Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Kretingos greitoji medicinos pagalba: 60 permainingų metų

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-07-24
Kol kolegos šventė, Zitos Gaudutienės (centre) padrąsinta, savo poste budėti liko jauniausia komanda: (iš kairės) Rimvydas Retkus, skubios medicinos pagalbos slaugos specialistė Zita Beniušienė, daug medikės darbo patirties turinti Zina Viskontaitė, vairuotojas naujokas Algimantas Simanavičius.

Šešiasdešimties metų jubiliejų paminėjo Kretingos greitoji medicinos pagalba. Tiek dabartiniams darbuotojams, tiek veteranams skirta šventė, kurią vedė profesionalus renginių vedėjas Remigijus Žiogas, įvyko Kretingos rajono kultūros centro šokių salėje.

Pasiruošę iššūkiams

„Labai džiugu, kad vadovybė nepamiršo ir mūsų – tų, kurie buvome prie greitosios medicinos pagalbos Kretingoje ištakų, kurie dar dirbome su senais „Vazais“ ir vilkėdami rusiškas „vatinkas“, – sakė „Pajūrio naujienų“ pakalbinti vairuotojai amžiumi vyriausias Vytautas Raudys, po tris dešimtmečius šioje tarnyboje išdirbę Bronius Buivydas ir Edmundas Stonkus. Anot jų, darbas buvęs įdomus, nes kaskart – nauji pacientų veidai. Bet ir liūdnų akimirkų yra tekę išgyventi – kai, namuose palikus mažus vaikus, į ligoninę reikėdavo išvežti sergančią jų mamą arba kai mirdavo pažįstami, draugai, kuriems medikai nebegalėdavo padėti. „Tokiais atvejais ir mums ašaros byrėdavo“, – neslėpė gražiausius gyvenimo metus greitosios vairuotojo darbui pašventę vyrai.

Medicinos technika tada buvusi nemoderni: mašinos – prastos, neturėjo, kaip dabar, nei defibriliatorių, nei elektrokardeografų, su vairuotojais į iškvietimus išvažiavusioms felčerėms daug sunkiau buvo nustatyti diagnozę. Pasak ilgametės skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistės Zitos Gaudutienės, pirmieji du greitosios medicinos pagalbos postai (Salantų tada dirbo savarankiškai) buvo įkurdinti ligoninės rūsyje. „Jokių dispečerių neturėjome, žmonėms paskambinus numeriu 03, patys priimdavom iškvietimus, užrašydavom į knygą ir išlėkdavom suteikti pagalbos. Didžiausią atsakomybę jausdavom, kai nespėdavom į ligoninę atvežti gimdyvių – būdavo ypač daug atvejų, kai moterys mažylius pagimdydavo tiesiog mašinose“, – prisiminimais dalijosi ji. Medikės žodžiais, šiandien viskas gerokai kitaip – personalas nuolat mokosi, tobulėja, nes privalo sugebėti valdyti elektroninę įrangą. Ši įranga, kad ir tokios pat paskirties, bet skirtingų gamintojų, todėl skirtingai valdoma – dirbi su viena, sugedus čiumpi kitą, tad iššūkiams visada turi būti pasiruošta.

Tarp apdovanotųjų padėkos raštais (iš kairės)– Gitana Galdikienė, Zita Gaudutienė, Irena Kairienė, Laima Šnepetienė, Povilas Kosas, Inga Šalnienė, Alfredas Kupšys, Antanas Mačernis, Viliutė Latakienė ir Aleksandras Mikitiejevas.

Atsiprašyti – su pyragu

Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios slaugos administratorės Renatos Eitavičienės žodžiais, anksčiau vairuotojai į greitąją dirbti ateidavo „iš gatvės“, o dabartiniai privalo išklausyti pirmosios medicinos pagalbos kursus, kitaip negalės vairuoti. Atsirado ir naujos paramedikų pareigybės.

„Trys mūsų šaunuoliai – Gintaras Barkauskas, Vilmantas Mikuta ir Arvydas Drungilas – niekieno neverčiami patys panoro tobulėti, Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre išmoko teikti kokybišką medicinos pagalbą. Nuo rugsėjo 1-osios ten žinių semsis ir vairuotojas Rimvydas Retkus“, – džiaugėsi R. Eitavičienė.

Po reformos, nuo 2013-ųjų, greitąją medicinos pagalbą išsikviesti galima tik surinkus Bendrosios pagalbos centro numerį 112. R. Eitavičienė papasakojo ir apie šios reformos atneštus kuriozus.

„Įsivaizduojat, prie procedūrų kabineto alpsta žmogus, bendruoju pagalbos numeriu 112 reikia būtinai kviesti greitąją, nors ta greitoji čia pat, tik už sienos.

Kol negautas signalas iš Klaipėdoje įkurtos greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinės, pradėti teikti pagalbos negalima“, – teigė ji. Anot pašnekovės, tokiais atvejais kretingiškiai medikai atrado būdą – patys išsikviečia pagalbą ir patys išeina ją suteikti.

Z. Gaudutienė teigė pastebėjusi, kad ir žmonės šiais laikais tapo kitokie – apie ligas prisiskaitę internete, kai kurie jaučiasi mokyti „profesoriai“, neklauso gydytojų nurodymų. Pasitaiko ir išgėrusių, ir agresyvių, grasinančių pacientų. „Bet buvo vienas atvejis, kai kitą dieną išsiblaivęs vyriškis į mūsų medicinos įstaigą atvyko nešinas pyragu – atsiprašė“, – ir tokį nutikimą prisiminė R. Eitavičienė.

Buvę vairuotojai (iš kairės) Vytautas Raudys, Bronius Buivydas ir Edmundas Stonkus prisiminė sąlygas, kuriomis jiems teko dirbti maždaug prieš 30 metų.

Dėmesys tiems, kurie liko budėti

Šiai jubiliejaus šventei Renata ruošėsi iš anksto. Jos įkvėpti Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokiniai kartu su dailės mokytoja Valdonija Karaliūniene Pirminės sveikatos priežiūros centre surengė piešinių, vaizduojančių greitosios medicinos pagalbos kasdienybę, parodą, kuri eksponuojama pirmame aukšte.

Pasak R. Eitavičienės, niekada nebūna, kad kokioje nors šventėje, palikę postus, šios tarnybos žmonės dalyvautų visi – kažkas turi likti budėti, bet kuriuo metu būti pasiruošę susirgusiems ar į nelaimingus atsitikimus pakliuvusiems žmonėms suteikti skubią pagalbą. Vėliausiai dirbti atėjusiai komandai, kuri liko budėti, vyriausioji slaugos administratorė taip pat pateikė malonų siurprizą – paliko raktą nuo kabineto, kurį atsirakinę ir įėję vidun, jie rado vaišių bei šiltą laišką apie tai, jog ne mažiau yra mylimi ir gerbiami.

Kretingos rajono kultūros centre susirinkusius medikus bei vairuotojus pasveikino Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Vidmantas Jurgaitis, rajono vadovai, Savivaldybės vyriausioji gydytoja Vanda Verbutienė, kolegos iš kitų rajono medicinos įstaigų, Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties, rajono tarybos narys Edmundas Valantiejus.

Greitosios medicinos pagalbos kolektyvą stebėtojų tarybos vardu pasveikino (centre) rajono tarybos narys Edmundas Valantiejus.

Įteikė 18 padėkos raštų

„Nė tėvai taip karštligiškai skaičiuojant minutes nelaukia iš toli sugrįžtančių savo vaikų, kaip dėl gyvybių kovojantys pacientai laukia jūsų“, – į šventės „kaltininkus“ kreipėsi pats ne vieną dešimtį metų medicinai atidavęs Seimo narys Antanas Vinkus.

Savo prisiminimais apie darbo metus pasidalijusi ilgametė greitosios pagalbos medikė Irena Bendikienė atviravo, jog didžiausią įspūdį jai paliko A. Vinkaus žodžiai apie tai, kad neretai pavojingomis sąlygomis dirbantiems šios tarnybos darbuotojams reikėtų kaip gaisrininkams ar policininkams suteikti pareigūnų statusą.

„Manau, kad tokios reformos idėjos Seimo narys neišsižadės“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė I. Bendikienė. Anot jos, greitosios medicinos pagalbos darbuotojams kartą per metus turėtų būti sudaryta galimybė gauti nemokamą reabilitaciją. „Man išėjus į užtarnautą poilsį iš darbo, kurio nuolatinis palydovas buvo stresas, prireikė nemažai laiko, kol įėjau į normalias vėžes“, – teigė pašnekovė.

Ilgamečiams greitosios medicinos pagalbos darbuotojams, tarp kurių skubios medicinos pagalbos slaugos specialistės Viliutė Latakienė, Inga Šalnienė, Zina Viskontaitė, Antanas Mačernis, vairuotojai Aloyzas Bendikas ir Alfredas Kupšys, buvo įteikti Lietuvos sveikatos ministro Aurelijaus Verygos padėkos raštai. Savivaldybės padėkos raštais meras Juozas Mažeika apdovanojo skubios medicinos pagalbos slaugos specialistes Ireną Kairienę, Laimą Šnepetienę, Gitaną Galdikienę bei Zitą Gaudutienę, vairuotojus Povilą Kosą, Bronislovą Lazdauską ir Aleksandrą Mikitiejevą. Vyriausiojo gydytojo Vidmanto Jurgaičio padėkos raštus gavo skubios medicinos pagalbos slaugos specialistai Valentina Brazdeikienė, Ingrida Savickienė, Banga Burbienė ir Ronius Lazarevičius, vairuotojas Manridas Drungilas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas