Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kalvystėje atrado save

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Smiltys
  • 2020-05-15
Išmokus kalvystės, rūdaitiškio Vitalijaus Anužio gyvenimas apsisuko 180 laipsnių kampu.

„Buvo laikai, kai gaminį padarai ir ieškai, kas jį pirks. O dabar atvirkščiai – klientai patys ieško, laukia eilėje“, – šypsojosi ypatingais kalvystės darbais garsėjantis 32-jų Vitalijus Anužis.

Lydi kontrastai

Kontrastų jo gyvenime yra ir daugiau. Pavyzdžiui, pats su šeima gyvena Rūdaičiuose, o dirbti į įmonę, kurioje sukasi 15-a tokių pat metalo entuziastų, kai reikia, trenkiasi į kitą Lietuvos galą – Šiaulius. Arba: besimokydamas Rūdaičių tuometinėje 10-metėje nė iš tolo neblizgėjo gerais pažymiais, tačiau vėliau savo talentu pelnė pripažinimą, kokio galėtų pavydėti bet kuris pirmūnas: iš metalo padaryti Vitalijaus darbai tapo populiarūs jau ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje, Norvegijoje, Airijoje, Anglijoje, Vokietijoje – apie 40 proc. kūrinių iškeliauja į įvairias užsienio šalis.

Kur kalvystės V. Anužis išmoko? Ogi, kaip sakė, iš profesionalių šiauliečių kalvių, mat iki pažinties su jais buvo baigęs Kretingos technologijos ir verslo mokyklą, įgijęs prekių vežimo organizatoriaus profesiją, kurios gyvenime neprireikė ir vargu ar kada beprireiks.

Kalvystė Lietuvoje turi itin gilias tradicijas. Šio vieno pagrindinių amatų ištakos siekia laikotarpį tarp akmens ir geležies amžių. Kaimo kalvio nukaltus peilius moterys naudodavo virtuvėje, pasagomis vyrai kaustydavo arklius, o į mūšius jodavo apsiginklavę metaliniais ginklais. Vitalijus turi savo požiūrį į šiandieninius kalvius: tai žmonės, jau ne vien tik kalantys peilius ar pasagas, o kūrybingi meistrai, konstruktoriai, architektai ir net dizaineriai.

Įspūdingais kalvystės darbais žmonės puošia savo sodybas. „Geriausia reklama – iš lūpų į lūpas“, – pokštavo šių darbų autorius Vitalijus Anužis (kairėje).

Nuo subtilaus meno iki pragmatiškumo

V. Anužis iš metalo gamina kone viską, kas dabar madinga žmonėms puošiant savo sodybas ar įmonėms – aplinką: yra sukūręs begalę didingų povų, varnų ir kitų paukščių, varlių, roplių, krabų, išraiškingų figūrų, stilingų tvorų, vartų, turėklų, stogelių, laiptų. Gamina ir praktiškus daiktus, pavyzdžiui, pastaraisiais metais labai išpopuliarėjusias šašlykines. Nestandartinius gaminius rūdaitiškis puikiai išmoko derinti su stiklu, akmeniu arba kitomis prie metalo derančiomis medžiagomis.

Kol gimsta akiai patrauklus kalvystės darbas, anot Vitalijaus, prie jo prisiliečia ir daugelio jo šiauliečių kolegų rankos, o darbų procesai priklauso nuo paties gaminio, jo matmenų. „Savo veiklą Šiauliuose pradėjome daugiau kaip prieš dešimtmetį, per tą laiką ir nebloga patirtis sukaupta“, – atviravo pašnekovas.

Tomis darbo dienomis, kai nevažiuoja į Šiaulius, ilgas valandas Vitalijui tenka praleisti prie kompiuterio ar telefonu užsakymus priimant bei derinant su klientais, kurie visada prašo ko nors unikalaus, įdomaus, kartu pasufleruoja ir naujas idėjas.

„Vakarais nieko nėra smagiau, kaip išeiti čia pat, kaime, į gryną orą, kad vėjas prapūstų galvą, praskaidrintų mintis“, – teigė pašnekovas, su žmona Diana auginantys šešiametį Vilių, 8 mėnesių Kasparą ir puoselėjantys 60 arų braškių. Bet, anot Vitalijaus, prie to braškyno viršininkė yra Diana, jo širdis daugiau – prie metalo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas