Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Stovyklautojų dėmesį prikaustė bičių rėmas, kurį bitininkas A. Alonderis įstiklino, kad matytųsi, kaip vyksta bičių šeimos gyvenimas.

Saviugdos stovykloje „Kelionė į savo ateitį“, kuri jau aštuntus metus įsikūrusi Šventojoje, vaikai ir jaunimas kviečiami atidžiau pažinti save ir savo galimybes, lengviau priimti sprendimus bei išmokti, kaip pasiekti užsibrėžto tikslo.

Stovyklos sumanytojas, neurochirurgas bei koučingo specialistas Kęstutis Skauminas sakė, kad saviugda – metodas, padedantis žmogui gauti tai, ko „ant lėkštutės“ neatneš nei tėvai, nei valstybė, nei visuomenė. „Visi dabartiniai vakariečiai dažniausiai nori kalbėti tik apie tai, kaip kažką gauti čia ir dabar, neįdedant jokių pastangų. Saviugdos metodu vaikams parodome eiliškumą, kaip atrasti savo talentus, stiprybes ir tuo naudojantis pasiekti savo tikslo“, – pasakojo mokslininkas K. Skauminas.

Anot jo, vienas stovykloje naudojamų būdų, kaip padėti jaunuoliams suprasti, ko jie nori gyvenime – kviesti įdomius žmones, lektorius, dirbančius įvairiose srityse, kad papasakotų ir praplėstų akiratį bei parodytų, jog mokytis galima ne tik vadybos ar ekonomikos.

Apie bites ir jų šeimas

Į vieną užsiėmimų pakviestas kretingiškis bitininkas Arvydas Alonderis jaunimą supažindino su nematomu bičių pasauliu ir papasakojo, kodėl bitės tokios svarbios mūsų gyvenime.

„Pasaulyje ginčijamasi, kas pirmiau atsirado – višta ar kiaušinis, bet mes galėtume pasiginčyti – bitės ar gamta. Bitė – vienintelis planetoje vabzdys, kuris, šokinėdamas nuo žiedo ant žiedo, „sutvarko“ gamtą, apdulkindamas augalus“, – bičių reikšmę apibūdino A. Alonderis. Viena bitė per dieną aplanko nuo 500 iki 1 tūkst. žiedų.

Kai bitė nutūpia ant augalo, ji tarsi įkrinta į žiedadulkes, jas renka, deda į savo galinėse kojose esančius maišelius ir tuo pačiu visa aplimpa žiedadulkėmis. Skrisdama ant kito augalo, kartu perneša ir žiedadulkes, taip augalai sukryžminami ir gali toliau klestėti.

Bitininkas Arvydas Alonderis stovyklautojus vaišino bičių surinktomis žiedadulkėmis.

Tad jei planetoje neliktų bičių – augmenija nebūtų apdulkinama, labai sumažėtų derliai, kai kurias daržoves ar vaisius turėtume užmiršti visiems laikams. A. Alonderis pabrėžė – išnykus bitėms, žmonija išgyventų vos keletą metų.

Susirinkusiems stovyklautojams bitininkas pristatė ir bičių produktus, naudingus žmogaus sveikatai. Jaunuoliai ragavo ne tik bičių prinešto medaus, bet ir žiedadulkių, kurios, anot A. Alonderio, ypač vertingos. „Žiedadulkes sudaro patys vertingiausi mikroelementai bei maisto medžiagos – baltymai, angliavandeniai, mineralinės medžiagos, vitaminai. Tai tarsi vitaminų ir energijos atominė bomba“, – žiedadulkių naudą nupasakojo bitininkas. Jis pridūrė, kad dėl didelės mikroelementų koncentracijos per dieną pakanka vieno arbatinio šaukštelio žiedadulkių.

Stovyklautojai domėjosi ne tik bičių teikiama nauda – ne ką mažiau intrigavo ir jų gyvenimas. Bičių pasaulyje šeima – visas gyvenimas. Bitė be savo šeimos, viena, neišgyventų. Jos viena kitą prižiūri, augina, o galiausiai, prireikus, už savo bendruomenę ir miršta.

Įprastai bičių šeimynoje gyvena keliasdešimt tūkstančių narių – motinėlė, tranai (patinai) ir bitės darbininkės. Joms tenka sunkiausia našta, kadangi bitės darbininkės – avilio variklis. Jos nuolat renka nektarą, iš kurio gamina medų, saugo avilį bei „siuva“ vaško korius, kuriuose laiko medų ir augina bičių lervas.

Ketvirtus metus bitininkaujantis Arvydas pripažino, kad bitės jam – tai ne tik medus ir žiedadulkės, o savotiška meditacija ir atsipalaidavimo būdas. „Prieš ketverius metus turėjau daug problemų, buvau psichologiškai palūžęs. Prieš ketverius metus radau ir bites. Tiems vabaliukams šiandien sakau „ačiū“, vien dėlto, kad pirmą kartą atėjus prie avilio ir įleidus į jį rankas, aš pajutau ramybę. Tada sustojo laikas ir viskas aplinkui, visi gyvenimo sunkumai tą minutę tiesiog išgaravo. Matau tas bites, jos laipioja ant rankų – tai suveikė kaip meditacija“, – bitininkystės pradžią papasakojo A. Alonderis.

Jis pripažįsta, kad ir dabar prie avilio sugrįžta ne tik apžiūrėti šeimynų ar surinkti medaus, bet ir atsipalaiduoti, pailsėti nuo rutinos. Anot A. Alonderio, bitės turi ypatingą galią ne tik nuraminti žmogų, bet ir ugdyti jį kaip asmenybę, todėl labai naudinga prie bičių leisti prisiliesti vaikams nuo pat mažens. „Iš bičių galima daug ko pasimokyti. Maži vabaliukai, bet tiek daug gali išmokyti žmogų – ramybės, darbštumo, sąžiningumo, darbo komandoje“, – vardijo A. Alonderis.

Bičių sumanumas sužavėjo susirinkusius stovyklautojus. „Mane labiausiai nustebino bičių charakteris, kad ji gali pasiaukoti, o jeigu tampa nereikalinga ar per silpna dirbti, ji nebegrįžta į avilį, o skrenda numirti kitur“, – stebėjosi kaunietė Barbora Mačiulaitytė. Jai antrino ir kretingiškis Nojus Žiubrys. „Apie bites šiandien sužinojau tikriausiai viską, neįsivaizdavau, kad toks įdomus jų gyvenimas“, – teigė vaikinas. Kretingiškė Ema Paulauskaitė sakė, kad pasikeitė jos požiūris į bites. „Anksčiau aš jų prisibijojau. Nebūčiau ir pagalvojusi, kad bitė gali tiesiog vaikščioti ant rankų ir negelti“, – sakė E. Paulauskaitė.

---

Iš bičių gyvenimo

• Vieno skrydžio metu bitė aplanko nuo 50 iki 100 gėlių.

• Norėdama pagaminti pusę kilogramo medaus, bitė turi aplankyti 2 milijonus gėlių.

• Kad pagamintų pusę kilogramo medaus, visos avilio bitės darbininkės turi nuskristi apie 90 kilometrų.

• Viena bičių kolonija per metus gali pagaminti nuo 27 iki 45 kilogramų medaus.

• Viena bitė darbininkė per savo gyvenimą pagamina vos 1/12 dalį arbatinio šaukštelio medaus.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas