Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškis medžio drožėjas Raimundas Puškorius – trečiasis lietuvis ir pirmasis žemaitis, sudalyvavęs Inamio tarptautinėje medžio drožybos stovykloje Nanto mieste Japonijoje. Menininkas japonus stebino aukštu ūgiu, juoda duona, lašiniais ir įmantria drožyba.

Daugiau negu devynias valandas iš Amsterdamo į Japoniją skridęs kretingiškis saulės šalyje vienišas nepasijuto. Ten jo laukė prieš metus Austrijoje sutikti japonai medžio drožėjai Ahira ir Suhejus bei renginio organizatorius profesorius Hasegawa Soichiro.

Inamio tarptautinė medžio drožybos stovykla rengiama nuo 1991-ųjų, kas ketverius metus. Šiais metais joje darbavosi medžio drožėjai iš trylikos pasaulio šalių. Raimundas Puškorius (priekyje - antras iš kairės) buvo trečiasis lietuvis ir pirmasis žemaitis, sudalyvavęs stovykloje.

Kambariai – be baldų

Japonija kretingiškį pasitiko ore tvyrančiu karščiu ir draugiškais žmonėmis. „Mažučiai tie japonai. Sutikęs savo draugus, griebiau į savo glėbį ir kaip koks aitvaras apsukau kelis kartus aplinkui“, - juokėsi R.Puškorius.

Savo svetingumą japonai parodė, svečius apgyvendindami tradiciniuose bei itin tvarkinguose viešbučiuose.

„Kiekvienas turėjom apartamentus su atskirais įėjimais, prie kurių kabėjo plakatai su mūsų pavardėmis. Kambariuose – nė vieno baldo! Tik mažytis stalelis arbatai gerti, kilimai ir kampe suvyniotas čiužinys. Tačiau viskas labai jauku ir tvarkinga. Daugiau negu 30-ies laipsnių karštį padėjo ištverti oro kondicionieriai“, - pasakojo kretingiškis.

Tačiau oro kondicionieriai negelbėjo lauke. Medžio drožybos darbai vyko parke, kuriame kiekvienos šalies atstovas turėjo savo darbo vietą, įrankių dėžę bei pavėsinę.

„Japonai - labai tvarkingi ir punktualūs. Darbe turėdavome būti lygiai devintą ryto, tiksliai kaip laikrodžiai eidavome pietauti ir lygiai penktą vakaro baigdavome darbą. Nespėji padrožinėti, nukrenta kokia skiedra, tuoj pribėga tvarkytojai ir klausia, ar galima pašluoti“, - stebėjosi medžio drožėjas.

Japonus savo medžio dirbiniais stebino menininkai iš Australijos, Austrijos, Kanados, Kinijos, Prancūzijos, Vengrijos, Pietų Korėjos, Meksikos, Rumunijos, Turkijos, Zambijos ir Japonijos.

„Vien iš Japonijos stovykloje dalyvavo šeši drožėjai. Miestas, kuriame dirbome, labai įdomus: medžio drožybos stovyklos Nanto mieste rengiamos kas ketverius metus nuo 1991-ųjų. Jame apie 10 tūkst. gyventojų ir iš jų net 300 – medžio drožėjai“, - sakė R.Puškorius.

Japonai mokėsi kalbėti lietuviškai

Pasak jo, japonai – smalsūs žmonės. Per dvi paskutines rugpjūčio savaites, kai vyko stovykla, medžio drožėjus lankė minios ekskursijų. Kretingiškis vežėsi knygą apie Kretingą, kurią kiekvienas galėjo pavartyti.

„Kiek žinau, profesorius Hasegawa Soichiro Japonijoje yra išleidęs ne vieną brošiūrą apie Lietuvą. Tad japonai tikrai yra girdėję apie mūsų šalį. Jie organizatorių sumanumo dėka galėjo net išmokti keletą lietuviškų žodžių“, - pasakojo kretingiškis.

Prie kiekvieno drožėjo darbo vietos buvo užrašyta po keletą žodžių jų gimtąja kalba bei vertimai į japonų kalbą.

„Prie mano dirbtuvės buvo parašyti žodžiai „labas“, „ar karšta“ ir „sėkmės“. Japonai mielai bandė užkalbinti mane lietuviškai. Aš išmokau jiems atsakyti japoniškai. Tad nueidavo labai laimingi, kad ir aš gerbiu jų kalbą. O jos išmokti – ne taip ir sudėtinga“, - tikino medžio drožėjas. „Kasdien organizatoriai dalindavo spalvotus laikraščius-brošiūras. Juose būdavo aprašyti medžio drožėjai, dienos įspūdžiai, kitos įdomybės. Sulaukėme ir vietinės žiniasklaidos dėmesio – laikraščiuose pasirodė ne viena publikacija apie stovyklą“, - tikino R.Puškorius, kurį nustebino japoniška rašysena. Jie hieroglifus rašo ne iš kairės į dešinę, kaip mums įprasta, o iš viršaus į apačią.

Dovanų – juoda duona ir lašiniai

Kretingiškis turėjo galimybę susipažinti ir su japoniško gyvenimo būdo tradicijomis: vieną vakarą jis praleido su japonų šeima.

„Jų namai labai kuklūs. Kadangi gyvenau medžio drožėjo šeimoje, darbo studija stumdomomis durimis buvo sujungta su gyvenamosiomis patalpomis. Nakvojau darbo studijoje. Įdomus jausmas – aplink daugybė medžio dirbinių, skulptūrų“, - prisiminė R.Puškorius.

Jam teko ragauti ir tradicinių japoniškų valgių. Pasak R.Puškoriaus, japonai viską mėgsta kepti – nuo mėsos iki grybų bei daržovių. Ir viską, netgi smulkius ryžius, jie valgo specialiomis lazdelėmis. „Nereikėjo jokių šakučių. Kiti net stebėjosi, iš kur aš taip išmokau tomis lazdelėmis darbuotis“, - šmaikštavo menininkas.

Tradiciniais valgiais vaišinusiems japonams jis neliko skolingas – dalijosi lietuviškomis gėrybėmis.

„Kur tik važiuočiau, visada vežuosi Kartenos duonos, lašinių paltį ir šlaką naminės degtinės. Japonams šios vaišės labai patiko“, - tikino kretingiškis.

R.Puškorius turėjo progą visus stovyklos lankytojus pavaišinti ir nacionaliniu valgiu – bulvių dažiniu.

„Prisiminiau, kaip mama iš varškės, grietinės ir prieskonių gamindavo dažinį bulvėms. Tad papasakojau talkinusioms virėjoms, kaip jį gaminti“, - sakė kretingiškis.

Sunkiausia patiekalui buvo gauti varškės – jos Japonijoje nėra. Teko pagaminti, traukinant pieną. Pastangos buvo įvertintos – lankytojai mielai ragavo lietuvišką valgį.

Tikisi sulaukti japonų ir Kretingoje

Tradiciškas R.Puškorius išliko ir savo darbe. Stovykloje jis iš medžio išdrožė koplytstulpį su Lietuvos globėju šv.Kazimieru. Darbui visi medžio drožėjai naudojo kamparo medį – jis Lietuvoje neauga. „Kamparo mediena be galo kvapi ir įdomios tekstūros. Kad neliktume skolingi gamtai, kiekvienas parke pasodinome po kamparo medį“, - pasakojo medžio drožėjas.

Jo skulptūra greičiausiai keliaus į Nanto miesto muziejų – kad šv.Kazimiero nesugadintų lietūs ir saulė.

„Iš kelionės parsivežiau ne tik tradicinių japoniškų dovanų. Neįkainojami įspūdžiai ir patirtis. Prieš išvažiuodamas iš Japonijos savo draugams sakiau, kad dabar jų eilė atvykti į Lietuvą. Kas čia žino, gal taip ir nutiks – galėsime dar kartą dalintis tradicijų, darbo patirtimi“, - sakė R.Puškorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas