Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Parodos „Pavasario veidai“ autoriai Odilė Norvilaitė-Bytautienė ir Gediminas Bytautas Kretingos muziejui padovanojo 2011 m. dailininko sukurtą paveikslą „Ir drakonai turi akis“.

Kretingos muziejuje atidaryta dailininko poeto muzikanto filosofo Gedimino Bytauto ir astrologės parapsichologės Odilės Norvilaitės-Bytautienės tapybos ir grafikos paroda „Pavasario veidai“. Dailininkai vieną paveikslų „Ir drakonai turi akis“ padovanojo muziejui.

Skirtingi stiliai

Parodoje eksponuojami dviejų skirtingų stilių paveikslai – tapyba ir grafika, vyrauja skirtingos temos.

O. Norvilaitė-Bytautienė per pusmetį sukūrė seriją „Damos su skrybėlėmis“: „Sukurti šių paveikslų seriją mane įkvėpė dvaro istorija, jo gyventojai. Įsivaizdavau, kaip jame vaikščioja daug dvaro ponių su gražiomis skrybėlėmis.“

Dailininkei labiausiai patinka aliejinė tapyba, parodoje eksponuoti jos darbai buvo sukurti naudojant šią techniką. „Tematiškai mėgstu daugiau mistikos. Paveikslas „Liepojos nuotaka“ – tai lyg dvasia Liepojos dvaro, o „Sakalo nuotaka“ – labiau šiaurietiška, mistiška, tai yra savotiška gamtos ir žmogaus simbiozė, vientisumas. Gamta man yra labai artima, todėl kūriniuose matote žmones, gamtą ir gyvūnus“, – paaiškino O. Norvilaitė-Bytautienė.

Keliuose menininkės paveiksluose vaizduojamos nuotakos, anot jos, tai vienas pagrindinių moters etapų gyvenime: „Tai moters amžiaus peržengimo riba, bent jau mūsų kultūroje. Kitose kultūrose nesuprasi, kad moteris yra ištekėjusi, o mes tą savitumą esame išsaugoję ir tai lyg du gyvenimo etapai – mergaitė ir moteris. Santuoka vienas svarbiausių laikotarpių moters gyvenime.“

G. Bytauto kūryba gerokai skiriasi. Naujausiuose savo darbuose dailininkas vaizduoja gyvybę, bet ne tą, kurią įprastai matome: „Ji daugiau eina iš vidaus, iš pasąmonės, tarsi kitos būties matymas, kitos visatos gyvybė. Pradedu piešti ir matau tą visą aplinką, gyvybę, daugiau pasąmonė man diktuoja, ką turiu piešti. Savo darbus vadinu transcendencijomis, nes tai eina ne iš aplinkos matymo, bet daugiau iš vidinio pajautimo.“

Kūrėjas iš anksto neapgalvoja, ką pieš, idėjos jam gimsta tuo momentu. „Jeigu aš būčiau iš anksto apsibrėžęs, ką piešti, tada mano kūryba labiau būtų realizmas, o čia yra abstrakcija, vidinis matymas“, – tikino jis.

Kretingos muziejui padovanotą paveikslą „Ir drakonai turi akis“ G. Bytautas piešė mėnesį. „Beveik nemiegojau. Šis paveikslas apkeliavo nemažai Lietuvos miestų, jis buvo spausdintas ant mano muzikos albumo Rusijoje. Jį ilgą laiką laikiau vienu geriausiu savo darbu, jis suponuoja mano grafikos pradžiai“, – kalbėjo jis.

Kūrėjas užsiima ir tapyba.

Parodoje eksponuojami 2018–2019 metų darbai ir trys G. Bytauto 2011 metų grafikos darbai. „Keičiasi ir mano paties stilius. Tie trys darbai atstovauja mano grafikos pradžiai“, – paaiškino parodos autorius.

Iš viso eksponuojami 25 paveikslai. Paroda veiks iki birželio 10 d.

O. Norvilaitė-Bytautienė parodose darbus eksponuoja nuo 1988 metų, yra surengusi apie 10 asmeninių ir 20 bendrų parodų.

Gimė atsitiktinai

Parodoje į vieną duetą susijungė dviejų skirtingų dailės kartų ir krypčių atstovai – O. Norvilaitės-Bytautienės suprimityvintas impresionistinis realizmas ir G. Bytauto meta postmodernizmas. „Kartu sukūrėme naujus meta postmodernistinės krypties stilius, tokius, kaip „Grifinis popartas“, – naują kūrybos krypties šaką įvardijo G. Bytautas. Jis tęsė: „Tai yra pradžios pradžia. Atšaka gimė atsitiktinai, man bedarant meta postmodernizmo paveikslą pradėjo ryškėti veidų siluetai ir tada su žmona suderinome meta postmodernizmą su popartu. Odilė prisidėjo įvesdama į kūrinį popartą.“

Dailininkė O. Norvilaitė-Bytautienė paaiškino, kad popartas yra amerikietiška meno sritis, kurioje naudojamos praktiškai visos įmanomos priemonės, jo pagrindinė tematika yra amerikietiškos spalvos: „Tai lengvas menas, balansuojantis ant „kičo“ ribos. Lietuvoje jis nėra labai populiarus.“

Tokios, kaip meta postmodernizmo krypties nėra, tačiau dailininkas tikino, kad jo kūryba nebetelpa į postmodernizmo rėmus ir save laiko universaliu meta postmodernistu. „Mano kūryba nebetilpo į postmodernizmo rėmus, o po jo turi kažkas atsirasti – tai yra postpostmodernizmas. Todėl šitą meno kryptį pavadinau meta postmodernizmu“, – savo kūrybą apibūdino dailininkas, surengęs per 20 parodų.

G. Bytautas vienintelis Lietuvoje piešia išskirtine grafikos technika – specialiais markeriais ant drobės.

Parodoje eksponuotus du darbus pora kūrė kartu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas