Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lietuvišką žiemą maino į šiltus kraštus

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-02-28
Noras pratęsti vasarą tampa įmanomas vis daugiau žmonių – darbas nuotoliniu būdu lengvai leidžia keisti savo gyvenamąją vietą ir biurą įkurti nors ir Ispanijos paplūdimyje.

Vis daugiau lietuvių nebekeikia lietuviškos žiemos – tiesiog susikrauna daiktus ir su šeimomis keliems mėnesiams išvyksta gyventi į pietų šalis. Ir šis reiškinys plinta: išgyventi svetur neretai kainuoja panašiai kaip ir Lietuvoje, o darbas nuotoliniu būdu leidžia lengvai keisti gyvenamąją vietą. Tai patvirtina ir šią žiemą svetur su šeimomis leidžiantys iš Kretingos kilę 27 metų Algirdas Sabaliauskas bei 40 metų Martynas Savickis.

„Manau, kad vien iš Kretingos tokių žmonių yra daugiau nei šimtas. Ir tai tikrai nėra verslininkai ar kokie turčiai. Tai yra jauni asmenys, turintys skaitmeninę profesiją“, – teigė A. Sabaliauskas, kuris su žmona Lina bei dukromis 3 metų Brukne ir 1 metų Gile šiuo metu gyvena Ispanijoje.

Pats A. Sabaliauskas su kolegomis daugiau negu prieš metus įkūrė skaitmeninių specialybių mokyklą „Baltic Talents“, kuri rengia programuotojus, dizainerius, analitikus.

„Būtent tuos specialistus, kurie ateityje galės patys spręsti, kur leisti žiemą, – šypsojosi A. Sabaliauskas. – O jei rimtai, tai tikiu, kad laisvos specialybės, neįkalinančios žmogaus vienoje vietoje, yra ateitis. Jau du dešimtmečius pasaulyje atsiranda vis daugiau nuotolinių darbų. JAV, Didžioji Britanija vis dažniau Rytų Europoje samdo programuotojus, dizainerius, analitikus, kitų specialybių specialistus. Aš pats, mano kolegos irgi dirba nuotoliniu būdu. Tam reikia gero interneto ir šiek tiek stipresnės disciplinos negu sėdint biure. Na, ir darbą baigi ne atėjus 18 val., o tada, kai padarytas darbas.“

Mėgaujasi vandens sportu

A. Sabaliauskas įsitikinęs, kad vasarą, vėlyvą pavasarį ir ankstyvą rudenį nėra geresnės vietos gyventi negu Lietuvoje, tačiau žiemą iš jos norisi pabėgti ten, kur šilčiau.

„Yra ir racionalioji pusė – nereikia galvoti apie šildymą, žieminius rūbus, žiemines padangas, neužsivedantį automobilį ir daug kitų dalykų, – sakė A. Sabaliauskas, prisipažinęs, kad mintis su šeima laikinai kraustytis į Ispaniją kilo gana spontaniškai. – Vasarą pradėjome aktyviai užsiiminėti vandens sportu, tad labai norėjosi tą vasarą pratęsti. Taip pat svajojome, kad vaikai žaistų paplūdimyje, valgytų šviežias daržoves ir žuvį.“

Lina Sabaliauskienė (nuotraukoje – su trejų metų dukrele Brukne) įsitikinusi, kad žiemojimas Ispanijoje vaikams tik į naudą ne tik dėl šiltesnio klimato, bet ir dėl galimybės pažinti kuo daugiau naujų vietų, žaislų, vaikų.

Lina ir Algirdas Sabaliauskai buvo girdėję draugų pasakojimus apie tai, kaip jie, dirbdami nuotoliniu būdu, žiemas leidžia Ispanijoje, Portugalijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Tailande ir kitur. Tačiau patys žiemoti išsirinko Pietų Ispaniją – mat čia ne tik šilta, bet ir dažnai pučia vėjas, taip reikalingas užsiimant vandens sportu.

„Galbūt ateityje pamilsim žiemos sportą ir ieškosime, kur šalčiau?“, – pasvarstė A. Sabaliauskas.

Vis dėlto jo šeimos sprendimas, kur leisti žiemą, buvo ir racionaliai apgalvotas: norėjosi, kad būsto nuomos, maisto kainos būtų panašios kaip Lietuvoje, kad būtų galimybė vaikus apdrausti, juos vesti į darželį ir pan. Be to, Sabaliauskai Ispanijoje jau buvo viešėję anksčiau ir čia turi draugų.

Į Ispaniją atvykusi spalio pradžioje čia Sabaliauskų šeima ketina gyventi iki gegužės. Tad dabar jie randa laiko mėgautis tuo, apie ką svajojo – vandenyno teikiamais malonumais.

„Užsiiminėjame jėgos aitvarų sportu, mano žmona Lina mokosi nugalėti bangas su banglente, kai nėra vėjo ir bangų, mokomės nardyti ir medžioti po vandeniu. Dar vienas mūsų didžiųjų atradimų – maistas: gaminame ir mėgaujamės šviežia žuvimi, šviežiomis daržovėmis. Į persikraustymą labai gerai reagavo ir mūsų Bruknė bei Gilė – joms kelionės patinka“, – įspūdžiais pasidalino A. Sabaliauskas.

Tailandas sužavėjo savo kultūra

Iš Kretingos kilęs, Vilniuje gyvenantis ir informacinių technologijų konsultantu dirbantis Martynas Savickis šiltuose kraštuose žiemoja jau ne pirmą kartą. Šiuo metu jis su šeima apsistojęs Tailande, į kurį atvyko sausį, o grįžti į Lietuvą ketina kovo mėnesį.

„Tailandas – viena patogiausių ir saugiausių šalių keliautojams, turtinga savo istorijos, spalvingos kultūros ir nuostabios gamtos. Mūsų nepaliauja žavėti tajų geranoriškumas, tolerancija kultūroms ir religijoms, kita vertus, negali nepastebėti ir nesibaigiančių politinės sumaišties pasekmių bei beprotišku greičiu besiplečiančio turizmo daromo poveikio“, – pasakojo M. Savickis.

Jis prisipažino, kad anksčiau trumpam persikraustyti į kitą šalį norėjosi, taip patenkinant keliautojo smalsumą. Šįsyk tokį pasirinkimą nulėmė noras vaiką, kuriam greit sueis dveji metai, apsaugoti nuo virusinių peršalimo ligų ir suteikti jam galimybę aktyviai leisti laiką lauke ir mėgautis saule.

„Vien vaiko reakcija, pamačius jūrą, buvo verta tokios kelionės – iš džiaugsmo krykštaudamas, jis puolė šokinėti per bangas ir verstis kūlvirsčiais smėlyje“, – pasidžiaugė M. Savickis.

Dirbdamas nuotoliniu būdu Algirdas Sabaliauskas gali suderinti ir darbą, ir vasaros pramogas, kuriomis mėgaujasi su šeima (nuotraukoje – su vienerių metų dukra Gile).

Svečioje šalyje žiemojo ne kartą

M. Savickis įsitikinęs, kad laikinas persikraustymas į užsienio šalį gali kainuoti beveik tiek pat, kiek gyvenimas Lietuvos sostinėje – svarbu viską gerai suplanuoti.

„Didesnė kelionės išlaidų dalis – skrydžio bilietai ir nakvynė. Labai netaupome, bet ir neišlaidaujame, o organizuojant kelionę pačiam, galima gana daug sutaupyti, išvengiant tarpininkų mokesčių. Pavyzdžiui, ilgalaikė nuoma kainuoja perpus pigiau nei padienė“, – sakė M. Savickis.

Gerai susiplanuoti kelionę M. Savickiui padeda ir sukaupta patirtis – jam teko nemažai laiko praleisti Pietų Amerikos ir Pietryčių Azijos šalyse.

„Pirmą kartą pusmečiui išvykome į Tailandą, kai mano draugę draugai pakvietė pagelbėti startuojant restorano ir viešbučio verslui. Tuomet pakeliavę, pamėgome Pietryčių Aziją ir vėliau rinkomės žiemoti Indonezijoje. Singapūre teko kurti inovacijų verslą, – kaip išsirinkdavo šalį, kurioje laikinai apsigyvens, vardijo M. Savickis. – Pasirinkimą nulemdavo ir praktiniai sumetimai: žema pragyvenimo kaina, infrastruktūros išvystymas ir galimybė dirbti kompiuteriu nuotoliniu būdu. Keliaujant su vaiku, didelį dėmesį kreipiame saugumui ir kokybiškų medicinos paslaugų prieinamumui.“

M. Savickis pasakojo, kad, apsistojus svečioje šalyje, stengiasi pažinti vietinę kultūrą. „Greičiausias būdas tai padaryti – per virtuvę ir sutiktus žmones. Gyvename kasdienį gyvenimą, nevengiame kontaktų. Labai mėgstame vietinius maisto turgus, keliaujame po vietoves dviračiais arba motoroleriu. Laikui bėgant, savaime užsimezga draugiški santykiai tiek su vietiniais, tiek su kitais keliautojais. Neretai kelionę pradedame nuo to, kad apsigyvename pas vietinius namuose (angl. Homestay) – tai pats geriausias įvadas į vietinę kultūrą“, – kalbėjo M. Savickis.

---

Kelionių organizatoriaus Rimvydo Širvinsko–Makaliaus komentaras:

– Reiškinys, kai žmonės žiemą praleidžia gyvendami šiltose šalyse, pastaruosius penkerius metus sparčiai populiarėja. Juk vis daugiau žmonių dirba nuotoliniu būdu, kai visus darbo reikalus sutvarko, naudodamiesi internetu bei telefonu, todėl lengvai gali keisti savo gyvenamąją vietą.

Populiariausiomis kryptimis įvardinčiau Kanarų salas – Tenerifę, Gran Kanariją, Lansarotę ir Fuerteventūrą. Jos yra netoli Europos Sąjungos, cirkuliuoja ta pati valiuta, vyrauja toks pats tikėjimas, ir tai yra svarbu ne tik religingiems žmonėms – tikėjimas lemia ir vietos papročius, kultūrą. Be to, čia nesunku rasti išsinuomoti būstą, o dalis keliautojų nusprendžia čia net įsigyti nekilnojamojo turto ir tai tampa jų investicija.

Šiais metais pastebiu tendenciją vykti į Tailandą – ten keliauja kaip niekad daug žmonių. Ieškantys daugiau prabangos žiemos sezonui renkasi Prancūzijos miestus Nicą bei Kanus arba Monaką.

Gyvenimas kitoje valstybėje gali kainuoti labai panašiai, kaip Lietuvoje. Tačiau norėtųsi perspėti: nors šiltuose kraštuose nereikia mokėti už šildymą, tačiau tokią pat sumą gali kainuoti kondicionierius. Planuojant kelionę vertėtų pasidomėti ir tuo, kokioje valstybėje, kiek laiko gali gyventi atvykėlis, ar reikalingi kokie nors skiepai ir pan. Dažnas, planuodamas, kaip gyvens kitoje šalyje, pamiršta apgalvoti su Lietuva susijusius įsipareigojimus: kas ir kaip mokės mokesčius, prižiūrės butą, jei jį užlietų vanduo ir pan.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas