Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Lėlių karalystėje žaidžia vaikystė

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2020-01-17
Lėlių kolekcininkė Vida Saudargienė prisipažino, kad didžiausią malonumą jai suteikia kolekcinės porceliano ir suvenyrinės lėlės.

Kretingiškės Vidos Saudargienės namuose apie 10 metų renkama lėlių kolekcija jau užpildė visą kambarį. Jį drąsiai būtų galima pavadinti lėlių karalyste, kurioje žaidžia vaikystė. O kolekcijos eksponatų gausa, ko gero, būtų rožinė ne vienos mergaitės svajonė...

Lėlių kolekcijos pradžia – dvi lėlytės-graikės, kurios patraukė V. Saudargienės dėmesį sendaikčių turguje. „Jos pasirodė tokios gražios, naujos, negalėjau praeiti pro šalį“, – prisiminė moteris.

Ji prisipažino – kiek kolekcijoje eksponatų, neskaičiavusi, tačiau laikas kolekcijos „revizijai“ jau atėjęs. „Manau, kad dviese su dukra Laura tą ir padarysime – pačioms bus įdomu patirti, kiek per kelerius metus tų eksponatų pavyko sukaupti“, – sakė V. Saudargienė.

Savo lėlių kolekciją ji pildo pačiais įvairiausiais būdais: lėlę dovanų jai dovanoja šeimos nariai – vyras, sūnūs, duktė, draugai ir pažįstami parveža iš įvairių kelionių po kitas šalis, o ji pati eksponatų ieško sendaikčių parduotuvėse ir turguose. „Kartais randu tokias murzinas ir apiplyšusias, kad, atrodo, į rankas baisu paimti. Bet aš jas išprausiu, išplaunu ir išlyginu rūbus, jei reikia – juos pataisau, atnaujinu lėlių šukuosenas, ir jos – kaip naujos. Tiesa, darbo reikia įdėti nemažai, bet tai man – relaksacija, nusiraminimas ir savotiška kūryba“, – kalbėjo lėlių kolekcininkė.

Kolekcijos lėlės – nuo miniatiūrinių, suimamų dviem pirštais, iki gero pusmetrio ir daugiau, pagamintos jos iš pačių įvairiausių medžiagų – medžio, siūlų, molio, plastiko, porceliano. Mieliausios ir įdomiausios V. Saudargienei – kolekcinės rankų darbo porcelianinės lėlės ir iš įvairių šalių į kolekciją atkeliavusios nacionalinį įvairių tautų savitumą atspindinčios lėlės. „Jos daug pasako, paskatina pasidomėti šalimis, įdomu panagrinėti jų nacionalinius kostiumus, – pripažino moteris. – O kolekcinės porceliano lėlės yra tiesiog labai gražios, puošnios, kokybiškai padarytos, jas malonu liesti ir tiesiog paprasčiausiai pasidžiaugti.“

Pašnekovė vaikystėje su senelio dovanota lėle.

Beje, porcelianinių lėlių originalumą įrodo žymos, kurias įspaudžia lėles pagaminusios dirbtuvės, o tai, kad lėlės pamažu dėliojasi į atskirus segmentus pagal tematiką ar medžiagas, iš kurių lėlės pagamintos, kolekcija tiesiog prašyte prašosi ją susisteminti.

Lėlių kolekcija V. Saudargienei leidžia sugrįžti į vaikystę, kai ji labai mėgo jomis žaisti: „Turėjau 10 lėlių, visas, būdavo, išrikiuodavau pagal ūgį, ir galėdavau žaisti ištisomis dienomis. Su lėlėmis žaidžiau gal iki kokių 12-os metų, vėliau jau kažkaip ir sarmata būdavo.“ Vaikystės lėles moteris rengdavo įvairiomis skiautėmis – jų parūpindavo mama siuvėja, o kartą vienai lėlei iš kaučiuko Vida nukando nosį – supyko, kad niekaip nepavyko užrišti skarelės.

„Vieną sykį rišu, antrą, trečią – vis nesiseka. Aš tai lėlei ir pagrasinau – jeigu nepasiseks dar kartą, aš ką nors jai padarysiu. Taip ir nutiko“, – juokėsi ji.

V. Saudargienė apgailestavo, kas jai nepavyko išsaugoti vaikystės lėlių – jos būtų papildžiusios kolekciją ir jau tapusios šeimos istorija. O štai duktė Laura, kuri studijuoja medicinos mokslus ir pusmečiui atvažiuoja atlikti praktikos į Kretingos ligoninę, savo vaikystės lėlių neišmėtė ir pasiliko kaip gražų vaikystės prisiminimą.

„Dabar puikiai matau, kokios buvo lėlės mano vaikystėje, ir kokios – dabar. Skirtumas – didžiulis, to, ką turi dabartiniai vaikai, mums buvo nepasiekiama“, – V. Saudargienė prisipažino, kad pomėgis kolekcionuoti lėles ją taip įtraukęs, kad sustoti, ko gero, nebepavyks.

Porceliano lėlės – malonios pažiūrėti ir liesti.

---

FAKTAI

1. Lėlės-žaislai gali skirtis vieni nuo kitų pagal išorę, sudėtingumą, kilmę, medžiagas, iš kurių pagaminti, ir funkcionalumą. Tokios lėlės gali būti ir teatro, apeiginės, eitynių, utilitarinės.

2. Lėlėmis-modeliais paprastai nežaidžiama, jos gali būti naudojamos interjerui-eksterjerui puošti. Šiai grupei priklauso vitrinų manekenai, suvenyrinės, kolekcinės, muziejinės lėlės.

3. Lėlės kolekcionuojamos pagal keletą principų: lėlių meistrų vardus, lėlių dirbtuvių tradiciją, (tarkim, prancūzų, vokiečių, anglų ir pan.), tipą, anatomiją, netgi – pagal akių tipą, veido mimiką ir pan.

4. XIX a. lėlės buvo laikomos didele ir vertybe, todėl jas saugodavo spintose, o vaikai jomis tiesiog gėrėdavosi. Kai buvo sukurta papjė-mašė technika, lėlės tapo prieinamos platesnėms masėms. Nors lėlės įvairiems tikslams buvo naudojamos labai seniai, sudėtingos, meniškos ir kokybiškos lėlės atsirado palyginti vėlai, o jų brangumą lėmė medžiagos joms gaminti – porcelianas, medis, netgi brangieji metalai. Išsivysčius chemijos pramonei, lėlės pradėtos gaminti iš polimerų, tad jų asortimentas gerokai prasiplėtė, prasidėjo masinė jų gamyba.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas