Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Pranciškonų gimnazijos vienuoliktokas Vilius Juodys, tapęs Jaunimo Europos Komandos dalimi, sau kelia tikslą įtraukti jaunus žmones ir juos motyvuoti ieškoti daugiau informacijos apie jų galimybes Europos Sąjungoje.

Kretingiškis Pranciškonų gimnazijos vienuoliktokas Vilius Juodys įgyvendino savo svajonę – šią vasarą jaunuolis tapo Jaunimo Europos Komandos (JEK) dalimi. Šis jaunų žmonių tinklas skirtas supažindinti 17-35 metų jaunimą su Europos Sąjungos teikiamomis galimybėmis ir ES aktualijomis, tad jau spalio mėnesį Vilius kviečia jaunimą dalyvauti JEK renginiuose Kretingoje.

– Papasakok, kaip radai Jaunimo Europos Komandos programą? Kuo tave sudomino JEK ir kodėl nusprendei tapti komandos dalimi?

– Apie JEK sužinojau ir susidomėjau praėjusiais metais. Ši iniciatyva patraukė mano dėmesį, nes ji išskirtinė – beveik nė vienoje ES valstybėje nėra tokio tinklo, panašus projektas vykdomas tik Bulgarijoje. Taip pat ši iniciatyva mane sužavėjo, nes Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, koordinuojanti JEK, jaunuoliams suteikia galimybę užmegzti daugybę pažinčių su įdomiais, savo sritį išmanančiais žmonėmis. Praėjusių metų atrankoje, pamatęs antro etapo užduotį, pasitraukiau iš atrankos, tačiau šiemet nusprendžiau pamėginti ir vėl, buvau ryžtingesnis. Džiaugiuosi, kad sėkmingai įveikiau ir pirmą, ir antrą etapą.

– Koks atrankos procesas? Ar sudėtinga tapti JEK nariu?

– Šiemet į pirmąjį atrankos etapą užsiregistravo septyniasdešimt aštuoni jaunuoliai iš visos Lietuvos. Pirmame etape reikėjo atsakyti į bendro pobūdžio klausimus, papasakoti apie save. Itin svarbi visuomeninė patirtis, kitaip tapti JEK nariu labai sudėtinga. Taip pat svarbu, kad kiekvienas kandidatas būtų motyvuotas ir siektų sužinoti kuo daugiau apie Europos Sąjungą. Antrame atrankos etape reikėjo pateikti vaizdo įrašą, kuriuo būtų atskleistos jaunimo galimybės ES. Noriu pabrėžti, kad atrenkant naujus JEK narius svariai prisideda ir komandos alumnai, jie argumentuoja savo nuomonę, kurie užsiregistravusieji turėtų tapti naujaisiais nariais. Šiemet naujais JEK nariais tapo keturiolika jaunuolių – dvylika moksleivių ir du studentai.

– Kokios asmeninės savybės būtinos JEK nariui ir kodėl?

– Išskirčiau tris labai svarbias savybes. Pirma – noras mokytis ir tobulėti. Europoje nuolatos vyksta įvairūs procesai, todėl visada kažko nežinosi. Taip pat labai svarbu gebėti planuoti savo laiką, nes JEK reikalauja nemažai laiko, bei komunikuoti su kitais žmonėmis. JEK narys ne tik mokyklose rengia diskusijas ar mokymus, jis skelbia apie savo veiklą socialiniuose tinkluose, rašo straipsnius JEK svetainėje pazinkeuropa.lt. Galiausiai svarbi asmeninė motyvacija. Manau, kad tikrai bus akimirkų, kai iškils sunkumų ir klausiu savęs, kodėl visa tai darau, todėl motyvacija padės toliau siekti savo tikslų.

– Kaip manai, ar jaunimui įdomi Europos Sąjunga ir jos institucijose vykstantys procesai?

– Europos Sąjunga nėra vien tik institucijos – tarybos, parlamentas ir komisija – bei jų politika. Jauniems žmonėms smalsu, ką ES jiems gali suteikti, jaunimas ieško informacijos apie ERASMUS+ ar Europos solidarumo korpusą bei kitus projektus, todėl, manau, kad ES jaunam žmogui yra įdomi bei patraukli.

– Kaip ketini savo bendraamžius supažindinti su ES veiklomis ir jos įtaka kasdieniniam gyvenimui?

– Pirmiausia, neketinu būti mokytojas, kuris atėjęs į klasę mokiniams perskaitytų pateiktyse esančią informaciją ir po 45 minučių išeitų. Vienas svarbiausių mano tikslų – padėti savo bendraamžiams suprasti ES veikimo principus, suteikti informacijos šaltinių apie ES. Noriu įtraukti jaunus žmones ir juos motyvuoti ieškoti daugiau informacijos apie jų galimybes ES.

– Kiek laiko būsi JEK nariu?

– JEK nario kadencija – dveji metai. Nemažai žmonių, praėjus pusei kadencijos, pasitraukia iš tinklo dėl didelio krūvio. Praėjus dvejiems metams, yra galimybė pratęsti savo veiklą arba tapti organizacijos alumnu, tad šis nuotykis nesibaigia. Svarbu, kad būtum motyvuotas ir norėtum siekti daugiau.

– Papasakok, kiek renginių ketini surengti būdamas JEK nariu?

– JEK nario tikslas – per metus surengti bent dvylika renginių. Šį pusmetį ketinu pristatyti naują Europos Komisijos visoje ES vykdomą projektą jaunimui „#EUANDME“ – kviesiu kretingiškius dalyvauti trumpametražių filmų apie įvairias jaunimo galimybes ES peržiūrose ir diskusijose.

Taip pat vyks ir tradicinių JEK organizuojamų renginių – „Europrotai“ – kelių etapų protmūšis, nereikalaujantis daug žinių apie ES. Tikiuosi, kad rengiant šį projektą pavyks bendradarbiauti su Kretingos mokyklų mokinių savivaldomis. „Eurodebatai“ – debatų kultūrą skatinantis renginys, kuris vyks po naujųjų metų. Kviesiu jaunus žmones išreikšti savo nuomonę svarbiais klausimais visai ES. Abiejų renginių finalai vyks Vilniuje, Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje, o pagrindiniai prizai – kelionės į Briuselį.

Dar vienas renginys – interaktyvus orientacinis žaidimas. Jo metu kviesiu jaunimą geriau pažinti Kretingos miesto erdves, kurioms suteikta ES parama.

Itin daug dėmesio skirsiu pamokoms apie ES, todėl kviečiu Kretingos miesto ir rajono anglų kalbos, istorijos, geografijos ir pilietinio ugdymo mokytojus kreiptis – mielai atvyksiu bei padėsiu vesti pamoką ar užsiėmimą norima tema. Temos gali būti įvairios – nuo bendros informacijos apie ES, iki jaunimo galimybių ar konkrečių programų jauniems žmonėms. Galime kalbėti apie ES institucijas ir jų funkcijas, ES politiką, Brexit‘ą ar ES teisinę sistemą.

Mokymų metu JEK nariai susipažino su Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovu Arnoldu Pranckevičiumi (Pirmoje eilėje penktas iš kairės).

– Rugpjūčio pabaigoje nauji JEK nariai buvo pakviesti į mokymus. Kas jų metu vyko?

– Nauji JEK nariai dalyvavo teorinėse paskaitose, kurias vedė įvairių ES organizacijų ir įstaigų Lietuvoje atstovai. Daugiausia laiko skirta praktiniams įgūdžiams suformuoti. Mokymų metu JEK nariai buvo suskirstyti poromis, teko paruošti pranešimus apie ES. Mano pora pristatė temą apie verslo įsteigimą ir jo plėtrą padedant ES. Kadangi tema labai plati, o pristatymui buvo skirta mažai laiko (tik trisdešimt minučių), teko pasistengti, kad jis būtų interaktyvus ir nenuobodus. Itin buvo naudingi mentorių patarimai. Šio pristatymo metu įgijau naujos patirties, kaip bendrauti su auditorija.

Paskutinę mokymų dieną surengtos krikštynos. Mane šis renginys sužavėjo, nes krikštynos buvo šviečiamojo pobūdžio. Jų metu nauji JEK nariai ir pasilinksmino, ir pritaikė įgytas žinias bei tapo visos JEK dalimi.

– JEK skirta supažindinti jaunus žmones su ES. Ar viešuose renginiuose laukiami ir vyresnio amžiaus žmonės?

– Diskusijose, visuose viešuose renginiuose laukiami įvairaus amžiaus žmonės, kuriems įdomi ES ir su ja susijusios sritys.

– Ar savo veiklą ketini plėtoti Kretingoje, ar ir kituose miestuose?

– JEK organizacija išskirtinė, nes mažesniuose miestuose įprastai yra tik po vieną narį, kuris atsakingas už renginius, diskusijas ir kitas veiklas, todėl veiksiu tik Kretingoje.

– Kaip manai, kuo ši patirtis tave praturtins?

– Europoje šiuo metu ypatingas, kupinas iššūkių, laikotarpis – Brexit derybos, nesibaigiančios migrantų problemos, euroskepticizmas, todėl būdamas JEK nariu galėsiu stebėti šiuos įvykius iš arti ir būti jų liudininku. Taip pat per savo kadenciją sutiksiu daug žmonių, kurie man padės iškilus sunkumams ar motyvuos. Galiausiai įgysiu daug asmeninės patirties.

– Praėjusiais mokslo metais Viešojoje įstaigoje Pranciškonų gimnazijoje buvai mokinių prezidentas. Ar ši patirtis bus naudinga įgyvendinant užsibrėžtus tikslus JEK?

– Ši patirtis man labai naudinga. Gimnazijos mokinių prezidento pareigos paskatino suprasti, kad mokinių interesai – įvairūs. Dalyvaujant atrankoje pravertė sukaupta renginių planavimo bei lyderystės patirtis.

– Praėjusiais mokslo metais buvai mokinių prezidentas, pastaruosius metus būsi JEK dalimi. Galbūt ketini sieti ateitį su panašia sritimi?

– JEK bus puiki galimybė atrasti ir suprasti, kuri sritis man įdomiausia – galbūt tai bus komunikacija, galbūt tarptautiniai santykiai bei politikos mokslai. Narystė JEK praturtins mane, sutiksiu daug motyvuotų žmonių, kuries padės suvokti, kuriuo gyvenimo keliu eiti.

– Apie tave išgirdę bendraamžiai galbūt taip pat norės tapti JEK dalimi. Kur jie turėtų ieškoti informacijos?

– Informacijos apie JEK ir jos vykdomus projektus kviečiu ieškoti interneto svetainėje www.pazinkeuropa.lt ir socialiniuose tikluose „Instagram“ bei „Facebook“.

Susisiekti ir suderinti užsiėmimus ar pamokas galima el. paštu: vilius.juodys@gmail.com, socialiniuose tinkluose – @vjuodys.

Sigita RAZMUTĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas