Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Pas mus žmogus būtinai turi būti ribojamas įvairiausiais draudimais. Jei atveži senas padangas į atliekų aikštelę, tai nemokamai paims tik penkias. O gal žmogus ne tik savo, bet ir visų kaimynų senas padangas surinktų ir jas vienu kartu atvežtų? O gal važiuodamas keliu prigriebtų ir numestą padangą, jei ją pamatytų? Bet ne, negalima!“, – kalbėjo Kretingos rajono tarybos narys Antanas Puodys, kai Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijai svarstant, kaip apsisaugoti nuo gaisrų atvirose teritorijose, buvo pastebėta, jog jų priežastimi tampa ir nuošaliose vietose sukrautos bei padegtos atliekos.

Apie tai, kad grioviuose, pamiškėse ir kitose nuošaliose vietose sumestos senos padangos masina jaunimą jas uždegant susikurti sau atrakciją, posėdyje kalbėjo Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Vaidotas Parnarauskas. Jo pastebėjimu, norint apsisaugoti nuo gaisrų, būtina išnaikinti nelegalius sąvartynus.

„Ten, kur atsiranda konteineris – šiukšlių nebelieka. Net nuorūką užgesinę į konteinerį meta“, – teigė V. Parnarauskas.

Jam antrino ir Kretingos miškų urėdijos urėdas Arūnas Samoška, kurio pastebėjimu, padangų keitimo laikotarpiu – nuo kovo vidurio iki balandžio pabaigos – miškuose atsiranda senų padangų krūvos. „Kai įvedė mokestį už tarą, besimėtančių butelių neliko. Gal panašiai reiktų spręsti problemą ir dėl senų padangų? Jų surinkimo vietos yra, bet ne kiekvienas varginsis važiuoti 15 km, kad atiduotų senas padangas. O jei už jų pridavimą gautų kelis eurus, galbūt surinktų ir bešeimininkes padangas?“, – nuomonę išsakė A. Samoška.

Jis pasidžiaugė, kad įvedus visuotinę rinkliavą už šiukšles, miškuose randamų padangų gerokai sumažėjo. „Kai dirbau Šernų girininkijoje, per sezoną surinkdavome apie 400-500 padangų, o dabar – apie 150-200. Vis dėlto, negalima sakyti, kad problemos nebėra, nes vis atsiranda ir naujų padangų“, – sakė A. Samoška.

Kad išmestų padangų vis dar pasitaiko, patvirtino ir posėdyje dalyvavę seniūnai. „Mūsų žmonės surenka tas bešeimininkes padangas, bet kur jas dėti? Sandėliuoti pas save seniūnijoje? Mūsų rajone nėra centralizuotos sistemos, kad būtų galima bet kada, o ne tik kartą per metus pristatyti senas padangas“, – teigė Kretingos seniūnijos seniūnas Antanas Gedminas, kuriam pritarė ir Kretingos miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius.

Su problema supažindinta „Kretingos komunalininko“ direktorė Renata Surblytė „Pajūrio naujienoms“ paaiškino, kad bešeimininkes padangas seniūnijos turėtų sandėliuoti savo seniūnijose, tačiau tik laikinai, nes kelis kartus per metus sukauptos padangos yra nemokamai išvežamos.

„Kretingos rajono savivaldybės administracija yra pasirašiusi sutartį su Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondu, kuris ir teikia tikslinę dotaciją – 4 tūkst. 100 eurų – padangų atliekoms transportuoti iki artimiausio padangų atliekų naudotojo ar perdirbėjo. Sutartyje numatyta, kad iki 2018 metų gruodžio 31 dienos mūsų savivaldybė pristatys 250 tonų padangų atliekų“, – teigė R. Surblytė. Jos teigimu, šiuo metu yra vykdomos viešųjų pirkimų procedūros, siekiant įsigyti paslaugas iš padangų atliekų naudojo ar montuotojo. Pasak R. Surblytės, vykdant šią sutartį, mūsų rajono seniūnijose ir buvo trumpam pastatyti konteineriai senoms padangoms surinkti. „Taip siekėme palengvinti darbą seniūnijų darbuotojams, kad padangų keitimo laiku jiems būtų patogiau surinkti bešeimininkes padangas, kurias mūsų darbuotojai atvažiavę paimtų, – kalbėjo R. Surblytė. – Tačiau nuolat laikyti konteinerių seniūnijose tam, kad į jas galėtų senas padangas mesti ir gyventojai, negalime – taip pažeistume teisės aktus, numatančius, kad gyventojai savo nebenaudojamas padangas turi atvežti į stambiagabaričių atliekų aikštelę Ankštakiuose.“

R. Surblytė paaiškino, kad gyventojams leidžiama per metus atiduoti ne daugiau 5 padangų, nes baiminamasi, jog galimybe nemokamai atsikratyti senomis padangomis imtų naudotis komercinės įmonės: autoservisai, autodalių parduotuvės.

Įstatymai numato, kad visi padangų platintojai, tarp jų ir prekybos centrai, privalo nemokamai priimti senas padangas – jos turi būti skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui, o atiduodamų padangų vienetų skaičius atitikti perkamų padangų skaičių. Be to, be papildomo mokesčio senos padangos priimamos ir jas keičiant autoservisuose. Kaip juridiniai asmenys vykdo šiuos įsipareigojimus, kontroliuoja aplinkosaugininkai.

Tačiau ką daryti gyventojui, jei jis rastų pakelėje bešeimininkę padangą ir norėtų, švarindamas gamtą, ją kur nors pristatyti? R. Surblytė paaiškino, kad tokiu atveju žmogus turėtų rastą bešeimininkę padangą atvežti į seniūniją ar „Kretingos komunalininką“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas