Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iš užmaršties prikelia Darbėnų žydų gyvenimą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2018-09-21
Darbėniškė Edita Gliožerienė (stovi pirmoje eilėje trečia iš kairės) su istorija besidominčių lietuvaičių delegacija seminare-stažuotėje Izraelyje.

Trejus metus Darbėnų miestelio žydų istorija besidominti ir tuo uždegusi dalį bendruomenės, Darbėnų gimnazijos pedagogė Edita Gliožerienė Lietuvos žydų genocido dienos proga vakar surengė istorinę pamoką „Apkabinti būtąjį kartinį“. Renginio metu E. Gliožerienė pristatė miestelio prieškario fotografą Elijahu Bruckų bei jo darbus, ir, pasidalindama įspūdžiais iš stažuotės Izraelye, darsyk priminė Holokausto istoriją.

Parodoje – fotografo palikimas Pedagogei pavyko surinkti apie 30 E. Bruckaus nuotraukų, kuriuose pavaizduotas Darbėnų miestelio žydų gyvenimas, išlikę jų mokyklos dabartinių Skuodo-Laukžemės gatvių sankryžoje bei sinagogos vaizdai, taip pat – Šventosios uostas. „Šios nuotraukos atkeliavo įvairiais keliais: vienas dovanojo darbėniškiai, keletą gavau iš JAV profesoriaus Eriko Goldsteino, kurio giminės šaknys – Darbėnuose, kitas įsigijau mainais iš Šventosios istorijos tyrinėtojo Mikelio Balčiaus“, – apie istorinių nuotraukų kelią „Pajūrio naujienoms“ pasakojo E. Gliožerienė.

Jai taip pat pavyko į parodą pristatyti ir du senuosius E. Bruckaus fotoaparatus – plokštelinį ir dumplinį – kuriais atvirkštinius juodai baltus vaizdus fiksavo garsusis Darbėnų fotografas.

Istorija – per jos liudytojus

E. Gliožerienė taip pat pasidalijo įspūdžiais, patirtais su Lietuvos švietimo darbuotojų grupe dalyvaujant tarptautiniame seminare-stažuotėje Izraelyje.

Šią išvyką žydų istorija besidomintiems šalies pedagogams organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bei Yad Vashem (Jad Vašem) – tarptautinė studijų apie holokaustą mokykla.

„Per dešimties dienų trukmės seminarą klausėmės paskaitų apie žydų bendruomenių gyvenimą Europoje iki Antrojo pasaulinio karo, apie nacių politiką ir žydų egzistenciją getuose bei masinį jų naikinimą. Kartu su Izraelio lektoriais diskutavome apie Senojo Testamento teiginius, religijos svarbą žmogaus gyvenimui, susipažinome su jidiš kalba kūrusiais litvakais ir jų kultūriniu palikimu. Buvo labai įdomu ir naudinga išgirsti šią tragediją patyrusios tautos istorikų, pedagogų, mokslininkų, menininkų, literatūrologų, menotyrininkų įžvalgas, nuomones, mintis, jausmus“, – pasakojo E. Gliožerienė. Seminaro dalyviams buvo surengtas susitikimas su dviem tragediją išgyvenusiais litvakais – Jakovu Gurvičium, išgyvenusiu holokaustą Telšiuose, bei Jakovu Veksleriu, kurį išgelbėjo ir įsivaikino lenkų šeima.

Yad Vashemo memoriale įamžintos ir Darbėnų, Kretingos, Mosėdžio, Platelių, Gargždų vietovės.

Darbėnai – garsaus litvako gimtinė

E. Gliožerienė seminare taip pat skaitė pranešimą apie Darbėnų miestelio žydų gyvenimą, pristatė savo surinktą istorinę-kraštotyrinę medžiagą.

„Darbėnai yra vietovė, kurią privalome sieti su žydų tautos istorija, su jų valstybės kūrimu, nes čia gimė pasaulinio garso litvakas sionistas Davidas Volfsonas. Jis palaidotas greta sionizmo pradininko publicisto ir rašytojo Teodoro Herclio Jeruzalėje. Aš tikiuosi, jog mūsų miestelyje atsiras atminimo ženklas šiam įžymiam žmogui“, – vilčių neslėpė E. Gliožerienė.

Į Izraelį E. Gliožerienė vežėsi ir darbėniškės mergaitės piešinį, kuris šalies Laisvės kovų ir netekčių konkurse laimėjo II vietą ir labai patiko Izraelio atstovams. „Mergaitė nupiešė užgesusią menorą, kurios mūsų miestelyje nebėra kam uždegti. Šalia – šviečiantis langas. Užsidegusi šviesa lietuvio lange tarsi nušviečia atminties kelią. Kiek tos šviesos ir atminties mes sugebėsime įžiebti, priklausys nuo mūsų jaunimo“, – įsitikinusi pedagogė.

Memoriale įrašė darbėniškės vardą

E. Gliožerienei teko apsilankyti ir garsiajame holokausto aukų atminimui skirtame Jad Vašem muziejų komplekse bei archyvuose. „Holokausto memorialas gavo Jad Vašem vardą, kuris hebrajų kalboje reiškia „paminklas ir vardas“, nes jo idėja – sukurti vieną vietą, kurioje būtų surinkti ir įamžinti visų 6 milijonų pasaulio žydų aukų vardai. Yra tokių aukų, kurios šiandieną neturi jokio atminimo, net antkapio. Surasta 4 mln. žmonių vardai, tačiau 2 mln. tebėra nežinomi, jų atminimui skirtos vietos tebėra tuščios“, – pasakojo E. Gliožerienė.

Ji pasidžiaugė, kad į Jad Vašemą nuvyko ne tuščiomis, o atvežė vieną vardą – darbėniškės Esteros Kvelerytės, kurios gyvenimo istoriją pavyko išsiaiškinti.

Seminaro organizatoriai lietuviams suteikė galimybę pažinti šalį, istoriją, izraelietišką kultūrą ir tradicijas. Didelį įspūdį E. Gliožerienei paliko apsilankymas Lietuvos Respublikos ambasadoje Tel Avive, kur delegaciją priėmė diplomatas ministras patarėjas Ramūnas Davidonis.

Atminimą įprasminęs mergaitės iš Darbėnų piešinys sužavėjo seminaro rengėjus.

---

Pavadinimas „Yad Vashem“ yra eilutė iš Izaijo knygos „Duosiu aš savuose Namuose ir savo mūruose paminklą ir vardą,amžiną ir nemarų“.

Yad Vashemas – holokausto aukų atminimo įamžinimo kompleksas, Kneseto sprendimu, įkurtas 1953 m. Jeruzalės priemiestyje, ant kalvos, pavadintos Teodoro Herclio garbei.

Jį sudaro institutas, tyrimo centrai ir mokyklos, muziejai, įvairūs memorialai ir paminklai. Bendruomenės slėnis skirtas įamžinti žydų bendruomenes, gyvavusias Europoje, tarp jų – ir Lietuvos miestuose ir miesteliuose iki Antrojo pasaulinio karo. Atminties salėje dega amžina ugnis žydų aukoms atminti, vaikų memorialas – atminties paminklas žuvusiems žydų vaikams, aikštės (Varšuvos geto aikštė), alėjos (Pasaulio Tautų teisuolių alėja, kur yra pagerbti ir 940 Lietuvos piliečių, išgelbėjusių žydus nuo mirties nacių okupacijos metais). Veikia biblioteka – fonduose yra daugiau nei 125 tūkst. pavadinimų knygų apie holokaustą 54 kalbomis, archyvas – jame yra daugiau nei 154 mln. dokumentų, susijusių su holokaustu, tarp jų – 112 tūkst. liudininkų parodymų, daugiau nei 420 tūkst. nuotraukų. Vardų salėje saugomi žuvusių žydų sąrašai, kuriuose minima 4 mln. pavardžių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas