Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Teatras brolius išskyrė, gimtinė apkabino

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2019-04-16

Vytautas Kupšys, 35-erius metus praleidęs Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre, vis dažniau grįžta į tėviškę pas mamą Birutę Liepienę, neseniai atšventusią 95-ąjį gimtadienį.

Į savo gimtinę Darbėnuose Kretingos rajone vis dažniau iš Panevėžio sugrįžtantis 57-erių teatro ir kino aktorius bei režisierius Vytautas Kupšys savojo krašto žmonėms labiau žinomas kaip TV serialų „Nemylimi“, ‚Svetimi“, „Pasmerkti“ herojus mafijozas Makaras arba kaip Vytautas iš dabar rodomo serialo „Paveldėtoja“. Kas vasarą į tėviškę iš tolimosios Jakutijos sugrįžta ir jo brolis garsus to krašto artistas Edvardas Kupšys.

Vaidina, režisuoja, groja

V. Kupšys šmaikštavo, jog jis realiame gyvenime ir jo sukurtas Makaras esantys visiška priešingybė, o dabar žmonės jį juokais dar pavadina ir Darbėnų paveldėtoju.

Praėjusį savaitgalį tėviškėje į savo motinos Birutės Liepienės 95-ąjį gimtadienį besirenkančius svečius pasitikdamas V. Kupšys sakė kurį laiką ligi filmavimų apsistojęs gimtinėje, aptvarkęs seną tėvų namą ir jo aplinką, supamą vaizdingo parko. Aktorius atviravo, kad kuo toliau, tuo labiau vaikystės vietų ilgesys jį traukia grįžti į Darbėnus.

„Kai tik randu laisvų dienų, tuoj lekiu čia. Rūpi mama, ūkis, tėviškės grožis, “, – sakė darbėniškis, didžiąją dalį – 35-erius metus – savo, kaip aktoriaus, gyvenimo susiejęs su Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatru.

Kai po studijų tuometinės Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetuose išvyko į Panevėžio dramos teatrą, taip ten ir pasiliko. Per tuos metus V. Kupšys sukūrė daugiau kaip 50 vaidmenų, pats pastatė per 30 spektaklių.

V. Kupšys – įvairiaspalvė asmenybė: jis dar rašo pjeses vaikams bei suaugusiems ir išleido jų rinkinį „Slibinai ir žmonės“. Mėgstantis groti gitara aktorius įrašė dvi kompaktines plokšteles „Likimų dėlionės“ ir “Pasivaikščiojimai po dangų“. Per šventes nesyk koncertavo ir savo gimtuosiuose Darbėnuose.

Artistiškumą abu sūnūs paveldėjo iš savo tėvo Stepono Kupšio.

Abu broliai – į tėvą

V. Kupšys neslėpė, jog niekas iš jo artimųjų nemanė, kad aktoriaus kelią pasirinks ir jis, ir 13 metų už jį vyresnis brolis Edvardas, tapęs Rusijos ir Jakutijos nusipelniusiu artistu.

„Nuo vaikystės buvau paniręs į knygas, mėgau valandų valandas su poezijos knygomis ir gitara leisti paprūdy. Edvardas yra tiesiai šviesiai pasakęs – įstosi į aktorinį, nagus nukaposiu. Jis jau buvo atsikandęs aktoriaus duonos pas tuometinį legendinį režisierių Juozą Miltinį“, – kalbėjo V. Kupšys.

Bet, jo žodžiais, nuo genų niekur nepabėgsi – artistiškumą abu broliai paveldėję iš savo tėvo Stepono, kurio Vytautas nespėjo pažinti. Tėvas žuvo vos 39-erių, kai Vytautas dar nebuvo pasibeldęs į šį pasaulį – į gimdymo namus jo motiną Birutę lydėjo Vytauto vyresnysis brolis, dabar 77-erių Gintautas.

„Iš brolių pasakojimų žinojau, kad tėvas visokius cirkus krėtė – vaikščiojo lynu, užsiiminėjo joga, susigalvodavo visokių pokštų ir visuomet būdavo užstalės linksmybių siela – svečiai jo klausydavo išsižioję“, – kalbėjo V. Kupšys

Iš J. Miltinio teatro išėjęs, Edvardas Kupšys tapo nusipelniusiu Rusijos ir Jakutijos artistu.

Brolis išgarsėjo Rusijoje

V. Kupšys likimo ironija vadina tai, kad J. Miltinio teatras, per kurį brolis Edvardas atsidūrė Jakutske, tapęs jo antraisiais namais. „Nuo mažų dienų Edvardas svajoju būti artistu, ir, vos tik baigė mokyklą, išvyko tiesiai pas J. Miltinį, į jo teatro studiją – 9-erius metus vaidino ir dirbo apšvietėju. Vaidmenų vis daugėjo, brolis pervargo, o teatro legendos Miltinio charakteris – ne paslaptis, buvo ne dovanėlė. Ne vienas garsus aktorius, neatlaikęs įtampos, ir iš gyvenimo pasitraukė. Tuo metu tik dviese – mano brolis ir Stasys Petronaitis – išdrįso pasipriešinti Miltiniui: brolis trenkė į žemę prožektorių ir visam laikui užvėrė šio teatro duris“, – pasakojo V. Kupšys.

Jo žodžiais, Edvardas norėjo bėgti kuo toliau nuo teatro, galvojo išvykti į tuo metu garsias Baikalo-Amūro magistralės statybas. „Bedė pirštu į žemėlapį, pataikė į Usurijską, ir išvyko traukiniu iš Maskvos. Dardėjo 8 paras ir visą kelionę aprašė man laiškuose Po to sužinojo apie visasąjunginę aktorių biržą ir išvyko į Jakutską pas režisierių – pusiau latvį, pusiau jakutą. Galvojo – pusmečiui, ir taip jau 40 metų skina laurus Jakutijos teatre“, – kalbėjo darbėniškis.

Tačiau Edvardas kasmet sugrįžta atostogų, o susitikę broliai, juokėsi jų motina B. Liepienė, tarpusavyje šnekasi žemaitiškai taip sodriai, tarsi niekur niekad nė nebūtų išvykę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas