Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Aukso vainikų“ šiemet kretingiškiams neuždėjo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2019-01-11

Tradiciškai per Tris Karalius, sausio 6-ąją, rengiamos respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ laureatų paskelbimo iškilmės, – šiemet jos įvyko Širvintų kultūros centre.

Praėję atrankas rajonuose bei regionuose ir patekę į finalinį etapą, meistrai buvo vertinami šalies konkurse, kuris šiemet įvyko 14-ąjį kartą. Pirmųjų vietų laimėtojai – po vieną vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės atstovą – apdovanoti simboliniais aukso vainikais kaip geriausi 2018 metų šalies liaudies meistrai.

Į konkursą buvo atrinkti ir dviejų kretingiškių meistrų darbai – drožėjo Adolfo Viluckio prakartėlių kompozicija bei Alekso Kulviečio kryžiai. Tačiau mūsų krašto tautodailės kūrėjai šiemet aukso vainikų neužsidėjo, – juos laimėjo Kelmės, Mažeikių ir Šiaulių krašto kūrėjai, mūsiškiams atiteko tik diplomai.

Iš viso geriausiųjų vardo siekė 27 liaudies meistrai. Senųjų amatų papročius tęsiantys kūrėjai į finalinį konkursą kasmet renkasi vis kitame rajone – pernai jis įvyko Kretingos muziejuje.

Pasak šio konkurso organizatorių – Lietuvos nacionalinis kultūros centro, ne tik trys iškiliausieji, bet ir likusieji per žingsnį nuo aukščiausio apdovanojimo įnešė gražų ir ryškų indėlį į visų mūsų puoselėjamą tradicinės liaudies dailės lobyną.

Nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistės Darijos Čiuželytės žodžiais, komisija pastebėjo ir A. Viluckio bei A. Kulviečio darbus: „Adolfo Viluckio 5 drožinių kompozicija Jėzaus gyvenimo tema – Apreiškimas, Pabėgimas į Egiptą, Jėzaus krikštas, Nukryžiavimas ir Prisiskėlimas – labai subtilūs darbai. Taip pat žavi ir Alekso Kulviečio kryžiai: kilęs iš Kolumbijos, kur emigravo jo senelis, autorius perėmė iš jo gilias senąsias kryždirbystės tradicijas, tačiau jas perleido per savo suvokimo prizmę.“

D. Čiuželytės teigimu, kasmečiu trijų pakopų – rajoninės, apskričių ir respublikinės – parodų ciklu siekiama atskleisti ir pagerbti talentingiausius meistrus, kurie, remdamiesi papročiais, sukūrė iškilius liaudies dailės kūrinius. Konkurso rengėjai mano, kad „Aukso vainikas“, sumanytas palaikyti tradicinių liaudies dailės šakų gyvybingumą, skatina domėtis liaudies amatais, gaivinti užmirštas technikas bei technologijas, pritaikyti jas šiandienos poreikiams.

---

Juvelyrės Mildos Gutauskienės sukurtus aukso vainikus konkurso organizatoriai – Lietuvos nacionalinis kultūros centras – paskyrė kryždirbiui Antanui Viskantui iš Mažeikių, vaizdinės dailės kūrėjui Valdui Banzai iš Kelmės ir taikomosios dailės kūrėjai Editai Dapšienei iš Šiaulių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas