Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Didžiausią moliūgą pjaustė ir ragavo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2006-10-10
Į Moliūgo šventę skaitytojai atvežė 36 moliūgus ir keletą iš jų sukurtų kompozicijų. Visi konkurso dalyviai buvo pakviesti bendrai nuotraukai prie šiemet užderėjusių įspūdingo dydžio moliūgų.

Šiemet didžiausią moliūgą į kasmetinę Moliūgo šventę, „Pajūrio naujienų“ redakcijos rengiamą jau aštuntą kartą, atvežė palangiškiai Jūratė Kungienė su sūnumi Vykintu. Jų išaugintas moliūgas svėrė 69 kg. Dičkio apimtis – 2 metrai 36 cm. Po apdovanojimų J.Kungienė pjaustė savąjį moliūgą ir vaišino aplink susispietusių smalsuolių būrį.

„Didžiausias moliūgas užaugo ant „žirgų bandelių“, - juokavo J.Kungienė ir tuoj pat paaiškino, kad Palangoje turi privatų žirgyną. Natūralią trąšą suverčia į krūvą, ant kurios šią vasarą „kaip išprotėjęs“ vešėjo moliūgas, būsimasis konkurso nugalėtojas. „Šis moliūgas, kaip ta pupa iš pasakos, lipo ir lipo į viršų. Vis „užsikardavo“ ant tvoros, o sūnus Vykintas jį „plėšdavo“ nuo tvoros, kad nesusibraižytų“, - pasakojo moteris.

Praėjusį šeštadienį į Rotušės aikštėje šurmuliavusią Moliūgo šventę, kuri vyksta išvien su rajonine Derliaus švente, moliūgų augintojai iš viso atvežė 36 moliūgus.

„Šiemet vasara buvo dėkinga moliūgams. Oho, tokių dičkių dar niekad neteko matyti. Čia tai bent moliūgai – „mutantai“. Kokie ryškūs ir gražūs, - niekad nemaniau, kad moliūgas - tokia įdomi daržovė. Kaip tokį ir pakelti, ir atvežti?“ - stebėjosi smalsiai moliūgų parodą apžiūrinėjantys kretingiškiai bei miesto svečiai. Ne vienas jų panoro ir nusifotografuoti su neįprastais, Rotušės aikštę ryškia oranžine spalva nušvietusiais eksponatais.

Į konkursą atvežtus moliūgus žmonės augino iš sėklų, kurias metų pradžioje redakcija dovanojo savo laikraščio prenumeratoriams. Užauginę didžiausius, įspūdingiausių formų moliūgus bei sukūrę originaliausias jų kompozicijas skaitytojai buvo apdovanoti redakcijos įsteigtais prizais: žoliapjovėmis, buitine technika, žvejybos bei sodo reikmenimis ir pan. Du prizus skyrė verslininkas Egidijus Stasiulaitis. Buvo įteikti ir nominacijas atspindintys sertifikatai.

Tradicinis „Pajūrio naujienų“ prizas – kalakutas iš Vlado ir Vilijos Baltuonių ūkio – atiteko „Metų rekordininkei“ Reginai Laukineitienei iš Rūdaičių. Ši moteris savo laukuose šiemet augino per 100 įvairaus dydžio, formos, spalvų moliūgų. Jos užaugintas moliūgas, svėręs 58 kg, buvo antras pagal dydį šiųmetinio konkurso nugalėtojas. Moteris konkursui atvežė ir dvigubą kompoziciją - „moliūgų porelę“, kaip šmaikštavo pati šeimininkė, kažkuo panašią į ją pačią ir jos vyrą Kazį.

Trečią pagal svorį – 50 kg - moliūgą užaugino Ona Balsienė iš Kūlupėnų. Buvo apdovanoti ir po 45 kg svėrę 17–metės Gintarės Šalnytės bei 3 metų Ugnės Jurgutytės vardais pažymėti moliūgai.

Nominaciją už originaliausią moliūgo „Metų kompoziciją“ pelnė Darbėnų nuovados pareigūnai. Į šventę Tomas Mikelkevičius, Darbėnų nuovados viršininkas, ir jam talkinęs tyrėjas Darius Mockevičius džipu atgabeno „Patrulį moliūgėlį“. Specialiais žvejybai ir medžioklei skirtais neperšlampamais batais apdovanodama pareigūnus už originalumą ir išradingumą, „Pajūrio naujienų“ bendrovės vadovė Vitalija Vitkauskienė palinkėjo „ jais apsiavus sėkmingai miškuose ieškoti skysto nacionalinio paveldo“.

T.Mikelkevičius papasakojo, kad savąjį moliūgėlį užaugino nuovadoje, vazone ant palangės. „Viskas prasidėjo nuo to, kai vieną rytą nuovados pašto dėžutėje radome sėklų pakelį. Sugalvojome, kad reikia jas pasodinti į vazoną – norit tikėkit, norit ne. Paeiliui kasdien laistėme keturi nuovados pareigūnai. O kaip jį užauginome tokį didelį, čia jau mūsų paslaptis“, - šmaikštavo pareigūnas. Paklaustas, ar nesibaimina, kad žiūrovai juos pačius pramins moliūgėliais, T.Mikelkevičius patikino, jog jų nuovados pareigūnai į humorą atsakytų dar didesniu humoru – kitąmet į mugę atgabentų dar daugiau „moliūgėlių“.

Antrą vietą už kompoziciją „Moliūgas karalius“ pelnė rūdaitiškė Danutė Šopienė, trečią – Darina Viršilienė už kompoziciją „Mergina Maxima“.

Stilingiausiu nominuotą moliūgą šiemet pasisekė užauginti Broniui Jokūbauskui iš Kūlupėnų. Nominuotas buvo ir į redakciją ant ratukų atgabentas pirmasis moliūgas – nykštukas, svėręs 16 kg. Prizas už jį teko Elenai Januševičiūtei iš Kretingos. „Poetiškiausiu moliūgu“ tapo kretingiškės Zinaidos Mažonienės užaugintas moliūgas, kuriam moteris skyrė ir savo sukurtą ketureilį.

Šiemet „Moliūgo - rėmėjo“ apdovanojimą pelnė Eimantas Pikturna, į parodą atgabenęs 38 kg svėrusį moliūgą ir tuo pačiu redakcijai paskolinęs svarstykles pasverti visus į parodą atvežtus moliūgus.

Nors šiųmetinis J. ir V. Kungių moliūgas – nugalėtojas buvo pats didžiausias per aštuntus metus trunkančią kretingiškės Moliūgo šventės istoriją, tačiau tai – ne pats didžiausias Respublikoje užaugintas moliūgas. Agentūros „Factum“, kuri registruoja Lietuvos rekordus, atstovo Vytauto Navaičio teiktais duomenimis, didžiausias Lietuvoje užaugęs moliūgas svėrė 97 kg. Jo apimtis – 207 cm, aukštis – 111 cm.

Moliūgas, šiemet užaugintas Vokietijoje, buvo didesnis už motociklą ir svėrė per 400 kg. Tačiau visų laikų rekordininkas, 635 kg svėręs moliūgas, prieš kelerius metus užaugo pas ūkininką Japonijoje.

Moliūgais šventėje besigrožinčių kretingiškių pasiteiravome:

Ką darytų, jei jų darže užaugtų šimtakilograminis moliūgas?

Darius Petreikis:

- Tokį didelį moliūgą, o jetus, nežinau... Būtų namie šeimininkė, na, gal visus metus blynus keptų. O aš valgyčiau juos tol , kol dantys atšiptų. Arba išskobčiau iš moliūgo kokį monstrą. Pasistatyčiau jį kieme, o per Helovyną dar ir žvakę įstatyčiau. Įsivaizduoju – būtų įspūdinga.

Birutė Tinginienė:

- Na, aš turbūt iš tų „dičkių“ pasigaminčiau baldus. Pažiūrėkit, visai neblogi foteliai arba krėslai išeitų. Ypač tiktų sode. Moliūgą reiktų išskobti, sutvirtinti jo sienas kokiais nors originaliais raiščiais. Ir ką manote – išeitų šiuolaikiniai modernūs baldai, dar ir kaimynės pavydėtų.

Antanas Palujanskas:

- Vežčiau į Moliūgo šventę. Tik va problema - kaip jį, tokį galiūną, pakelti. Bet gal sugalvočiau, kaip atgabenti. Kurgi jį kitur dėsi? Dalyvaučiau konkurse ir tikriausiai laimėčiau. Prizą va paruoštą (rodydamas į žoliapjovę, - aut. pastaba) gerą matau.

Nijolė Bieluginienė:

- Vežčiau į jūsų šventę. Visiems reikėtų parodyti. Būtų gaila supjaustyti, tegul ir kiti pasidžiaugia. Juk čia gamtos ir Dievo dovana. Jau tokių, kaip šitie jūsų parodoje, per savo amžių neteko matyti. Anksčiau tų moliūgų niekas nė neaugino. Aš sode didžiausią iki 20 kg užauginau.

Pirmąsyk šventėje – teatralizuota eisena

Šiųmetinė Derliaus šventė iš praėjusiųjų išsiskyrė teatralizuota eisena, kuri nuo Kultūros centro, kiek pristabdžiusi eismą Vilniaus gatvėje, patraukė Rotušės aikštės link. Ten šventės dalyviai išsiskirstė po seniūnijų įrengtus „kiemelius“, kuriuose šurmuliavo muzikantai, vyko prekyba , o sumanios šeimininkės siūlė skanauti savo paruoštų „šmožų“.

Pagerbti Kretingos rajono žemdirbius į šventę atvyko ir Seimo nariai Virginijus Domarkas ir Egidijus Klumbys, rajono valdžios atstovai bei Žemės ūkio ministerijos viceministrė Virginija Žostautienė.

Garbinga viešnia Žemės ūkio ministerijos padėkos raštais apdovanojo: Marių Preibį – aktyvų jauną ūkininką; Stasį ir Nijolę Pielikius – už pažangių technologijų taikymą; Violetą Šedienę – už pasiekimus bitininkystėje; Viliją ir Vladą Baltuonius – už kalakutų ūkio pasiekimus; Zenoną Jurgėlą – už prieskonių ūkio plėtrą bei rajono Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus vadovą Antaną Stonkų. V.Žostautienė taip pat perdavė ministerijos padėką visiems rajono žemdirbiams.

Savivaldybės padėkos raštus bei atminimo dovanas rajono meras Valerijonas Kubilius įteikė: Arvydui Stuopeliui – už iniciatyvą, gerinant žemės būklę; Rolandai ir Romaldui Karazinams – už pasiektus aukštus rezultatus pieno ūkyje; Virginijui Kontrimui – už pavyzdingai prižiūrimą techniką.

Buvo įvertinti ir apdovanoti seniūnijų „kiemeliai“. Šių metų nugalėtoju paskelbtas Imbarės seniūnijos „kiemelis“. Apdovanoti ir Kretingos kaimiškosios seniūnijos bei Technologijos ir verslo mokyklos „kiemeliai“.

„Imbariečių“ draugijos „kiemelio“ šeimininkės Bronė Buivydienė ir Aušra Dvarionienė siūlė praeiviams ragauti sveikuoliško maisto, pagaminto iš „nieko“ (anot jų, tai reiškia, jog produktų kaimo šeimininkėms nereikią pirkti): keptą varškės pyragą su moliūgo sėklomis bei „visų gėrimų gėrimą“ iš šviežio pieno išrūgų bei natūralaus raudonojo vyno. „Šitą gėrimą ypač mėgo grafai Tiškevičiai. Jei smulkiųjų ūkininkų kooperatyvui „Pieno banga“ pavyks įkurti paveldo įmonę, gaminsime šitą gėrimą ir pristatysime jį kaip tautos kulinarinį paveldą“, - tvirtino B.Buivydienė.

Kretingos technologijų ir verslo mokyklos moksleiviai Aurimas Lukošius ir Eduardas Vizgintas savo „kiemelio“ svečius džiugino moksleivių pagamintais kalvystės darbais: šašlykinėmis, stovais vazonams, židinio rinkiniais bei lėlėmis ir kompozicijomis iš linų, užaugintų mokyklos laukuose.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas