Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Aptarė tolesnę kvaišalų vartojimo prevenciją

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Švietimas
  • 2020-02-07

Po to, kai, naudojant vienkartinius testus 9-iose iš 12-os patikrintų Kretingos rajono mokyklų buvo rasta kvaišalų pėdsakų, Savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija nutarė dar labiau suaktyvinti prevencinį darbą: toliau tęsti patikrą testais, mokiniams, jų šeimoms, o miesto renginių metu ir visai visuomenei skleisti kuo platesnę informaciją apie narkotinių medžiagų žalą, skatinti vartojančiųjų netoleravimą, parengti rekomendacijas, kaip pedagogams bei socialiniams darbuotojams, neprieštaraujant teisės aktams, elgtis pastebėjus apkvaitusį vaiką.

Paieškos laukas susiaurėjo

„Taip pat užkirsti kelią laisvam svetimų pilnamečių ir nepilnamečių žmonių patekimui į ugdymo įstaigas. Ta „prekė“ ateina prieš pamokas, po pamokų ar per ilgąją pertrauką, todėl pašaliniams asmenims, su kuriais iš anksto nėra susitarta, čia vaikščioti nedera. Mokyklos bendruomenė yra tik šios įstaigos darbuotojai ir mokiniai, o kiekvieną kviestą svečią privalėtų pasitikti ir palydėti budėtojas“, – dar vieną siūlymą pateikė Savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo specialistė Lina Bruzdeilynienė.

Tačiau Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Tranizienė patikino, jog panaši tvarka mokyklose galioja nuo seno, o kiekvieno, ypač tūkstantinės mokyklos, pavyzdžiui, tokios, kaip Pranciškonų gimnazija, mokinio budėtojui įsidėmėti neįmanoma. „Arba tada mokyklas turėtume aptverti tvoromis, arba visi mokiniai turėtų segėti specialius laikrodukus“, – sakė ji ir ragino neišsikelti tikslų, kurių pasiekti nebus galima.

Tyrimo metu narkotinių medžiagų pėdsakų mokyklose buvo ieškoma kone ant visų įmanomų paviršių: palangių, turėklų, suolų. Vienoje mokykloje, atsižvelgus į jos dydį bei ugdytinių skaičių, buvo atlikta nuo 10 iki 25 tyrimų. Testai – brangūs, iš Visuomenės sveikatos programos lėšų jų buvo nupirkta už 3 tūkst. Eur, šio tyrimo metu panaudota per 200 testų. Savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vyriausiosios specialistės Angelės Ubartienės žodžiais, kitąkart narkotinių medžiagų paieškos laukas būtų gerokai siauresnis, mat tapo aiškesnės mokyklų vietos, kuriose dažniausiai kvaišalai vartojami.

Kaltos gali būti ir cigaretės

Pasak Savivaldybės gydytojos Zitos Abelkienės, ją bei kitus komisijos narius nustebino, kad kvaišalų pėdsakų daugiausia buvo rasta ten, kur lankosi merginos: jų tualetuose, persirengimo kambariuose.

„Narkotinių medžiagų pėdsakų aptikome ir ikimokyklinio ugdymo patalpoje, priešmokyklinio ugdymo grupėje, į kurią vaikus atveda tėvai“, – stebėjosi Z. Abelkienė.

Komisijos pirmininko rajono vicemero Dangiro Samaliaus teigimu, kai kurie mokyklų vadovai bei pedagogai mano, jog psichoaktyviųjų medžiagų būna nežinia iš kur internetu parsisiųstame garinimo skystyje, pilamame į elektronines cigaretes. Mažiau tikėtina, kad narkotikai vartojami tiesiogiai.

Komisija pritarė Z. Abelkienei, jog patikrinimus testais mokyklose reikės atlikti ir toliau – kartą, o gal ir du per metus. D. Samaliaus nuomone, kilus įtarimams, mokinių tėvai taip pat galėtų nusipirkti testų ir ar jų vaikai nevartoja narkotinių medžiagų, patikrinti namuose. Tiesa, vicemeras pripažino, kad kol kas Kretingos vaistinės testų neturi, bet su pora apie galimą bendradarbiavimą telefonu jis jau kalbėjęs.

Nori vaizdo kamerų

Anot D. Tranizienės, narkotinių ir psichotropinių medžiagų plitimui bei vartojimui mokyklose kelią užkirstų rūbinėse, praėjimuose, blokuose įrengtos vaizdo kameros. D. Samalius patikino, kad joms nupirkti šiemet numatyta 6 tūkst. Eur. Kovą vicemeras pažadėjo susikviesti mokyklų direktorius bei atsakingus specialistus ir pasitarti, kuriose ugdymo įstaigose vaizdo kamerų reikėtų pirmiausia. Komisija akcentavo, kad apie narkotikų žalą su mokiniais nuolat būtina diskutuoti per klasės valandas, taip pat skatinti mokinius apie vartojančius bendraamžius pranešti anonimiškai. Kretingos policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas akcentavo, jog policijai anonimiškai pranešti galima internetu epolicija.lt, o D. Tranizienė – per elektroninę platformą „Patyčių dėžutė“, tokios dėžutės mokyklose veikia seniai.

Komisija pasitvirtino 2020 m. darbo planą. Jame, be kita ko, tėvams numatė paskaitas apie narkotikų vartojimo prevenciją ir kur rajone kreiptis pagalbos įtarus, kad vaikas vartoja. Ieškant narkotinių medžiagų bus pasitelkiami ir tarnybiniai šunys, mokyklų teritorijose bus vykdoma rūkymo prevencija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas