Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Ištyrė seniausią Kretingos muziejaus paveikslą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Istorija
  • 2020-01-31
Restauratorius Rapolas Vedrickas naujomis technologijomis ištyrė 500 metų senumo paveikslą „Šventoji šeima“ ir nustatė, kad per tą laiką jis buvo kelissyk atkurtas.

Mažosios bendrovės „Meno kūrinių tyrimai“ vadovas restauratorius Rapolas Vedrickas supažindino visuomenę su seniausio – XVI a. I pusės – Kretingos muziejuje eksponuojamo paveikslo „Šventoji šeima“ atliktais technologiniais tyrimais: fiksuojant vaizdą infroraudonaisiais, ultravioletiniais ir rentgeno spinduliais buvo pažvelgta į gilesnius, akimi nematomus kūrinio sluoksnius, atskleidžiančius savitą jo istoriją.

Buvo nesyk restauruotas

Restauratorius pasakojo, kad ištyrinėti šį 500 metų senumo Kretingos muziejuje saugomą paveikslą išvien su pasirinktais dar kitų 6 šalies muziejų – Šiaulių „Aušros“, Lazdijų krašto, Šilutės Hugo Šojaus, Rokiškio krašto, Žemaičių „Alkos“ bei Pasvalio krašto – paveikslais, jis galėjo įgyvendindamas projektą „Nematoma paveikslo pusė“.

Tyrimus jis sakė atlikęs analogų Lietuvoje neturinčioje mobilioje laboratorijoje ant ratų „Meno kūrinių tyrimai“, pats atvykęs į Kretingos muziejų. Laboratorijoje sukomplektuota moderni kilnojamoji įranga ir sukurtos techninės sąlygos tyrimus atlikti tiesiog automobilyje, taip išvengiant sudėtingo ir brangaus paveikslų transportavimo.

„Esu restauravimo technologas – atlieku fizikinius tyrimus, kuomet, skirtingai nuo cheminių tyrimų, nereikia nuo paveikslo imti dažų mėginių“, – akcentavo restauratorius. Po jo tyrimų sužinota, kad Venecijos dailės mokyklai priskiriamas paveikslas „Šventoji šeima“ buvo nesyk restauruotas – Kretingos muziejui ligi tol buvo žinoma, kad, jų pačių perduotas į Prano Gudyno restauravimo centrą, 12 metų išbuvo dirbtuvėse, kol 2012-aisiais sugrąžintas muziejui ir puošia ekspoziciją „Kretingos dvaro istorija ir kultūra“.

Tyrimai taip pat parodė buvus kelis dažų sluoksnius, o po jais atrastas parengiamasis piešinys. Šiuos tyrimus, pasak muziejininkės istorikės Danutės Šorienės, R. Vedrickas atliko veltui.

Autorius tik spėjamas

„Ilgai nežinojome jo autoriaus, dabar jau spėjame, kad tai gali būti Renesanso epochos italų dailininko Palmos Vecchio (1480–1528) kūrinys. Šis menininkas niekuomet nepasirašydavo savo darbų, nenurodydavo datų“, – patikino muziejininkė. Kitąmet, jos žodžiais, muziejus ketina rengti projektą tam, kad būtų atlikti šio paveikslo cheminiai tyrimai, – galbūt pavyks tiksliai nustatyti jo autorių. Kretingos muziejus iš viso turi per 10 itin vertingų XVII–XVIII ir netgi senesnių – XVI amžiuose sukurtų paveikslų. Į muziejų jie patekę įvairiais keliais, dažniausiai tai – grafų Tiškevičių palikimas. 1940 m., užėjus sovietams, kultūros vertybės buvo rekvizuotos, daug jų, deramai nesaugotų, buvo prarasta.

Sieks ištirti „Keturis evangelistus“

Šiuo metu, pasak Kretingos muziejaus vadovės Vidos Kanapkienės, Kretingos muziejuje iš viso yra saugoma per 80 tūkst. eksponatų, – D. Šorienei patikėta rūpintis 3 tūkst. vien dailės kūrinių kolekcija.

2005-aisiais grupė menotyrininkų iš P. Gudyno centro atvyko į Kretingos muziejų ir aprašė kiekvieną vertingą kūrinį. Iš įdomesnių vertingųjų meno kūrinių išsiskiria paveikslai „Keturi evangelistai“, „Madona“, „Nukryžiavimas“.

„Labai džiaugiamės, kad mums patiems po susirašinėjimo su Prancūzijos Bordo muziejumi ir ištyrus Luvre, pavyko identifikuoti paveikslo „Keturi evangelistai“ autorių“, – sakė D. Šorienė.

Ji pasakojo internete aptikusi, kad identiškas paveikslas saugomas Bordo muziejuje. Ilgą laiką manyta, kad jį sukūrė dailininkas Valentin de Boulugne, tačiau atradus antspaudą ant drobės ir porėmio, ir patvirtinus Prancūzijos muziejininkams, spėlionės pasitvirtino – šio paveikslo autorius XVII a. olandų tapytojas Artus Wolfaerts (1581–1641). Kretingos muziejus taip pat sieks išsamiai ištirti šį 1957 m. restauruotą paveikslą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas