Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingiškė 26-erių metų choro dirigentė Sigita Petrauskaitė Italijoje subūrė įvairių tautybių moterų chorą.

Kretingiškė choro dirigentė 26-erių Sigita Petrauskaitė pažintį su muzika pradėjo Kretingos meno mokykloje, kur mokėsi chorinio dainavimo. Sėkmingai ją baigusi Sigita suprato, kad toliau nori gilinti žinias apie muziką, todėl Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje, mokytojos Virginijos Manšienės choro dirigavimo klasėje, mokėsi chorvedės profesijos subtilybių. Dabar ji Italijoje vadovauja pačios suburtam merginų chorui.

Pradžia – dainavimas

Po mokslų konservatorijoje Sigita, nusprendusi ateitį sieti su muzika, toliau mokėsi choro dirigavimo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, profesoriaus Dainiaus Puišio choro dirigavimo klasėje. Šiuo metu ji gyvena Italijoje, Milane, kur vadovauja pačios suburtam merginų chorui. Taip pat ji moko vaikus ir suaugusiuosius muzikinio rašto pagrindų, solfedžio, groti pianinu, dainuoti. Be šių veiklų, chorvedė akomponuoja solistams ir aktyviai dalyvauja prestižinio Cattolica del Sacro Cuore universiteto studentų choro veikloje.

S. Petrauskaitė prisiminė, kad Kretingos meno mokykloje chorinio dainavimo mokytis ją paskatino tėvai. Taip mergina suprato tikrąją dainavimo chore prasmę. „Manau, dainavimas chore „Saulainė“ buvo ta pradžia, kuri suteikė norą tapti choro vadove, būti panašiai į savo mokytojas“, – atviravo chorvedė. Pašnekovė pasakojo, kad su choru „Saulainė” jai teko dalyvauti konkursuose, festivaliuose Latvijoje, Vokietijoje, Makedonijoje, Vengrijoje ir kitose Europos šalyse bei laimėti prizines vietas.

Chorvedė tikino, kad studijuodama antrame kurse, ji buvo pakviesta į Vaclovo Augustino vadovaujamo Vilniaus savivaldybės choro „Jauna muzika“ gretas. Choro dirigentė tvirtino, kad dainuoti tokiame chore – prestižas. Šio kolektyvo nariai yra profesionalūs dainininkai, kurie puikiai išmano savo darbą, geba atlikti itin sudėtingą muziką.

Kretingiškė atskleidė, kad dainuoti tokiame chore buvo labai gera patirtis bei puiki galimybė gėrėtis choro vadovo Vaclovo Augustino darbu su choru, atkreipti dėmesį į jo pastabas, kurias chorvedė galėjo pritaikyti rengdama kūrinius su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos mišriu choru. Sigita pridūrė, kad su choru „Jauna muzika“ teko dalyvauti įvairiuose projektuose, koncertuose Lietuvoje ir užsienyje.

Kiek vėliau mergina pradėjo dirbti Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykloje, kur vadovavo dviem chorams ir vokaliniam ansambliui, su kuriais teko aktyviai dalyvauti koncertuose. Pedagogė kurį laiką vaikus mokė ir dirigavimo pagrindų. Pabandžiusi pedagogės darbą S. Petrauskaitė atviravo, kad mokytojos darbas tikrai labai sunkus. „Vieni paaugliai drąsesni, kiti kuklesni. Norint su jais susidraugauti, turi vaikams parinkti kūrinį, kuris jiems būtų artimas“, – patirtimi dalijosi chorvedė. Sigita pasakojo, kad užmezgusi draugystę su vaikais, pamatydavo tikrąjį darbo rezultatą.

Studijuojant magistrą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, choro dirigentei S. Petrauskaitei teko garbė dirbti choro artiste Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Mergina akcentavo, kad choro artiste dirbo tik metus, tačiau patirtis, kurią ji gavo – neišsenkanti. Chorvedė pasakojo, kad teatro choras yra didžiulė galia, kuri susideda iš 80 choristų. „Po pirmosios repeticijos kolegos manęs paklausė, ar dar ką nors girdžiu. Garsas buvo didžiulis, tačiau po kurio laiko prie to pripratau ir viskas atrodė normalu“, – pirmąja tokia patirtimi dalijosi pašnekovė. Anot jos, choro artistas turi mokėti savo chorinę partiją mintinai ir negana to, tam tikra kalba, dažniausiai italų, prancūzų, vokiečių, o vykstant spektakliui artistai turėdavo vos keletą minučių persirengti ir vėl grįžti į sceną.

Suvienijo skirtingų tautybių žmones

Kretingiškė atskleidė, kad išvykti į Italiją ją pastūmėjo meilė. Prieš atvykstant mergina žinojo, kad bus be galo sunku, nes italų kalba jai buvo svetima, – nors kretingiškė lankė italų kalbos kursus, tačiau, pasak jos, to negana. Prieš išvykstant į Milaną chorvedei kilo mintis, kodėl nesuvienijus merginų choro, kurios dėl vienų ar kitų priežasčių atvyko gyventi į Milaną ir mėgsta dainuoti.

Paklausus choro dirigentės apie kolektyvo sukūrimo pradžią ji neslėpė, kad iš pradžių norinčiųjų dalyvauti choro veikloje buvo daug, todėl ji nieko nedelsdama pradėjo ieškoti vietos repeticijoms ir tada tai buvo vienas didžiausių iššūkių nemokant italų kalbos, o anglų kalbą ne visi suprato.

Tinkamą studiją repeticijoms surado vienoje muzikos mokyklų. Visos merginos buvo gabios dainuoti, todėl po pusmečio darbo pavyko surengti pirmąjį viešą koncertą, kuris buvo pati geriausia kolektyvo reklama visuomenėje. Choro vadovė prisiminė, kad aplinkiniai iki šiol palaiko kolektyvo idėją – suvienyti įvairių tautybių merginas, moteris, gyvenančias Milane.

International choir of Milan ,,Vox Mundi” (Milano internacionalinis choras) sukurtas daugiau kaip prieš metus ir šiuo metu jame yra 22 dainininkės iš Latvijos, Lenkijos, Švedijos, Turkijos, Indijos, Indonezijos, Irano, Italijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Turkijos, Kalifornijos, Niujorko, Meksikos.

Dainininkės su nekantrumu laukia kiekvienos repeticijos, nes žino, kad bus dainuojamos jų mėgstamos dainos, taip pat jos susitiks vienos su kitomis ir smagiai leis laiką.

Chorvedys, anot jos, visada turi spinduliuoti gera energija, bet tuo pačiu jis turi būti reiklus sau ir kitiems. Chorvedžiui svarbu regėti ateities viziją, tikslą ir stengtis to siekti. Taip pat gebėti valdyti kolektyvą, išmanyti dainavimo subtilybes, gerai groti fortepijonu ir būti organizuotu.

Kolektyvo vadovė įžvelgė, kad sunkiausia yra būti draugu, bet tuo pačiu ir choro vadovu, kuris negali baimintis išreikšti savo nuomonę, sakyti pastabas, būti griežtas, tačiau, kai reikia, padrąsinti. „Prieš koncertus merginoms visada ištariu frazę: ,,Viva la musica” (it.vertimas – „Šlovė muzikai!“) ir visos merginos tą frazę pakartoja man. Taip mes nusiraminame, o mūsų veiduose atsiradusi šypsena visada įkvepia ir padeda mėgautis koncertu“, – su šypsena veide kalbėjo ji.

Atlieka įvairių laikotarpių muziką

Pasidomėjus, kokia chorinės kultūros situacija Italijoje yra šiandien, chorvedė sakė, kad apie visos Italijos chorinės kultūros situaciją pasakyti negali, tačiau ji pastebėjo, kad Milano universitetai, apart Giuseppe Verdi konservatorijos, neturi oficialių chorų. „Teko šia tema pasidalyti mintimis su Cattolica del Sacro Cuore studentų choro nariais. Aptarėme, jog yra keista, kad toks miestas, kaip Milanas, neturi chorų universitetuose“, – svarstė choro dirigentė.

Lombardijoje yra daugybė chorų ir vyksta nemažai koncertų. Taip pat ji pridūrė, kad kiekvienas Italijos regionas turi savo chorų sąjungą. Pavyzdžiui, Lombardijos chorų sąjungai priklauso daugiau kaip 350 chorų.

Kretingiškės suburtas choras atlieka įvairių laikotarpių muziką, kuri mena dar W. A. Mozart laikus ir šių dienų autorius: Eric Whitacre, Richards Dubra, Ēriks Ešenvalds, Ed Sheeran, Calum Scott, Lady Gaga, Adele. Kolektyvo vadovė akcentavo, kad ji stengiasi sudaryti įdomų repertuarą, su papildomų instrumentų pritarimu, kūno perkusija, choreografija. „Kiekviename kūrinyje yra užšifruota žinutė, mintis, tačiau ją reikia suprasti, o vėliau perteikti klausytojams“, – paaiškino ji.

Šiuo metu kolektyvas turėjo du solinius koncertus ir vieną pasirodymą Indų asociacijos rengiamoje šventėje „Diwali“. Jis įvyko Milano Teatro Dal Verme koncertų salėje, kuri talpina daugiau negu 5 tūkst. klausytojų. Chorui tai buvo vienas ryškiausių ir svarbiausių pasirodymų, kadangi tarp klausytojų buvo politikų, nemažai žinomų žmonių. Negana to, kolektyvas atliko vieną populiariausių indų dainų, kurią galima prilyginti J. Gudavičiaus kūriniui „Kur giria žaliuoja“. „Tai buvo trumpa, bet įsimintina akimirka, kai išgirsti, kad su tavimi taip pat dainuoja žmonės, sėdintys salėje“, – džiaugsmu dalijosi kretingiškė.

Greitai bus žinomas ir pavasario koncertų grafikas. Chorvedė tikino, kad choras turi pakvietimą dalyvauti chorų asociacijos „SONG“ bendrame projekte Milano Teatro Dal Verme koncertų salėje ir atlikti bendrą programą su kitais chorais bei orkestru. O su Cattolica del Sacro Cuore universiteto studentų choru vyks bendras koncertas-projektas. Choro vadovė atskleidė, kad taip pat vyks ir du choro soliniai koncertai, yra minčių pabandyti dalyvauti festivalyje.

Simas MARTINKUS

„P. n.“ akademijos narys


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas