Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Susirūpino Darbėnų miestelio namu-vaiduokliu

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-11-27
Kaip išsaugoti originalios architektūros, tačiau į žemę smengantį pastatą pačiame Darbėnų miestelio centre, sprendė: (iš kairės) Algirdas Mulvinskas, Jūratė Laučiūtė, Alvydas Poškys, Rimantas Benetis, Dalia Činkienė ir Vilija Ralytė.

Praėjusią savaitę Darbėnuose bendruomenės pakviesta apsilankė Kultūros paveldo centro specialistė Vilija Ralytė, – ji atvyko tam, kad įvertintų miestelio centre, ant Turgaus g.14–Vainekio g. 2 kampo, stovintį ir vietinių žmonių vaiduokliu pramintą istorinį pastatą. „Vertas saugoti“, – toks buvo V. Ralytės verdiktas.

Nuo 2011-ųjų būklė – avarinė

Prie avarinės būklės namo-vaiduoklio su V. Ralyte išsiaiškinti dėl tolimesnio pastato likimo atėjo iš Darbėnų kilusi tarybos narė Jūratė Laučiūtė, seniūnas Alvydas Poškys, bendruomenės pirmininkas Rimantas Benetis, taip pat Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė bei paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas.

A.Poškys sakė, jog pastatas nebenaudojamas nuo 2011-ųjų, kai buvo pripažintas avariniu, – iš jo iškraustytos šeimos, kurioms čia buvę įrengti socialiniai būstai. Sovietmečiu ligi tol pastate veikė parduotuvė, o dar anksčiau – vaikų darželis.

Šį Savivaldybės balanse esantį pastatą prieš kelerius metus buvo ruošiamasi privatizuoti, tačiau Darbėnų bendruomenė prašė išbraukti jį iš privatizuojamų statinių sąrašo. „Tikimės tą namą kažkaip prikelti ir panaudoti bendruomenės reikmėms: galbūt įrengtume bendruomenės namus, muziejų, gal perkeltume seniūniją“, – svarstė seniūnas.

Jis sakė, jog, miestelyje viešint Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, bendruomenė jam perdavusi raštą, kad padėtų spręsti pastato likimą ir skirtų kokią nors pagalbą. Tad V. Ralytės vizitas esąs atsakas į jų prašymą.

Turtingo žydo – turtinga parduotuvė

V. Ralytė sakė, jog dar prieš atvykdama susipažinusi su Darbėnų miestelio centro išplanavimu ir neabejojanti, kad statinys, kurio svarbą ji atvyko įvertinti, vertas būti išsaugotas, priešingu atveju – galima nugriauti.

„Prieškario nuotraukose matosi, kad visas Turgaus aikštės perimetras buvo užstatytas. Dabar beišlikę vos keli senieji pastatai, tarp jų – ir šis žydų architektūrai būdingas sublokuotas medinis namas. Pastatas statytas XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje, įdomus jo architektūrinis sprendimas“, – patikino ji.

Darbėnų žydų istorijos žinovė pedagogė Edita Gliožerienė „Pajūrio naujienoms“ sakė, jog tai buvęs turtingo žydo namas. Prieškariu jame gyveno Saja Viškinas, turėjęs galanterijos parduotuvę, kurioje buvo prekiaujama ir tuometinės prabangos prekėmis, tokiomis, kaip skrybėlaitės ir maudymosi kostiumėliai. O namo rūsyje S. Viškinas buvo atidaręs kavinę, kurioje po bažnyčios žmonių būdavę sausakimša. A.Mulvinsko pastebėjimu, tradiciškai žydų pastatų pirmas aukštas būdavo skiriamas prekybai arba amatams, o antrame aukšte įsikurdavo šeimos. „Namas prie namo, tai – miesto stilius. Akivaizdu, kad žemė Darbėnų miestelio centre buvo brangi, todėl žydų šeima du namus sujungė į vieną“, – sakė paminklotvarkininkas.

Nors ant griūvančios pastato šoninės sienos išlikęs užrašas „1920–1925‘“, tačiau, V. Ralytės pastebėjimu, namas statytas keliais dešimtmečiais anksčiau. Fasado viršuje išlikęs specifinės formos langelis išduoda, kad tai – žydų architektūros palikimas, viršuje išlikęs ir autentiškos žydros statinio spalvos sluoksnis.

Domėjosi, kaip gauti lėšų

„Kiek galime dėti vilčių, kad gausim valstybės lėšų tą pastatą atkurti? – tiesiai šviesiai klausė R. Benetis. – Jeigu tik uždės etiketę, kad kultūros paveldas, o Savivaldybė neturės lėšų jam atstatyti, tad ar verta rūpintis jį atkurti?“

V. Ralytė paaiškino, jog įvertinimas dar nereiškia, kad Darbėnų bendruomenė išsyk galės tikėtis valstybės paramos atkuriant statinį. Nustačius, kad pastatas yra vertingas, jis įtraukiamas į Kultūros paveldo registrą ir jam taikomi apribojimai. Kitas žingsnis – siekti, kad būtų saugomas valstybės ir tik tuomet rengti bendrus projektus, tikintis gauti lėšų.

Apžiūrėjusi statinio vidų ir atsižvelgdama į tai, kad jame nelikę autentikos, V. Ralytė siūlė atkurti tik statinio tipą – to paties tūrio ir toje pačioje vietoje, o ne vidaus konstrukcijas.

„Nuo šiol žinosime darbų seką, manau, kad reikia tik užsispyrimo ir noro“, – apie galimybes atkurti seną Darbėnų miestelio namą mano D. Činkienė.

Tikėjosi žydų bendruomenės paramos

J. Laučiūtė prisiminė, jog prieš kelerius metus darbėniškiai siekė partnerystės su Lietuvos žydų bendruomene, kad bendrai sutvarkytų tą namą ir jame galėtų įamžinti Davido Volfsono – iš Darbėnų kilusio garsaus litvako – atminimą.

Lietuvos žydų bendruomenė, minėdama holokausto jubiliejų, norėjo, kad Darbėnuose D. Volfsonui būtų pastatytas atminimo stulpas arba lenta. Tuomet manyta, kad namas, kuriame gimė D. Volfsonas, stovėjęs Skuodo gatvėje, bet buvęs subombarduotas.

„Pasiūlėme Lietuvos žydų bendruomenei prisidėti rekonstruojant šį namą, kad ant jo pakabintų atminimo lentą. Tačiau jų pirmininkė Faina Kuchliansky sakė, kad bendruomenėje – vos 3 tūkst. narių ir jie tam neturį lėšų. Po to sulaukiau skambučio iš Izraelio ambasados, buvo atvykęs advokatas iš Vilniaus apžiūrėti vietas, kur galėtų kabėti atminimo lenta. Mes sakėme, kad D. Volfsonas yra ne vien Darbėnų, bet visos žydų tautos įžymybė, kuriai taip pat turėtų rūpėti deramai ją įamžinti. Tuo viskas ir baigėsi“, – kalbėjo J. Laučiūtė.

Jos žodžiais, pritvirtinti atminimo lentą prie savo namo, kuriame veikia gėlių krautuvėlė, sutiko ir verslininkė Danutė Kalnienė. Tačiau ji taip pat tikėjosi, kad Lietuvos žydų bendruomenė padės bent kiek aptvarkyti apšepusį namo fasadą, ant kurio galėjo būti tvirtinama lenta.

Todėl supratę, kad paramos iš niekur nesulauksią, juolab kad apie D. Volfsono gimimą Darbėnuose neseniai paskelbė lenta ant namo Palangos gatvėje, darbėniškiai patys suskato rūpintis, kad avarinės būklės pastatas ne tik neužgriūtų ant praeivių, bet atstatytas tarnautų darbėniškių poreikiams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas