Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Atminimo ženklais įamžins buvusias sinagogas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2020-03-06
Tokie atminimo ženklai (nuotr. vaizdas iš priekio ir abiejų šonų) įamžins buvusių sinagogų vietas.

Plungėje įkurto Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo iniciatyva įvairiose Žemaitijos vietovėse šiemet bus pastatyta 10 paminklų, ženklinančių buvusių žydų šventovių – sinagogų – vietas. Kretingos rajone kol kas nebus pastatyta nė vieno šių ženklų.

Bendruomenėms išlaidų nebus

Pasak Eugenijaus Bunkos, Plungės žydų bendruomenės bei ilgamečio Jakovo Bunkos fondo vadovo, idėją įamžinti sinagogas buvo sumanę gerokai anksčiau, tačiau neturėję lėšų ją realizuoti. Dabar sumanymas bus įgyvendintas iš „Geros valios kompensacijų už žydų bendruomeninį nekilnojamąjį turtą disponavimo fondo“ lėšų, – pirmiausiai bus pastatyta 10 paminklų. Vėliau, tikisi E. Bunka, projektas bus tęsiamas.

Tai bus vienodas tipiškas – 60 cm aukščio, po 35 cm ilgio ir pločio – ženklas, tačiau su skirtingais užrašais, prisimenant konkrečioje vietovėje ligi karo gyvenus žydų bendruomenes. Ženklai bus statomi tose vietose, kur stovėjo sinagogos – svarbiausias žydų bendruomenių dvasinio gyvenimo centras, įprasminant, kad čia žmonės meldėsi, bendravo, šventė savo šventes.

„Jau beveik sutarta, kad atminimo ženklus statysime Gargžduose, Plungėje, Skuode, Šilalėje, Židikuose, Pikeliuose, Tryškiuose, Plateliuose, Kuliuose, Papilėje. Vietinėms bendruomenėms tai nieko nekainuos: ženklus pagamins ir pastatys Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas gelbstint „Geros valios fondui“. Seniūnijoms reikės tik nurodyti konkrečią vietą, prieš tai suderinus su istorikais ir vietos institucijomis, kad ženklo pamatas neatsiremtų į kokią netikėtą kliūtį – vamzdį ar kabelį“, – „Pajūrio naujienoms“ E. Bunka pasakojo, kad parengiamieji darbai jau vyksta, pirmieji ženklai bus pradėti statyti šį pavasarį.

Atsirastų traukos vietos

Paklaustas, kodėl sąraše nenumatytos Kretingos rajono vietovės – Kretinga, Darbėnai, Salantai, kur gyveno žydų bendruomenės ir turėjo savo sinagogas, E. Bunka sakė, kad pasiūlymus išsiuntęs į daugelį aplinkinių Žemaitijos rajonų seniūnijų, – ženklai bus statomi tose, kurios atsiliepė pirmiausiai.

Sinagoga stovėjo Kretingos miesto centre, dabartinio miesto vaiduoklio – „Mėguvos“ viešbučio vietoje. Darbėnuose, buvusi Turgaus aikštės gilumoje, tarp ligoninės ir mėlynojo namo, ji taip pat neišliko. Sinagoga atlaikė gaisrų ir karų išbandymus tik Salantuose – tai dabartinio Salantų kultūros centro pastatas.

Skaitytojams teiraujantis, gal ketinama sinagogos atminimo ženklą pastatyti Darbėnuose, kur gimė pasaulinio garso sionizmo veikėjas Davidas Volfsonas, E. Bunka atsakė: „Kol kas ne, nes tam turi pritarti vietos bendruomenė.“

Kretingos miesto ir Darbėnų seniūnijų seniūnai Gintarė Liobikienė ir Alvydas Poškys tikino, kad asmeniškai pritartų tam, kad būtų pažymėtos buvusių sinagogų vietos: „Kuo daugiau atminimo ženklų, tuo mūsų miestas istoriškai būtų turtingesnis“, – sakė G. Liobikienė. „Neprieštaraučiau, atsirastų dar viena traukos vieta“, – įsitikinęs A. Poškys.

Ant Salantų sinagogos – memorialinė lenta

A. Poškys patikino sulaukęs raštiško J. Bunkos labdaros ir paramos fondo pasiūlymo: buvo atsiųsta ženklo vizualizacija ir nurodyta, kad su seniūnija susisieks atsakingas šio fondo asmuo. „To asmens nesulaukiau. Raštu atsakiau, kad, pagal Kretingos rajono savivaldybės patvirtintą tvarką, dėl atminimo vietų įamžinimo nuo šių metų sprendžia nebe seniūnijos, o – Savivaldybės sudaryta komisija.

Pagalvojau, kad fondas tiesiogiai kreipėsi į Savivaldybę“, – kalbėjo A. Poškys.

Salantų miesto seniūnas Kazimieras Galdikas sakė fondo pasiūlymo negavęs, tačiau mano, kad Salantų sinagogos vieta jau yra paženklinta prie pastato sienos 2015 m. buvo pritvirtinta atminimo lenta abiem – lietuvių ir hebrajų – kalbomis. Sinagoga buvo pastatyta XIX a. pradžioje, vėliau rekonstruota, joje 1941-ųjų metų vasarą veikė getas. „Keliautojai prie jos sustoja, apžiūri, nusifotografuoja“, – pastebėjo seniūnas.

Pasiteiravus, ar nebuvo žydų bendruomenės bandymų susigrąžinti šventyklos pastatą, K. Galdikas prisiminė: „Pačioje nepriklausomybės pradžioje žydų bendruomenės atstovai teiravosi, ar neketiname to pastato privatizuoti. Kai atsakėme – ne, daugiau niekas nebesidomėjo.“

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius „Pajūrio naujienas“ taip pat patikino, kad atminimo ženklai – sveikintinas sprendimas, jis tam pritartų, nes istoriniai akcentai papuoštų miestą. Kretingos rajono savivaldybės Atminimo vietų įrengimo komisijos pirmininkas Dangiras Samalius patvirtino, kad Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas kreipėsi į Savivaldybę, o komisija neprieštaravo, kad būtų įrengti tokie ženklai, tik paprašė pateikti tam reikalingus dokumentus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas