Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškis 57 metų Kazys Mikaločius praėjusią savaitę išgirdo teismo nuosprendį – pripažintas kaltu dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo ir svetimo turto sugadinimo. Anksčiau neteistas vyras kaltinamųjų suole atsidūrė po paskutinio konflikto su kaimynu, su kuriuo nesutarimai tęsiasi jau ne vienus metus.

„Mano žmonai jis pasakė, kad bus ponas, o aš – nulis. Jis gali vaikščioti po mano teritoriją, namą ant ribos pasistatęs“, – teisme pyko Kazys Mikaločius, viso posėdžio metu lyg iš gausybės rago liejęs karčius žodžius, apibūdindamas savo artimiausią kaimyną Vidą Raudonį.

Šis apie K. Mikaločių taip pat negalėjo pasakyti nieko gero ir svarstė, kad konfliktai turbūt bus prasidėję maždaug prieš dešimtmetį, kai kilo ginčas dėl sklypų ribų. Artimiausiems kaimynams neberandant sutarimo, tik teisminiu keliu K. Mikaločiaus sklype vieno metro atstumu nuo V. Raudonio namo buvo nustatytas servitutas remonto darbams.

Tad 2017 metų gegužės 29 dieną K. Mikaločiui užvirė kraujas, kai pamatė, kad V. Raudonis kartu su savo sūnumi velka stelažus, K. Mikaločiaus tikinimu, per jo privačią valdą.

„Išbėgau, sakau: ką vyrai darot? O jie neatsakė, ką darys. Ten ne stelažai buvo, o kažkokios dėžės iš lentų – galvojau kals kokią pašiūrę“, – pasakojo K. Mikaločius.

Tuomet, K. Mikaločius teigė, ranka prispaudęs prie žemės stelažą – dėl to susilaukęs V. Raudonio keiksmų. O kai paleidęs stelažą, K. Mikaločius sakė, kad jis pats V. Raudonio paklausęs, kuris iš jų kvies policiją. „Iškvietė jis“, – teigė K. Mikaločius.

Metė akmenį

Tačiau ne dėl dviejų kaimynų apsižodžiavimo policija pradėjo tyrimą. V. Raudonis pasakojo, kad K. Mikaločius po to, kai paleido stelažą, griebė akmenį ir metė jam į blauzdą.

„Nespėjau nė pasitraukti“, – sakė V. Raudonis, kurio teigimu, akmuo buvęs nemažas – jį K. Mikaločius metė laikydamas abiem rankomis.

Kadangi koją labai skaudėjo, į vietą buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, medikė apžiūrėjo sužeidimą ir suleido nuskausminamųjų. Net ir praėjus kelioms valandoms, pasakojo V. Raudonis, jis negalėjo tęsti darbo, tad nuvažiavo į polikliniką. Ten sulaukė sūnaus skambučio telefonu.

„Pranešė, kad Mikaločius kapoja stelažus. Pasakiau jam kviesti policiją“, – teigė V. Raudonis.

Tą patį teisme pasakojo ir V. Raudonio sūnus, kuris tai, kaip K. Mikaločius ardo stelažus, spėjo nufilmuoti.

Neigė savo kaltę

Nors teismo medicinos ekspertai pripažino, kad kojos sužalojimas atitinka įvykio aplinkybes, tačiau K. Mikaločius kategoriškai tvirtino, kad jis akmens į V. Raudonį nemetęs – ir iškėlė prielaidą, kad koją šis galėjo susižeisti tuo metu, kai vienas traukė stelažą į vieną pusę, o kitas į kitą. „Manau, kad jis mėlynę įsitrynė“, – dar vieną versiją, jau teismo posėdžiui besibaigiant, metė K. Mikaločius.

Jis nepripažino ir to, kad vieną stelažų sugadino – tvirtino tik kirviu atlenkęs vinis ir sudėjęs lentas į krūvą. „Stelažas buvo paliktas ir kėlė pavojų mano ir artimųjų saugumui, todėl jį išardžiau. Juk ir pagal darbų saugos taisykles, jei ilgiau kaip vieną dieną laikai tokias medžiagas, turi būti uždėtas apsauginis tinklas ir t. t.“, – kalbėjo K. Mikaločius.

V. Raudonis sugadintą stelažą įvertino 200 Eur. Jis pasakojo, iš viso, padedant sūnui, buvo susikonstravęs keturis tokius stelažus – kiekvienas buvęs 2,5 metro ilgio ir 80 cm pločio, kad laisvai tilptų į servitutinę zoną. „Planavome apkalti namo sieną, uždėti lietvamzdžius. Jau daug metų namas neremontuotas, nes vis buvo trukdymų iš kaimynų pusės“, – pasakojo V. Raudonis.

Teisme susitinka ne pirmą kartą

V. Raudonis pasakojo, kad K. Mikaločius ir anksčiau jam vis neleisdavęs dirbti, dėl trukdymo naudotis servitutu net buvo kreiptasi į teismą, kuris ieškinį patenkino. Kaimynams nesyk teko bylinėtis ir dėl įvairių su nuosavybės teisėmis susijusių klausimų – žemės sklypų ribų, stogo rekonstrukcijos, įpareigojimo pašalinti akmenis iš ieškovo sklypo ir kt.

Maža to, pasakojo V. Raudonis, jis ir jo šeimą K. Mikaločius ne kartą yra užsipuolęs. „Faktų yra daug, galėčiau minėti ir minėti, – sakė V. Raudonis, patikinęs, kad nesyk prašęs K. Mikaločių palikti jį ramybėje. – Aš jam sakiau: tavęs neužkliūnu, tai ir tu manęs neužkliūk.“

Kad K. Mikaločius yra konfliktiško būdo, patvirtino ir garbaus amžiaus V. Raudonio mama. Teisme liudijusi senolė sakė bijanti net į kiemą išeiti, nes kaimyno yra išvadinama necenzūriniais žodžiais.

„Prašau, kad kaltinamasis nustotų elgęsis nepadoriai mano šeimos atžvilgiu ir neužgauliotų mano mamos“, – teisme, sakydamas baigiamąją kalbą, paprašė V. Raudonis.

Užaugo lyg broliai

Teisme liudijo ir K. Mikaločiaus brolis Petras, kuris įvykio dieną darbavosi netoliese. Ir nors jis nedaug ką galėjo pasakyti apie patį įvykį, nes ne viską matė ir girdėjo, tačiau, vertindamas situaciją iš šalies, apibūdino abi bylos šalis.

„Vidutis yra geras kaimynas, mandagus, tvarkingai darbuojas – jis kaip brolis man, o čia tikrasis brolis, kuris, kaip suprantu, bus „suvarytas“. Mes visi viename kieme užaugę, su tais pačiais raktais dviračius remontavome. O kas atsitiko, kad dabar jie teisme...“, – pečiais gūžtelėjo P. Mikaločius.

V. Raudonio advokatas Marius Navickas, sakydamas baigiamąją kalbą, teigė, kad viso proceso metu tikėtasi, jog kaltinamasis atsiprašys ir sieks, kad baudžiamoji byla baigtųsi susitaikymu. „Pagrindinis dalykas, kurio siekiama šiuo procesu, – kad baigtųsi savivaliavimas. Net jeigu kas nors ir pažeidžia teises, tam yra institucijos – antstoliai, policija, kurie ginčą spendžia teisinėmis priemonėmis. Dabar daroma viskas, kad būtų apjuodintas kaimynų gyvenimas“, – kalbėjo M. Navickas.

Nuosprendžio žadėjo neskųsti

Teismas, įvertinęs visą bylos medžiagą, K. Mikaločių pripažino kaltu ir dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo bei svetimo turto sugadinimo paskyrė galutinę subendrintą bausmę – laisvės apribojimą 8 mėn., uždraudžiant šį laikotarpį bendrauti su nukentėjusiuoju V. Raudoniu. Jis taip pat turės 6 mėn. dalyvauti elgesio pataisos programoje.

Per 2 mėn. nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos K. Mikaločius turės atlyginti V. Raudoniui padarytą 209,98 Eur turtinės žalos bei 200 Eur – neturtinės, jam taip pat teks atlyginti patirtas išlaidas už advokato paslaugas – 1 tūkst. Eur.

„Viskas gerai, viskas teisingai“, – išgirdęs teismo nuosprendį ir motyvus, kodėl laikoma, kad jo kaltė įrodyta, sakė K. Mikaločius.

Nors vyras savo kaltės ir nepripažino, tačiau iš karto po nuosprendžio paskelbimo žadėjo, kad jo neskųs. Nuosprendis gali būti apskųstas per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorės Danutės Rudienės komentaras:

– Iki 2017 metų spalio 1 dienos Baudžiamojo proceso kodekse buvo numatyta, kad bylos dėl tam tikrų nusikalstamų veikų buvo nagrinėjamos privataus kaltinimo tvarka. Tarp tokių nusikalstamų veikų buvo įvardintas ir fizinio skausmo sukėlimas, ir nežymus sveikatos sutrikdymas.

Nors ir anksčiau, ir dabar sankcija už šią nusikalstamą veiką kodekse yra ta pati – gali būti skiriami viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų, tačiau skiriasi pats baudžiamasis procesas.

Kol šios kategorijos bylos buvo nagrinėjamos tik privataus kaltinimo tvarka, pats nukentėjusysis turėjo būti iniciatyvus – rinkti įrodymus ir kreiptis į teismą. Tam ryždavosi ne kiekvienas, nes įvertindavo riziką, jog nepavykus įrodyti kaltinamojo kaltės, jam tekdavo atlyginti ir procesines išlaidas, t. y. apmokėti kitos šalies advokato paslaugas.

Dabar gi, kai privataus kaltinimo institutas panaikintas, nukentėjusiajam pakanka kreiptis į policiją, kuri pradeda ikiteisminį tyrimą, o jį užbaigus, teisme valstybinį kaltinimą palaiko prokuroras. Nukentėjusysis šiuo atveju neberizikuoja, nes net jei teismas priimtų išteisinamąjį nuosprendį, kaltinamasis, jei norėtų reikšti kokias nors pretenzijas, pavyzdžiui, dėl neteisėto sulaikymo, tai galėtų daryti jau ne jam, o valstybei.

Natūralu, kad panaikinus privataus kaltinimo tvarką, policijai tenka tirti daugiau bylų dėl kaimynų konfliktų, kurių metų sukeliamas fizinis skausmas ar nežymiai sutrikdoma sveikata, sugadinamas svetimas turtas. Išnarplioti tokias bylas nėra paprasta, ypač – jei konfliktai yra įsisenėję.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas