Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną6°C debesuotumas 2 %
Naktį2°C debesuotumas 36 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar įstatymas blaivina

  • Kuprinė
  • 2018-05-25

Jau penktą mėnesį galioja prekybos alkoholiniais gėrimais įstatymo pakeitimai, kuriais buvo sutrumpintos pardavimo valandos ir pakeistas amžiaus cenzas. Tačiau ar Vyriausybė nepersistengė, nusprendusi alkoholį parduoti tik asmenims jau sulaukusiems 20-ies metų?

Jaunimas lengvai apeina alkoholio ribojimus.

Apie tai, kaip vertina naująjį įstatymą, ar jis davė efektą, savo mintimis pasidalijo Vydmantų gimnazijos mokiniai septyniolikmečiai Emilija Rogačiovaitė, Justė Dabrickaitė, Karolis Tiškus bei 18 metų Lukas Lukauskas, 19 metų Guoda Skripkauskaitė, Gediminas Ruginis, taip pat – ir 21-erių Kauno sporto universiteto studentas Robertas Eismontas.

Ribojimus „apeina“

G. Ruginis mano, jog ribojimais žmogus yra tik dar labiau skatinamas jų nesilaikyti, kai kalbame apie tokius absurdiškus draudimus, kurie neprieina prie pagrindinės priežasties ir nekeičia žmonių mąstysenos.

R. Eismontas pasakojo, jog jaunimas šį įstatymą gan lengvai „apeina“, paprašydami vyresnių draugų, kad jiems nupirktų alkoholio. Suveikia ir taktika pirkti kaimo parduotuvės, kuriose pardavėjos parduoda viską, nekreipdamos dėmesio į tai, kiek pirkėjui metų.

Netgi dalis tėvų laikosi nuomonės, kad aštuoniolikmečiui drausti įsigyti alkoholio yra kvaila, ir patys jo nuperka savo atžaloms. Be to, pašnekovų nuomone, nuo 18 metų iki 20 padidinus amžiaus cenzą, nuo kada asmuo gali įsigyti alkoholinių gėrimų, buvo sumenkintas pilnamečio asmens statusas.

„Žmogus, turintis 18 metų yra laikomas subrendusiu, jis gali priimti svarbius sprendimus, pavyzdžiui, ar kurti šeimą, ar gyventi atskirai nuo tėvų, netgi reikšti savo nuomonę rinkimuose, tačiau jis negali nuspręsti už save, ar jam vartoti alkoholį ar ne. Tai yra tyčiojimasis iš pilnamečio žmogaus“, – įsitikinę R. Eismontas ir G. Skripkauskaitė.

Yra skirtingų nuomonių

R. Eismontas, kuriam įstatymas jau leidžia įsigyti alkoholio, atkreipė dėmesį į dar vieną problemą – sutrumpinus pardavimo valandas, vartotojams kyla nepatogumų. „Aš esu dirbantis žmogus ir po dienos darbų 21 valandą nebegaliu nusipirkti bokalo alaus, kurį išgerčiau žiūrėdamas krepšinį, ar vyno butelio vakarienei. Tai yra gryna kvailystė, žmonėms sukurta tik papildomų problemų“, – kalbėjo R. Eismontas. Tačiau esama ir priešingų nuomonių. K. Tiškus teigė palaikantis įstatymo pakeitimus ir mano, kad griežtesni ribojimai yra geras sprendimas.

„Aš asmeniškai gerti alkoholio nemėgstu ir randu kitų būdų, kaip linksmintis, pavyzdžiui, visada atpalaiduoja ir pakelia nuotaiką sportas arba tokių pačių draugų, kurie irgi vengia alkoholio, draugija. Daugelis svaigiuosius gėrimus vartoja norėdami pasilinksminti, bet aš manau, kad tam alkoholis nebūtinas,“ – sakė K. Tiškus.

E. Rogačiovaitė teigė negalinti pasisakyti nei „už“, nei „prieš“ įstatymo pakeitimus. „Šis įstatymas didelės naudos neteikia, kas nori alkoholio, tas jo gauna. O jeigu kažkurį vakarą jau nebeparduodama, tai tiesiog jaunimui lieka susitaikyti su tuo – tai tampa proga suprasti, kad vakaras ir be alkoholio gali būti praleistas visai įdomiai“, – nuomone pasidalijo E. Rogačiovaitė.

Neįžvelgė pagrindinės problemos

R. Eismontas mano, kad Vyriausybė nesugebėjo įžvelgti pagrindinės problemos – vietoj šių apribojimų, geriau reiktų iš parduotuvių panaikinti pigų alų ir vyną, kurie, neaišku, iš ko pagaminti ir ar nekenkia sveikatai. „Tai būtų protingesnis žingsnis“, – mano vaikinas. G. Skripkauskaitė išsakė nuomonę, jog dabartiniam alkoholinių gėrimų vartojimo kultūros formavimuisi neišvengiamai įtakos turėjo istorinės aplinkybės, tad šią problemą reiktų „rauti“ su šaknimis, kurios išsikerojusios jau nuo pat tų laikų, kai Lietuva buvo Rusijos sudėtyje.

L. Lukauskas teigė, kad, jo manymu, vienas iš sprendimų alkoholizmo problemai spręsti būtų alkoholio vartojimo kultūros propagavimas. „Jeigu visi žmonės suprastų, jog nebūtina vartoti alkoholio iki visiško apsvaigimo, kad galėtų pasilinksminti, tuomet tai būtų naudinga sveikatai ir valstybei finansiškai“, – įsitikinęs L. Lukauskas.

Irmina MONTRIMAITĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas