Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Atkūrė Motiejaus Valančiaus herbą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2020-02-11
Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos kancleris Paulius Vaniuchinas pasirašė atkurto herbo dokumentus.

Tarp Vilniaus ir gimtojo Salantų miesto gyvenantis Salantų krašto tyrinėtojas, kultūros mecenatas, Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos kancleris 42-erių Paulius Vaniuchinas Vasario 16-ąją Kretingos rajonui iškilmingai įteiks atkurtą Žemaičių vyskupo ir rašytojo Motiejaus Valančiaus herbą bei tris jo autentiškus laiškus.

Autentiškumą patvirtino laiškas

Kretingos rajono merui Antanui Kalniui šventės metu P. Vaniuchinas perduos ne vien Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos iniciatyva atkurtą vyskupo herbą, bet ir 2 jo liudijimus: vieną skirtą Kretingos, o kitą – Nasrėnų Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejams.

Taip pat jis įteiks 3 paties Motiejaus Valančiaus pasirašytus laiškus, adresuotus tuometiniam Salantų parapijos klebonui Kazimierui Bielskiui. Du laiškai rašyti ir išsiųsti 1873 m., o trečiasis – paskutiniais vyskupo gyvenimo metais – 1875-aisiais.

„Ant vieno laiško yra autentiškas vyskupo herbinis antspaudas. Pagal jį bei dar kitus, rastusVilniaus universiteto bibliotekos rankraščių skyriuje, taip pat – gautą iš Žemaičių vyskupystės muziejaus, ir atkūrėme vyskupo herbą. Dokumentų su M. Valančiaus herbiniais antspaudais neabejotinai yra išlikę ir daugiau, tačiau jie – privačiose kolekcijose“, – patikino Salantų kašto istorijos tyrinėtojas.

M. Valančiaus herbą P. Vaniuchinas atkūrė kartu su Žydrūnu Strumila, juos konsultavo ilgametis Lietuvos heraldikos komisijos pirmininkas dr. Edmundas Antanas Rimša, heraldikos specialistas Arvydas Stanislavas Každailis ir dr. Gabrielė Jasiūnienė.

Kilmė – ne bajoriška, herbas – bajoriškas

Paklaustas, kas paskatino imtis šios iniciatyvos, P. Vaniuchinas atsakė, kad Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija pernai įsteigė atskirą Lietuvos dvasininkų herbų registrą, ir jam labai norėjosi, kad Žemaičių vyskupas M. Valančius į jį būtų įtrauktas pirmasis.

„Praėjusius, 2019-uosius, Seimas paskelbė Žemaitijos metais. Taip pat sukako 170 metų, kai 1849-aisiais M. Valančius buvo paskirtas Žemaičių vyskupu. Pagalvojau, kad reikėtų suspėti šioms progoms atkurti iškilaus vyskupo herbą“, – kalbėjo P. Vaniuchinas.

M. Valančiaus herbo skydo raudoname lauke – sidabrinis kovos kirvis, atsuktas ašmenimis į dešinę. Virš skydo – auksinė trijų lapų karūna su dviem baltais perlais. Į karūną įkirstas toks pat kirvis, kaip ir skyde. Virš jų – žalia vyskupo skrybėlė su žaliomis virvelėmis ir po dešimt žalių kutų abiejose pusėse. Už skydo, karūnos dešinėje – sidabrinė mitra su auksiniu riterišku kryžiumi, kairėje – sidabrinis pastoralas, kurio spiralė auksinė. Mitros kraštai ir papuošimai auksiniai. Po skydu ant auksinės grandinės kabo auksinis kryžius.

„Nėra duomenų, kodėl vyskupo herbe atsirado kirvis. Neabejotinai tai yra bajoriškas herbas, kurį Lietuvos bajorai gavo pagal 1413 m. Horodlės sutartį, nors M. Valančius iš tikrųjų pagal kilmę nebuvo bajoras. Kitas įdomus dalykas yra tai, kad M. Valančius, pagal dabartinę sampratą, savo herbe naudojo arkivyskupų skrybėlę, bet šis terminas netaikytinas XIX a. “, – patikino draugijos, kurios nariai gilinasi į Lietuvos giminių ir didikų genealogiją ir heraldiką, kancleris.

Pagal autentiškus vyskupo M. Valančiaus antspaudus atkurtas herbas – pirmasis, įtrauktas į Lietuvos dvasininkų herbų registrą.

Įdomūs sutapimai

Pasidomėjus, kaip gi vyskupo laiškai patekę į akiratį, P. Vaniuchinas neslėpė: „Kaip ir kiti dokumentai – dovanoti arba pirkti aukcionuose. Šitie laiškai man ypatingi, nes yra paveldėti – esu susietas tolimais giminystės ryšiais su Motiejumi Valančiumi ir pagal tėvo, ir pagal motinos liniją.“

Įdomi detalė, kad žinomas rašytojo M. Valančiaus apysakos „Palangos Juzė“ herojus Juzė iš Palangos trečiąjį vakarą pasakoja aplankęs miestelį, kuriame pamokslą sakęs būtent parapijos klebonas Kazimieras Bielskis, kuriam vyskupas ir rašė laiškus.

Ne mažiau įdomūs ir kiti sutapimai: Valstybės atkūrimo diena švenčiama per vyskupo gimtadienį – M. Valančius gimė 1801-ųjų vasario 16 d. Tądien Klaipėdos universiteto profesoriui Petrui Bielskiui, kuris per tradicinius Motiejaus Valančiaus kūrybos skaitymus Nasrėnuose įsikūnija į patį vyskupą, bus įteiktas garbingas apdovanojimas – Kretingos rajono savivaldybės įsteigtas Žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus medalis. Šis medalis tradiciškai skiriamas už krikščioniškos kultūros ir dvasinių vertybių puoselėjimą.

---

Kretingos muziejui valstybės 100-mečio proga dovanojęs vertingą asmeninę radinių, knygų, dokumentų kolekciją, už meilę ir pastangas tarnauti gimtajam kraštui P. Vaniuchinas „Pajūrio naujienų“ skaitytojų buvo išrinktas 2018-ųjų Metų žmogumi.

Taip pat jis pelnė kraštiečių pagarbą už Salantų krašto įžymybių – knygnešio ir kalendoriaus leidėjo Aleksandro Bendiko, generolo Prano Tamašausko ir rašytojo Kazimiero Pakalniškio atminimo įamžinimą, bei Salantų miesto riboženklio sukūrimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas