Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Koalicijos partnerį nulinčiavo viešai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-06-28

Į Savivaldybės Etikos komisijos akiratį dėl privačių interesų deklaracijos pakliuvęs Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininkas Konstantinas Skierus buvo nulinčiuotas viešai, jam rekomenduota ateityje elgtis atsakingai ir daugiau nesukelti abejonių dėl viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje. Bet meras Antanas Kalnius „Pajūrio naujienoms“ davė suprasti, kad tokiu komisijos sprendimu jis gali ir neapsiriboti.

Mano, kad priežastis – giliau

„Pajūrio naujienų“ paklaustas, kaip pats vertina situaciją, K. Skierus neabejojo, jog meras Etikos komisijai svarstyti jį perdavė inspiruojamas visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ atstovų. „Man atrodo, kad pagrindinis jų tikslas – ne deklaracija, o noras mane nušalinti nuo sutarčių, kurias esu sudaręs su rajono Savivaldybe dėl statybos objektų techninės priežiūros“, – atviravo pašnekovas. Esą tiek buvo skubama, kad Etikos komisijai skirtame ant firminio Savivaldybės blanko mero pasirašytame prašyme įvertinti tarybos nario elgesio atitiktį Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatoms nebuvo nurodyta nei rašto numeris, nei kas parengė, nors to reikalauja elementarios raštvedybos taisyklės.

„Toks pat raštas buvo atsiųstas ir man, tai nemaloniai nustebino. Juk esam koalicijos partneriai, galėjom susėsti prie vieno stalo ir išsiaiškinti kabinete“, – apmaudo neslėpė K. Skierus. Jei pretekstas svarstyti iš tikrųjų yra, kaip meras teigė, Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateikta klaidinanti privačiųjų interesų deklaracija, tai kodėl svarstomas jis vienas, kai, tarybos nario žiniomis, neteisingai deklaravusių rajono tarybos narių išaiškėjo daugiau.

Paklaustas, kas tie tarybos nariai, A. Kalnius „Pajūrio naujienoms“ paminėjo visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“ narį Vilių Adomaitį bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovą Rimantą Macių. „Jie tik pavėluotai pateikė deklaracijas, o tai mažiausia problema, bet ir į ją kaip nors reaguos VTEK“, – neabejojo meras. K. Skieraus nusižengimas – kur kas didesnis, nes deklaracijoje jis nepateikė svarbios informacijos apie sutartis. „Be to, posėdžio metu prasprūdo, kad gali būti ir daugiau sutarčių, apie kurias mes dar nežinome ir turėsime išsiaiškinti“, – sakė A. Kalnius.

Sutartis vadino perteklinėmis

Šio posėdžio pradžia panėšėjo į 15 minučių užtrukusį žaidimą teniso kamuoliuku. Antanas Puodys, kurį komisijos pirmininkas Valerijonas Kubilius ką tik buvo paskelbęs savo pavaduotoju, veltui stengėsi įrodyti, kad pagal nustatytą tvarką pirmasis Etikos komisijos posėdis būna paruošiamasis, tai yra jame tik nusprendžiama, ar atvejį apskritai svarstyti, ar ne. Tačiau kiti komisijos nariai nesuprato, kam tas biurokratizmas, ko laukti ir gaišti laiką, jeigu kokių nors neaiškumų nėra, juristų ar kitų specialistų konsultacijos nereikalingos, visa informacija surinkta ir pateikta kaip ant delno.

„Tai išeina, šiandien mes atvažiavom pasakyti „taip“ arba „ne“, o kitą sykį vėl teks rinktis iš naujo?“ – stebėjosi Vitalija Valančiutė.

Nors A. Puodys ir toliau griežtai laikėsi nuostatos, jog pirmame posėdyje svarstymas iškart vykti negali, tokia esanti teisinė tvarka, niekas to nepaisė, A. Kalnius patikino, jog daugiau informacijos negu pateikta, tikrai neturi, esą jei svarstyti, tai svarstyti.

Rašte komisijai meras buvo išdėstęs, kad pagal individualios veiklos vykdymo pažymą dirbantis rajono tarybos narys K. Skierus su Kretingos rajono savivaldybės administracija yra sudaręs tris sutartis, už suteiktas paslaugas iš biudžeto jam numatytas apmokėjimas: pagal praėjusiais metais gruodžio 3-ios dienos Konsultacinių paslaugų teikimo sutartį – preliminariai iki 10 tūkst. Eur, pagal praėjusių metų lapkričio 28-os dienos Statybos techninės priežiūros sutartį – 10 tūkst. Eur, pagal šių metų balandžio 25-os dienos Techninės priežiūros vykdymo sutartį – 1 tūkst. 200 Eur.

Tiesa, pirmoji sutartis nutraukta jos vykdymui nė neprasidėjus, trečioji jau baigta, o antroji įpusėjo.

Dvi sutartys buvo pasirašytos „Domarko laikais“, viena, paskutinė, – prie dabartinio mero, tačiau, jo teigimu, – per nesusipratimą. „Kai Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis paklausė, ką su ta sutartimi daryti, galbūt koridoriuje aš ne taip išsireiškiau, gal žmogus ne taip suprato ir pasirašė. Jei būtų konkrečiai įvardinęs piniginę sumą, tikrai būčiau nepritaręs“, – patikino A. Kalnius. Jo manymu, sutartys su K. Skierumi, nors juridiškai ir teisėtos, bet Savivaldybei perteklinės, nežinia, kodėl objektų techninė priežiūra, kurią gali vykdyti Statybos skyrius, atiduodama į privačias rankas.

Tačiau K. Skierus, pasak mero, svarstymo Etikos komisijoje nusipelnė ne dėl sutarčių teisėtumo, o dėl to, kad jų nedeklaravo, nors privalėjo. Už kontrolę atsakingi yra savivaldybių vadovai.

„Tai tiesa, vadovų pareiga kontroliuoti, kaip laikomasi viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo, numatyta tame pačiame įstatyme“, – „Pajūrio naujienoms“ patvirtino VTEK atstovė Eglė Ivanauskaitė.

Ne vieną kartą tarybos narių A. Kalnius teigė prašęs deklaruoti privačius interesus, o su K. Skierumi pokalbis mero kabinete vykęs dar ir atskirai. „Kiek galiu tą patį kartoti? Deklaracijoje net jo darbovietė vis dar nurodyta „Palangos komunalinis ūkis“.

Paskambinau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkei Daliai Martišauskienei, atsakė: „Ai, pats susitvarkys, juk ne mažas vaikas“, – kalbėjo A. Kalnius.

Paprašyta pakomentuoti situaciją, „Pajūrio naujienoms“ D. Martišauskienė savo partiečio toli gražu nepaguodė. Anot jos, kiekvienas politikas bei valstybės tarnautojas privalo vadovautis valstybėje galiojančiomis taisyklėmis ir įstatymais. Frakcijos pirmininkė tik apgailestavo, kad rajono vadovas bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas taip ir nesugebėjo rasti dialogo, nesusikalbėjo tarpusavyje ir kad reikėjo prieiti iki svarstymo Etikos komisijoje. D. Martišauskienė leido suprasti, kad tai, kas įvyko, tolesniam koalicijos partnerių darbui rajono taryboje įtakos neturės.

Pirmiau pagyrė, paskui kritikavo

„Visi esam žmonės, galim suklysti, bet rajono tarybos nariams keliami ypač aukšti reikalavimai, teisės aktų nustatyta tvarka mes turim vengti interesų konflikto taip, kad žmonėms net nekiltų mažiausių abejonių, kad toks konfliktas yra. Pažiūrėkit, kaip Seime: tik pakalbėjo kas nors su Kurlianskiu (verslininkas, teisiamas MG Baltic byloje – aut. pastaba), ir jau iškart tam seimūnui – įtarimai“, – palygino V. Kubilius.

Buvusiam bendrapartiečiui į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą prieš šiuos rinkimus perėjusiam K. Skierui V. Kubilius pirmiausia pažėrė daugybę gražių epitetų – vadino profesionaliu savo srities žinovu, rūpestingu, kompetentingu, reikliu, pritarė, jog niekas politikui negali uždrausti dalyvauti konkursuose ir laimėti, užsiimti individualia veikla, vykdyti sutartis ir gauti iš to naudą, tačiau šiuo atveju į rėmus netelpa, kad politikas sutartis sudarė su Savivaldybės administracija, kurią pati rajono taryba ir tvirtina. „Būdamas ilgametis rajono tarybos narys, Kostai, turėjai žinoti, jog tai nedera. Aš pats esu nukentėjęs už gerokai mažesnį nusižengimą – 23 iš 24-ių tarybos narių tada balsavo už vėjo jėgaines. Išryškino, kad mano sūnus jas statančioje bendrovėje turėjo akcijų. Rajono taryboje priimant sprendimą privalėjau nusišalinti, bet to nepadariau. Ta klaida man kainavo mero postą“, – savo asmenine patirtimi pasidalijo V. Kubilius.

Aiškinosi su juristais

K. Skierus pirmiausia atkreipė dėmesį į kai kuriuos netikslumus mero teiginiuose. Anot jo, Konsultavimo sutartį nutraukęs pats savo iniciatyva po to, kai per pusę metų iš Savivaldybės administracijos negavo raštiško pritarimo pradėti ją vykdyti ir suprato, jog ta sutartis nereikalinga. Kad kitos dvi laikomos perteklinėmis, – daugiau negu keista. Statybos techninės priežiūros sutartis pernai lapkričio 28 dieną buvo pasirašyta po to, kai pats vicemeras Dangiras Samaliaus spaudoje pripažino, jog Savivaldybei sunku suvaldyti statybose vykstančius procesus.

Vienintelė iki dabar egzistuojanti yra Statybų techninės priežiūros sutartis, kuri neprieštarauja jokiems įstatymams, viešųjų ir privačių interesų bei politiko kodeksui, aiškiai apibrėžta darbų riba. O ta riba – Statybų techninis reglamentas, kuris K. Skieraus niekaip neįpareigoja ir neverčia daryti įtakos rajono tarybos sprendimams. Tarybos narys priminė, kad kitokia tvarka buvo iki 2017 metų sausio 1-osios, kai techninis prižiūrėtojas buvo atsakingas už darbų kiekius bei įkainius, o dabartinis Statybų techninis reglamentas apibūdina tik statybos priežiūros funkcijas, projekto dokumentacijos priežiūrą bei kontrolę.

„Gavęs mero raštą ir kvietimą atvykti į Etikos komisiją, aš pasikonsultavau ir su juristu, ir su VTEK atstovais. Atsakymas buvo vienas – sutartis su Savivaldybe yra grynai techninio pobūdžio, tai mane atpalaiduoja nuo visų šiandien man reiškiamų priekaištų“, – sakė K. Skierus. Jis patikino, kad rajono tarybos posėdžiuose apie objektus, kuriuos prižiūri, niekada nediskutavo ir nediskutuoja, jokios įtakos priimant sprendimus niekam nedaro.

Deklaravo dėl šventos ramybės

K. Skierus teigė, jog, jei apskritai nebūtų pateikęs privačių interesų deklaracijos, nebūtų galėjęs kandidatuoti į rajono tarybą, Vyriausioji rinkimų komisija būtų išbraukusi iš rinkimų sąrašų. Pirmąją deklaraciją, kurioje nurodė, kad užsiima individualia veikla, pernai gruodį pateikė kaip rajono tarybos narys, antrąkart, tiesa, 11 dienų pavėlavęs, deklaravo šiemet gegužės 23 d., o trečiąkart esą nebūtina buvo Statybos techninės priežiūros sutarties su Savivaldybe deklaruoti, bet, pasitaręs su VTEK, dėl visa ko deklaravo birželio 19-ąją, nusprendęs, kad sviestu košės nepagadins. Pagal deklaravimo įstatymą tų sutarčių, kurių vertė neviršija 3 tūkst. Eur, deklaruoti nereikalaujama.

Anot K. Skieraus, normalu, kad deklaracijoje šmėžuoja buvusios darbovietės „Palangos komunalinis ūkis“ pavadinimas. Jei meras dokumentą būtų paskaitęs atidžiau ir iki pabaigos, būtų pamatęs, kad nurodyta ryšio su šia darboviete nutraukimo data yra 2018 m. gegužės 31-oji, o jei būtų atkreipęs dėmesį į paskutinį deklaracijos langelį, ten parašyta, kad papildomų duomenų apie individualią veiklą pateikti nėra būtina.

K. Skieraus teigimu, statybos objektų techninė priežiūra gali būti atliekama trim būdais: Savivaldybė paslaugą gali pirkti visiems statiniams arba kiekvienam individualiai, taip pat gali įpareigoti objektus prižiūrėti kompetentingus savo administracijos darbuotojus – tai apsisprendimo reikalas. Bet kuriuo atveju, norint sąžiningai atlikti pareigą, prižiūrimuose objektuose specialistui reikia lankytis kasdien ar bent kas antrą dieną, o ne per mėnesį kartą. Tai, kad statiniams užbaigti dažnai pritrūkstama pinigų, yra blogos techninės priežiūros rezultatas.

„Kol aš šį darbą dirbu, niekada nebuvo ir nebus, kad lėšų objektams baigti būtų prašoma papildomai“, – akcentavo K. Skierus, bet pridūrė, jog, jei Savivaldybei sutartis su juo daugiau nereikalinga ir ruošiamasi ją nutraukti, tokį sprendimą yra pasiruošęs priimti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas