas dalykas yra pritaikomas naujoje srityje yra laikoma nauju išradimu“, – kalbėjo G. Navickas.

Abiturientas tikisi, kad jo suprojektuotas variklio modelis bus naudojamas mokymo procese ir įkvėps kitus mokinius gilintis į fizikos mokslą – taip, kaip juo susidomėjo pats, būdamas dar VII klasėje.

„Chemijos pamokoje darant bandymus sumaišytos medžiagos pradeda burbuliuoti, kyla dūmai – tokio pat efektingo pateikimo mokiniams reikia ir mokant fizikos. Šis variklis, kai jį įjungi, pradeda drebėti, purtytis – iš karto sulaukia mokinių reakcijos ir susidomėjimo“, – pasakojo G. Navickas.

Sukūrė unikalią konstrukciją

„To, kas yra čia, internete nesurasite, nes viską sugalvojau pats“, – tvirtino G. Navickas, kuris, konstruodamas variklį, panaudojo tik kelias būtinas pirktines detales, maksimaliai viską pagamindamas pats savo rankomis.

G. Navickas pasakojo turėjęs praleisti daugiau kaip 150 val. prie kompiuterio: savarankiškai išmokęs naudotis „AutoCAD“ programa, ja nubraižė variklio modelio dizainą. Pagal šį brėžinį ir buvo atspausdintos kai kurios variklio dalys 3D spausdintuvu, kurį turi Pranciškonų gimnazija.

G. Navickui teko ne tik parinkti optimaliausią detalių dizainą ir detales preciziškai suderinti tarpusavyje, tačiau ir apgalvoti, kaip sukonstruotas variklis bus naudojamas praktikoje.

„Viskas čia yra dėl priežasties. Sulaukiau pastabų, kad man trūksta kruopštumo, nes korpuse palikti tarpai – teko paaiškinti, kad taip padaryta specialiai, kad mokytojui būtų lengva išvesti laidus, ištaisyti gedimą, jei toks pasitaikytų. Be to, šis korpusas yra autentiško dizaino – visą konstrukciją laiko tik 4 varžtai, juos išsukus, viskas išsiskleidžia tarsi sumuštinis“, – pasakojo G. Navickas, kuris įrodydamas modelio tvirtumą, drąsiai jį visaip krato ir varto net tuomet, kai variklis įjungtas.

Mokytojus stebino smalsumu

G. Navickas teigė, kad 4 cilindrų elektromagnetinis variklis buvo intriguojantis iššūkis išbandyti praktiškai tai, ką jis rengiasi studijuoti – vaikinas jau yra įstojęs į autoinžineriją universitete Anglijoje.

„Tikiuosi, kad baigęs mokslus galėsiu dirbti automobilių gamykloje, nors labiausiai man patiktų būti tokiu mokslininku, kuris pats rinkai pristato savo sukurtus gaminius“, – pasakojo G. Navickas, kuris yra komunikabilus bei gabus įvairioms sritims – jam sekasi ir humanitariniai bei meno dalykai.

Nuo VII klasės G. Navickui dėstanti fizikos mokytoja Irena Černeckienė savo mokinį apibūdino kaip smalsų ir nestokojantį naujų idėjų. „Gvidonas man neduodavo ramybės: vis pasakodavo ką nors įdomaus suradęs internete, o aš būtinai turinti tai pamatyti. Jis siūlydavosi surengti kokius nors pristatymus visai klasei – privalėdavau rasti tam laiko pamokoje, nors jos kiekviena minutė būdavo suskaičiuota, – su šypsena prisiminė I. Černeckienė. – Gvidonui viskas būdavo įdomu – kai pamokoje buvo tema apie tai, kaip su magnetu sukuriama elektra, jis iš karto sukluso: elektra atsiranda tarsi iš niekur. Taip viena idėja po kitos ir išsivystė šis elektromagnetinio variklio modelis. Gvidonas labai užsispyręs ir vis kažko ieško, jam vis negana: sukūręs vieną dalyką, tuoj imasi kito.“

Taip nutiko ir šįkart: G. Navickas pasakojo, kaip prieš 2 metus, rengdamas projektinį darbą, buvo sukonstravęs 1 cilindro variklį, kuriam panaudojo įvairias atliekas: aliuminį, seno kompiuterio detales ir kt. Tad šįkart turėjęs didesnių ambicijų – sukonstruoti 4 cilindrų variklį, kurį kuriant jam ir pagelbėjo mokytojai I. Černeckienė bei Vismantas Masiokas, dėstantis technologijas, robotiką.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas