Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš teatro – į grafikos pasaulį

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2019-01-11
Iš teatro pasaulio išėjęs Algimantas Verbutas pasuko dailininko keliu. Dabar jo kūryboje dominuoja grafika, tačiau menininkas prisipažino tebeturįs savąjį „lagaminą“ – vieno aktoriaus spektaklį: „Gal kada nors jį parodysiu ir Tušo studijoje.“

Buvęs ilgametis Kretingos vaikų ir jaunimo teatro-studijos „Atžalynas“ vyriausiasis režisierius bei garsiosios kojūkininkų grupės įkūrėjas 69-erių Algimantas Verbutas neseniai atrado savitą grafikos pasaulį, o sausio 20 dieną 13 val. jis kviečia į asmeninę parodą Kretingos muziejaus ūkvedžio name įrengtoje Tušo studijoje, kur taip pat veikia jo suburtas bendraminčių būrelis „Meditacija tušo pasaulyje“.

Ornamentai – iš vaikystės pasaulio

Pernai rudeniop Kretingos muziejaus vadovės Vidos Kanapkienės pakviestas, A. Verbutas įkūrė Tušo studiją ir pirmiausia pats ėmė giliau domėtis grafikos menu kaip saviraiškos ir sveikatinimo priemone, o ilgainiui tuo uždegė ir kitus, norinčius išmokti grafikos pradžiamokslio ir per tai patirti dvasinės terapijos džiaugsmą.

Pasaulyje žaibiškai plintantis šiuolaikinės grafikos meno metodas, A. Verbuto žodžiais, yra vadinamas įmantriai – zentangle, lietuviškai – dzenraizgymas. Tai – meditacinis atpalaiduojantis būdas tapyti besikartojančiais raštais, kitaip tariant – ornamentinė grafika.

„Nė neabejoju, kad šį grafikos būdą esame išbandę kiekvienas. Dažniausiai nė pats to nežinodamas. Atsimenate mokyklos ar studijų laikus, kai per neįdomias pamokas ir paskaitas savo sąsiuvinių paraštėse nesąmoningai imdavome brūkšniuoti, raityti, braižyti besikartojančias linijas. Tiesiog tuomet, kai būdavo neįdomu, mes lįsdavome ten, kur patiems darydavosi įdomu. Tai ir yra zentangle, kai ranka braukia, o mintys gyvena, plaukia sau“, – kalbėjo menininkas.

Ornamentinės grafikos technika veda į pažinimą ir tobulėjimą: ne vien nuo paprasčiausių linijų ligi sudėtingesnių, bet ir vidinio pažinimo link. Pasak A. Verbuto, prisėdus nebūtina piešinį užbaigti tą patį vakarą, – prie jo galima sugrįžti tuomet, kai atveda širdis.

Gamta, abstrakcijos ir autoportretas

Meditacinei ornamentinei grafikai, pasak kūrėjo, tereikia tik popieriaus lapo ir rašiklio, o menininku gali tapti kiekvienas. „Pradedi nuo kažkokio paprasto motyvo, o po to veda pati mintis. Motyvų gali būti daug ir visokių: gamtos detalės, linijos, abstrakcijos. Man asmeniškai mieliausi yra štrichai, linijos, kontūrai, atkeliavę iš vasaros sodų.

Dabar žiema – nuplikusios medžių šakos danguje savaime piešia grafikos piešinius. Vandens linijos – taip pat meditacinės grafikos išraiška“, – žvelgdamas pro langą į parko medžius bei vandenį, almantį pro tvenkinio akmenis ir nešamą į Akmeną, samprotavo pašnekovas.

Tarp vyraujančių abstrakcijų jo piešiniuose visgi galima atsekti ir jūroje skęstančios saulės motyvą, ir rudens lapų mozaiką, net, kaip pats juokavo – autoportretą, kurį pavadino „Klounu“.

„Žaviuosi devintą dešimtį bebaigiančio vieno japonų menininko darbais. Mačiau kaip jis valdo plunksną ir tušą – rytiečiams tai įaugę į kraują: jų menas grįstas vieno brūkštelėjimo metodu – kas išėjo, tas išėjo. Taip bandau ir aš, o po to įvedu besikartojančius ornamentus“, – atviravo kretingiškis kūrėjas.

A. Verbuto zentanglės grafikos darbai – nedideli, vos 10,5x10,5 cm dydžio, nes taip esą patogiau ir taupiau – braižybinio popieriaus lapą dalinti į 4 dalis.

Iš teatro pasaulio išėjęs Algimantas Verbutas pasuko dailininko keliu. Dabar jo kūryboje dominuoja grafika, tačiau menininkas prisipažino tebeturįs savąjį „lagaminą“ – vieno aktoriaus spektaklį: „Gal kada nors jį parodysiu ir Tušo studijoje.“

Su kretingiškiais sieks bendro projekto

A. Verbutas sakė, jog piešti tušu ir plunksna jam patikę nuo vaikystės. Vėliau, paniręs į teatrą, prie piešinių beprisėsdavo retsykiais, o sugrįžo po ilgo laiko – vos prieš kelerius metus. „Grafika įtraukia ir užburia“, – atviravo jis. Dabar jau sakė sukaupęs visą lagaminą piešinių, o brandžiausius jų ir pristatys būsimoje parodoje.

Per trumpą laiką – vos kelis mėnesius – kūrėjui pavyko grafika uždegti ir bendraminčius: „Netgi tie, kurie manė visiškai nemokantys piešti, sukuria puikiausius darbus“, – kalbėjo A. Verbutas, rodydamas pirmąkart eksponuojamus kūrėjų darbus. O su kitais kretingiškis sakė bendraująs neakivaizdžiai – šie mokosi zentangle technikos internetu ir siunčia jam savo darbus.

Prisiminęs, kaip, dirbdamas teatre, įgyvendino sėkmingą projektą „Kretingiškiai skaito Anderseną“, kai 84 žmonės skaitė pasakas, kurias įrašė, o vėliau išleido 2 kompaktiniais diskais, A. Verbutas sakė, jog jam labai norėtųsi panašaus projekto ir su grafikos kūrėjais. „Įsivaizduokit, paprasti žmonės ėjo ir paeiliui skaitė pasakas. Kai kurių jų nebėra gyvų, – liko įrašytas ir Vytauto Kernagio, kuris buvo šio projekto ambasadorius, balsas. Manau, kad tokie darbai turi išliekamąją vertę. Galbūt pavyktų per Dvaro šventę surengti bendrą zentangle grafikos piešinių parodą“, – svarstė jis. Todėl norinčius išmokti piešti jis kvietė dalyvauti naujajame Tušo studijos, kur jis nemokamai veda užsiėmimus trečiadieniais, ketvirtadienis ir penktadieniais nuo 14 iki 16.30 val., projekte.

---

ZENTANGLE lietuviškai – dzenraizgymo meditacinio meno metodas. Šį atpalaiduojantį būdą pasikartojančiais raštais kurti nuostabius paveikslus sukūrė menininkai Rickas Robertsas ir Maria Thomas. „Smegenų joga“ vadinamas dzenraizgymas skelbia saviraišką ir kūrybinę laisvę. Jis užburia kiekvieną, norintį savyje atrasti menininką.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas