Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Trokšta individualių namų – kad ir mažų, bet savo

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2019-02-01

Nors nekilnojamojo turto rinka labiau atgyja pavasarį, bet, Kretingoje veikiančių agentūrų duomenimis, visiško štilio ir šiuo metų laiku nėra – žmonės dairosi ir butų, ir namų, ir sklypų individualiems namams statytis.

Naujos statybos mažaaukščiai individualūs namai pirkėjus vilioja labiau negu „dėžutės“ daugiabučiuose.

Lemia vieta ir komunikacijos

Pasak agentūros „Mėguvos būstas“ atstovės Jolitos Lapaitės, prieš pusmetį dirbamos žemės kainos rajone svyravo nuo 3 iki 5 tūkst. eurų už hektarą. Įtaką kainoms daro vietovė bei keliai žemės ūkio technikai privažiuoti. Tie žemės ūkio paskirties sklypai, kurie patenka į Kretingos rajono plėtros plano geltonąją zoną (pavyzdžiui, Vydmantuose, arčiau Palangos), ir jų paskirtį galima keisti į gyvenamųjų namų statybos, – brangesni, hektaras gali kainuoti apie 30 tūkst. eurų.

Namams statyti skirtų sklypų kainos Kretingoje priklauso taip pat nuo vietos, nuo to, ar įrengtos komunikacijos – miesto vandentiekis, nuotekos. Populiariausias rajonas – Mėguvos, Teresiečių gatvės. Ten sklypų kainos siekia po 2 tūkst. eurų už arą. Nors L. Janušytės gatvė, esanti Pryšmančių kaimo link, – taip pat miesto ribose, bet čia namų valdos paskirties sklypo aro kaina gali būti ir 700, o Padvarių pusėje – nuo 700 iki 1tūkst. eurų. „Be abejo, kainai reikšmės turi, ir kaip greitai savininkas sklypą užsidegęs parduoti“, – patikslino pašnekovė.

Per 2017-uosius metus, J. Lapaitės žiniomis, Kretingos mieste namams statytis parduoti 59 sklypai, o pernai – 65.

Nuoma – brangi, naudingiau pirkti

Nusipirkti Kretingoje būstą kur kas paprasčiau negu išsinuomoti, mat nuomos pasiūlos beveik neliko, o jei ir liko, tai kainos, anot J. Lapaitės, gali šokiruoti. Pašnekovės nuomone, užuot vien tik už dviejų kambarių nuomą žiemos metu (be komunalinių mokesčių) per mėnesį mokėjus po 180–200, o vasarą – ir po 250 eurų, jei tik pajamos leidžia, verčiau imti banko paskolą ir būstą pirkti – su palūkanomis, kredito grąžinimu per mėnesį reikės atseikėti mažiau negu į kišenę atiduoti nuomotojui – apie 150–170 eurų.

Palangiškių galvos skausmas – ilgalaikė nuoma, mat daugelis savininkų nuomininkus įsileidžia tik 9-iems mėnesiams, tai yra rudens ir žiemos sezonui, o vasarą kraustykis, kur nori, nes savininkai laukia poilsiautojų. Ilgalaikė nuoma Palangoje brangesnė negu Kretingoje, gali būti prašoma nuo 200 iki 250 eurų per mėnesį. Tiek Palangoje, tiek Kretingoje nuomojamų būstų būklė – gera. Dažniausiai jie būna puikiai įrengti, gražiai sutvarkyti, galima naudotis buitine technika. Daugelis į nekilnojamąjį turtą investavusių ir tokius būstus nuomojančių savininkų iš to verčiasi.

Populiariausi vienaukščiai

Naujos statybos namų su daline apdaila kaina – nuo 700 iki 900 eurų už kvadratinį metrą. Anot pašnekovės, populiariausi yra vieno aukšto iki 100 kv. m ploto namai. „Dabar dažniausiai tokie ir statomi – be garažų, tarsi didesni butai. Žmogui tapo svarbiausia turėti privačią erdvę, ramybę, poilsį savo teritorijoje“, – sakė ji. Pagal vienaukščių namų projektus virtuvė dažniausiai sujungiama su svetaine ir įrengti du trys mažiukai, po 9 ar 11 kvadratinių metrų ploto užimančiais miegamaisiais kambariais.

Paklausta, ar šiuo metu tokių namų būtų iš ko pasirinkti, J. Lapaitė atsakė vienu žodžiu – apstu! Pavyzdžiui, Šiaulių plento pusėje, Tolių gatvėje, taip pat Padvarių link. Su daline apdaila namas gali kainuoti apie 70 tūkst. eurų, tačiau nereikia pamiršti, kad tam tikrą sumą dar reikės pakloti, kadangi teks papildomai investuoti į plyteles, grindis, lubas, santechninį mazgą, darbo laiką. Namus ar butus su daline apdaila daugiausia renkasi klientai, kurie turi svajonę – pagal savo skonį iš anksto yra apgalvoję visas smulkmenas: nuo statybinių medžiagų iki dizaino ir spalvų pasirinkimo. O tie, kurie nenori ar neturi laiko rūpintis statybomis, renkasi pabaigtus namus su sutvarkyta visa infrastruktūra, net su pasėta žole prie jų. Už kvadratinį metrą šiuo atveju tenka mokėti ir po 1, ir po 1 tūkst. 200 eurų.

Palyginusi nekilnojamojo turto pardavimus, J. Lapaitė teigė, kad 2017-aisiais Kretingos mieste iš viso buvo parduota 111, 2018-aisiais – 149 butai, namų užpernai parduota 80, pernai – 74. Būstų kainoms neabejotiną įtaką daro pastatymo metai. Per 2018-uosius metus visame Kretingos rajone buvo parduoti 238 namai, iš jų 165, arba 67 proc., pastatyti iki 2000 metų. Seni namai gerokai pigesni, priklausomai nuo to, ar jie mieste, ar kaime, kokioje vietoje ir kaip įrengti, kvadratinis metras ploto kainavo nuo 450 iki 700 eurų, o kai kuriose kaimo vietovėse – ir 300 eurų.

Tendencijos kaip pernai

Namų ir butų kainos Kretingoje ir Palangoje gerokai skiriasi – kurorte namo su daline apdaila kvadratinio metro kaina gali būti apie 1,5 tūkst. eurų, įrengto buto prestižinėje vietoje kvadratinio metro – ir 3, ir 3,5 tūkst. eurų. Pavyzdžiui, naujos statybos 40–50 kvadratinių metrų butas su visa apdaila Palangoje gali kainuoti 65 tūkst. eurų, o mažesnis, kokių 37 kvadratinių metrų, – 44 tūkst. eurų. Su daline apdaila namų, esančių arčiau jūros, pavyzdžiui, Kunigiškėse, kvadratinio metro statybos kaina 1,5 tūkst. eurų, įrengtų – ir 1 tūkst. 800, ir 2 tūkst. eurų.

Pasak J. Lapaitės, lyginant praėjusių ir šių metų žiemos periodo tendencijas, situacija nekilnojamojo turto rinkoje šiemet išliko tokia pat. Ir pernai, ir šiemet sausį Kretingos mieste sudaryti 8 butų pirkimo-pardavimo sandoriai. Kasmet pirkimo bumas prasideda saulėtu metu – gegužę, birželį, liepą ir rugpjūtį, tada sudaroma po 15–17 butų pirkimo-pardavimo sandorių. Pašnekovė akcentavo, kad butų labiau teiraujasi jauni žmonės, trisdešimtmečiai, auginantys po vieną vaiką, o keturiasdešimtmečiai ir vyresni, kadangi sėslesni, dairosi namų.

Praėjusiais metais Kretingos rajone sudaryti 165 sandoriai iki 2000 metų statytiems namams, 7, pastatytiems 2000–2005 metais, 31, pastatytam 2006–2016 metais, ir 40, pastatytų 2017– 2018 metais. „Pastarieji – aukštesnės energetinės klasės, pigiau išlaikomi, tačiau Kretingoje vis dar vyrauja senos statybos namai“, – sakė J. Lapaitė.

A klasei koją kiša B klasė

Naujus namus pardavinėjanti agentūros „Septynetas“ bendrasavininkė Raimonda Vaitkuvienė patikino, kad, priklausomai nuo vietos mieste, 100 kv. m ploto A energetinės klasės naujos statybos individualų namą galima įsigyti už 100 ar 120 tūkst. eurų. „Kaip tik užvakar pati pardaviau pirmą šiais metais namą Priemiesčio gatvėje Kluonaliuose. Vieta nebloga, galima sakyti, ten Kretingos miesto Vytauto gatvės galas“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė ji.

Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. Lietuvos statybinių reglamentų reikalavimai sugriežtėjo, statyti A arba A+ energinės klasės pastatus privaloma, mat Europos Sąjunga (ES), siekdama daryti poveikį pasaulio energijos rinkai, turi tikslą mažinti energinę priklausomybę ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų patekimą į aplinką. Pasak R. Vaitkuvienės, statant taupesnius statinius, naudojamos brangesnės medžiagos, dėl to didesnė ir šių namų pardavimo kaina. Bet, kadangi rinkoje tebėra parduodamų ir B energetinei klasei priklausančių namų, tai gyventojai, kuriems kaina aktualesnė, geriau renkasi šiuos, pigesnius. „Tokiu atveju pralaimi A energetinės klasės namų statytojai, kuriems lieka mažiau pelno“, – sakė agentūros „Septynetas“ bendrasavininkė.

Agentūros „Invest NT“ atstovė kretingiškė Rosita Jankuvienė pritarė, kad Kretingoje labiau perkami namai negu butai. Kadangi butų kainos išaugusios, daugelis teiraujasi nedidelių namų kad ir sodininkų bendrijose. Anot pašnekovės, kai kurie gyventojai rezervuojasi dar net nepastatytus namus Giminių gatvėje Kluonalių kaime.

R. Jankuvienė palygino būstų kainas Kretingoje ir Klaipėdoje. „Mane stebina – kretingiškiai nė kiek nenusileidžia, būstų pardavimo kainos, galima sakyti, tokios pat“, – teigė pašnekovė.

Išeitis – bankų paskolos bei valstybės parama

Dauguma nekilnojamąjį turtą perkančių gyventojų neapsieina be banko paskolų. SEB banko atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė „Pajūrio naujienas“ informavo, kad šio banko Kretingos skyriuje per praėjusius metus gyventojams buvo suteikta daugiau nei 1,2 mln. eurų vertės būsto paskolų. „Statistikos, kiek iš kretingiškiams suteiktų paskolų buvo skirta pirmajam būstui įsigyti, neturime, tačiau bendrai visos šalies mastu pastebime tendenciją, kad būsto paskolą gyventojai dažniausiai ima pirmajam nuosavam būstui įsigyti“, – teigė I. Dauguvietytė-Daskevičienė.

Jaunoms, iki 35-erių metų amžiaus, šeimoms, perkančioms pirmąjį būstą provincijoje, neatsižvelgiant į jų gaunamas pajamas, valstybė skiria subsidijas kredito daliai. Kretingos rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Norvilienė patvirtino, kad praėjusiais metais išduota 13 pažymų subsidijoms gauti. „Bet tai nenutrūkstamas procesas, jis vyksta nuolat. Šeimos, kurios dėl kokių nors priežasčių parama negalėjo pasinaudoti pernai, iki šių metų sausio 15-osios galėjo atnaujinti duomenis ir šiemet pretenduoti vėl“, – sakė specialistė. Vienas leidimas jau buvo išduotas ir šiemet.

Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką, įsigyjant būstą, jaunos šeimos turi teisę pretenduoti į valstybės paramą. Prieš kreipdamosi paramos jos turi būti susiradusios sau tinkamus butus, namus arba sklypus planuojamiems statyti gyvenamiesiems namams. Priklausomai nuo šeimos ir imamo kredito dydžio, valstybės lėšomis gali būti padengta nuo 15 iki 30 proc. nekilnojamojo turto įsigijimo išlaidų, o didžiausia valstybės suteikiama subsidija – 87 tūkst. eurų. Didžiausia valstybės parama numatyta daugiavaikėms, t. y. tris ir daugiau vaikų auginančioms šeimoms, bet į subsidijas gali pretenduoti ir bevaikės sutuoktinių poros.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas