Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškiai pedagogai streikuotojus palaiko

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2018-12-07

Ketvirtą savaitę kai kuriose šalies mokyklose mokiniams nevedamos pamokos. Dėl etatinio užmokesčio sistemos ydų streikuojantys pedagogai dienas naktis leidžia Švietimo ir mokslo ministerijoje ir išsikraustyti nežada – laukia, kol bus pratęstos derybos.

Rasti 300 mln. – galvosūkis

Iniciatyvos paremti streikuojančius pedagogus ėmėsi žurnalistas bei visuomenės veikėjas Andrius Tapinas, surengęs įvairių profsąjungų bei organizacijų – nuo medikų iki pareigūnų – susitikimą, kuriame aptarta bendro mitingo galimybė, taip pat pasigirdo užuominų apie galimą bendrą nacionalinį streiką ateityje. Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LMŠMPS) Kretingos susivienijimas rajono mokytojus taip pat ragina įsitraukti į skelbiamą akciją ir palaikyti streikuojančius.

Norint patenkinti visus streikuojančios Andriaus Navicko vadovaujamos Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) reikalavimus, reikia 300 mln. Eur. Vyriausybė skėsčioja rankomis: nežino, iš kur tiek pinigų gauti. Vakar į konfliktą įsikišo Prezidentė Dalia Grybauskaitė, surengusi susitikimą su švietimo profsąjungomis, ekspertais bei Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininku Eugenijumi Jovaiša.

– Ką manote apie susiklosčiusią situaciją? – „Pajūrio naujienos“ paklausė prie streiko neprisidedančios LMŠMPS Kretingos rajono susivienijimo pirmininkės Eugenijos Daniuk.

– Aš pati gaunu daug žinučių telefonu bei internetu, žinau, jog mokytojai ir mūsų rajone bruzda. Kad palaiko streikuotojus, viešai pasiskelbė Kretingos Simono Daukanto progimnazijos pedagogai, tokių yra ir Marijono Daujoto progimnazijoje, kurioje dirbu, ir kitose rajono ugdymo įstaigose. Mūsų profsąjunga tam pritaria: mokytojai turi būti išgirsti ir mokykloje, ir Savivaldybėje, ir Švietimo ir mokslo ministerijoje, ir Seime, ir Vyriausybėje.

Ši švietimo reforma sukėlė išties didžiulį rezonansą. Kodėl mūsų profsąjunga nestreikuoja? Todėl, kad mes, 4 švietimo profsąjungos, su Švietimo ir mokslo ministerija esame pasirašiusios susitarimą, kad visus klausimus dėl darbo sąlygų ir atlyginimų svarstom prie bendro derybų stalo, išdiskutavus darbo grupėse. Bet niekas nedraudžia pedagogams būti streikuojančiųjų pusėje, jiems pritarti. Tiesa, šiek tiek apmaudu, kad daugelis dabar streikuojančių kolegų pamiršo 2009 ar 2016-uosius metus, kai taip pat dėl mažų atlyginimų mūsų profsąjunga juos žadino streikuoti, – ne visi tuomet panoro. Buvome išvadinti kolaborantais, buvo klijuojamos kitos etiketės, nes kažkam tuo metu buvo gerai. O gerai buvo daugiausia gimnazijų mokytojams, kurie gaudavo priedus vien dėl to, kad jie yra gimnazijų mokytojai.

Mūsų profsąjunga buvo už etatinio apmokėjimo modelio įvedimą, tiesa, tikėjomės, kad tai bus padaryta nuo 2019-ųjų. Bet ne visada viskas susiklosto taip, kaip norisi. Dėl naujovės vyko daug susitikimų ir pasitarimų ministerijoje, blogiausia, kad iš mokymų grįžę vadovai ar pedagogai parsiveždavo skirtingą informaciją, daugeliui trūko aiškumo. Tose mokyklose, kuriose direktoriai, mokytojai, profsąjungų ir savivaldybių atstovai kartu susėdę daug gilinosi, skaičiavo, ieškojo bendrų sprendimų, juos rado. O kur komunikacija nevyko, kur ir patys mokytojai galbūt į situaciją žvelgė per atsainiai, paliko nuspręsti direktoriui, situacija susiklostė bloga.

– Streikuojančios profsąjungos vadovas Andrius Navickas su Švietimo ir mokslo ministerija nepasirašė susitarimo problemas spręsti susitarimo keliu. Kaip manote, kodėl?

– Nesuprantame mes jo pozicijos švietimo bendruomenėje daryti chaosą kitų organizacijų rankomis, užuot pakvietus kitas profesines sąjungas sutelkti jėgas ir kartu siekti konstruktyvių derybų. Jis meluoja, kad nebuvo kviečiamas į darbo grupes. Mano nuomone, didžiausią vaidmenį susiklosčiusioje situacijoje vis dėlto vaidina politika – artėja rinkimai, su streikuotojais susitikinėja, kartu fotografuojasi ne vienas Seimo narys. Stebina ir pati streiko statistika: gruodžio 3 dieną streikavo 77 švietimo įstaigos, iš jų 1 tūkst. 263 mokytojai, beje, daugiausia iš Klaipėdos. Gruodžio 5-ąją streikavo 75-ios mokyklos, o streikai tęsiami 73-ose. Vadinasi, dvi mokyklos prisijungė, bet dvi streiką nutraukė. „Bangos“ principas pasirinktas dėl įvaizdžio, norint parodyti, jog streikuojančiųjų yra daug.

– Kretingoje įvykusiame išplėstiniame rajono tarybos Švietimo komiteto posėdyje, kuriame dalyvavo ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, rajono tarybos narys Vydmantų gimnazijos mokytojas Darius Petreikis, išvardinęs etatinio apmokėjimo ydas, pareiškė, kad ir jis streikuotų šiandien pat, o jūsų profsąjungos lyderį pavadino išdaviku. Kaip žiūrite į tai?

– Tikriausiai tai buvo emocijų proveržis. Darius pats buvęs profsąjungos susivienijimo pirmininkas, o dabar politikas, turėtų realiai vertinti situaciją.

– Kaip manote, ar teisinga buvo atstatydinti švietimo ministrę?

– Tai buvo padaryta ne laiku ir negerai. Jurgita Petrauskienė iš visų švietimo ministrų buvo ta, su kuria galėjom kalbėtis ir tartis, o sprendimai nenuguldavo į stalčius, kaip atsitikdavo dirbant jos pirmtakei.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas