Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Savanorių gatvėje viename daugiabučių gyvenanti Veronika (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) akistaton susidūrė su sukčių įžūlumu. Negana to, kad iš jos bandė išvilioti pinigus – dar nebaigus pokalbio telefonu, kitas asmuo jau stovėjo už jos buto durų.

Norėjo „sučiupti“ grupuotę

Į stacionarų telefoną sukčiai moteriai paskambino vasario 24 d. apie 14 val. „Prieš tai man skambino iš telekomunikacijų kompanijos pasiūlyti prasitęsti planą, nors jis man dar nebaigė galioti. Aš tik darau prielaidą, jog galėjo būti ir taip, kad sukčiai norėjo išsiaiškinti – aš namuose ar ne, o gal tai tik sutapimas“, – pasvarstė Veronika.

Pateikta istorija buvo pakankamai įtikinama. Sukčiai prisistatė policijos pareigūnais, kurie nori išaiškinti pinigus padirbinėjančią grupuotę ir paprašė moters pagalbos. „Man pasakė, kad prekybos centre „Maxima“ atsiskaičiau netikru 50 eurų banknotu. Pagalvojau, kad taip neįmanoma. Tai jam ir sakau, kaip gali būti padirbtas, jeigu pensiją atsiėmiau iš banko, o ir parduotuvės kasoje pardavėja patikrina. „Policijos pareigūnas“ tvirtino, kad taip gali būti“, – istoriją pasakojo Veronika.

Moters paprašė dalyvauti tyrime ir pasakė, kad tuoj ateis kolega, kuris atliks apklausą. „Taip pat paklausė, ar turiu namuose kitų likusių banknotų, ar turiu 500, 200 eurų banknotų, aš jam pasakiau, kad mes, pensinio amžiaus žmonės, tokių kupiūrų net nesame matę. Tai sukėlė įtarimų“, – tikino moteris. Sukčiai liepė paimti lapą ir ant jo surašyti, kokių ji turi banknotų.

Kad skambina sukčiai, Veronikai daugiausia įtarimų sukėlė tai, kad vyras kalbėjo itin greitai: „Tuomet pamąsčiau, kad joks pareigūnas, pranešdamas tokią informaciją, nekalbėtų greitakalbe. Norėdama įsitikinti, paklausiau, koks pareigūno, kuris ateis apklausti manęs, vardas ir pavardė. Jis įvardijo, kad tai Robertas Juodbalis. Tuomet paprašė jį įleisti.“

Spėjo užsirakinti

Moteris nesitikėjo, kad, dar nebaigus pokalbio, prie durų jau stovės kitas policijos pareigūnu prisistatantis vyriškis. „Telefonu man sakė, kad, kai įsileisiu jo kolegą, jis susisieks su juo dėl tolesnių veiksmų. Nepadėjau dar ragelio, o į duris jau skambino kitas sukčius. Nebuvau užsirakinusi durų, todėl pirmiausia, ką padariau, – užrakinau jas“, – stresinę situaciją apibūdino Veronika, prisiminusi, kad sukčius nebandė įeiti paspausdamas durų rankeną – jis tvarkingai laukė, kol moteris pati atidarys.

Veronika nepasimetė ir policijos pareigūnu prisistačiusio asmens paprašė parodyti tai įrodantį pažymėjimą. „Jis man kažką prikišo prie akutės, bet ten nebuvo nieko matyti – nei nuotraukos, nei kokios informacijos. Jis pats buvo neuniformuotas, iš dalies slėpė veidą. Norėdama galutinai įsitikinti, kad tai – sukčius, paprašiau, kad paskambintų į kaimynų duris. Jis to nepadarė, nes vėliau paklausiau kaimyno, ar jam kas nors skambino. Jis patvirtino, kad ne“, – kalbėjo moteris.

Paprašius paskambinti į kaimyno duris, vyras netrukus pasišalino nuo Veronikos buto durų. „Puoliau skambinti kaimynams iš apačios, kad galbūt spėtų jį sustabdyti, tačiau nesėkmingai. Jis spėjo pasprukti. Susirinkusiems kaimynams papasakojau visą istoriją, taip pat paskambinau policijos pareigūnams, pranešiau apie bandymą apgauti, tačiau jiems atvykus negalėjau apibūdinti net kaip atrodė tas vyras, nes per durų akutę nieko nesimatė. Manau, kad čia tas pats, kas vėją laukuose gaudyti“, – tikino Veronika.

Moteris net bijo pagalvoti, kas būtų atsitikę, jeigu nebūtų suspėjusi užsirakinti durų. „Jie stengiasi sukelti žmogui stresą, kad jis nesuvoktų, kas vyksta“, – įsitikinusi ji.

Veronika apskritai stengiasi durų neatidaryti nepažįstamiems, taip pat gerai sutaria su kaimynais, bendradarbiauja, norėdami apsaugoti vienas kito turtą. „Po šio atvejo visada stengiuosi užsirakinti duris. Neįsileidžiu nepažįstamų į namus. Taip pat mobiliajame telefone neatsiliepiu į nepažįstamųjų skambučius. Kitaip yra su stacionariu telefonu, kuris nerodo, kas skambina“, – savo patirtimi dalijosi ji.

Moteris mano, kad sukčiams reikia taikyti griežtesnes sankcijas: „Manau, kad reikėtų įstatymais numatyti kur kas griežtesnes sankcijas, kad niekas nebenorėtų apgaudinėti žmonių ir manipuliuoti jų emocijomis. Taip pat nesuprantu, kodėl tiek mažai sukčiavimo atvejų yra ištiriama, kai informacinės technologijos juda pirmyn.“

Anksčiau apvogė butą

Su sukčiais moteris anksčiau nėra susidūrusi, tačiau žino ne vieną atvejį kaimynystėje, kuomet buvo bandyta išvilioti pinigų, o kai kuriais atvejais ir pavyko tai padaryti. „Gretimame daugiabutyje gyveno mokytoja, kuriai paskambinę sukčiai žinojo ir jos vardą, pavardę, dukters vardą, kur ji gyvena, ką veikia ir panašiai. Tada pasakė, kad jos dukra lipdama laiptais užkliuvo vaiką ir dabar jo operacijai reikia pinigų. Tai ji ir atidavė pinigus“, – prisiminė ji.

Pati moteris yra susidūrusi su vagišiais, kurie iš buto buvo išnešę visus vertingus daiktus. Jos butas buvo apvogtas dar 2009 metais, tačiau, kas tai padarė, lig šiol nežinoma. „Kai grįžau namo, viskas buvo išmėtyta. Dėžutė, kurioje laikiau pinigus, tuščia, paimtos visos piniginės, vertingi papuošalai. Tuo metu praradau per 3 tūkst. dolerių“, – pasakojo Veronika.

Moteris taip pat pasigedo ir odinių pirštinių. „Atvykę tyrėjai nerado pirštų antspaudų, galbūt vagys pasinaudojo mano pirštinėmis“, – svarstė ji. Tądien kretingiškė buvo išvykusi į konferenciją, o apie tai žinojo tik jos pažįstami, buvę bendradarbiai. „Vagys turėjo žinoti, kad manęs namuose nebus ilgai. Tačiau tai buvo iš dalies kultūringi vagys, nes visi dokumentai buvo gražiai išdėlioti ant lovos“, – juokavo pašnekovė.

Veronika pasvarstė, kad sukčių skambutis galėjo būti susijęs su šia vagyste. „Aš paskambinusio sukčiaus pasiteiravau, gal jis man skambina dėl vagystės, kuri įvykdyta prieš beveik vienuolika metų, tačiau jis to nepatvirtino. Dėl vagystės lig šiol nesu gavusi jokio pranešimo – kaip vyko tyrimas, ar kas nors paaiškėjo“, – kalbėjo ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas