Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Miesto bitės“ skverbiasi ir į Kretingą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2018-05-25
Anot „Modus Group“ atstovo Aurimo Drūčio, dalijimosi automobiliais bei dviračiais paslauga galėtų pakeisti gyventojų įpročius ir Kretingoje.

Jeigu rajono taryba sprendimui pritars, patogioje geografinėje vietoje prie Palangos ir Klaipėdos esanti Kretinga taps vienu pirmųjų iš nedidelių Lietuvos miestų, kuriame vietiniams gyventojams ir turistams artimiausiu metu bus pradėta tiekti pasaulyje vis labiau populiarėjanti dalijimosi automobiliais bei dviračiais paslauga.

Paprasčiau negu paprasta

Pasak rajono vadovams projektą pristačiusio įmonės „Modus Group“ darnaus judumo projektų vadovo Aurimo Drūčio, „CityBee“ (išvertus iš anglų k. miesto bitės) dalijimosi paslauga žmonėms suteiktų galimybę pasirinkta transporto priemone naudotis bet kada prireikus. Kadangi Kretinga yra mažas miestas, vietiniams gal ne tiek aktualu, kiek vasarą čia atvažiuojantiems arba giminaičių aplankyti iš užsienio grįžtantiems žmonėms. „Įsivaizduojat, stotyje išlipa atvykėlis iš traukinio ar autobuso, čia pat sėda į pasirinktą mašiną ir be rūpesčių su visu bagažu važiuoja, kur jam reikia“, – sakė A. Drūtys.

Naudotis „CityBee“ paslauga, anot projektų vadovo, paprasčiau negu paprasta: pakanka telefonu parsisiųsti mobiliąją aplikaciją („CityBee“ programėlę), užsiregistruoti ir rezervuoti norimą automobilį. Tai padaryti galima ir prisijungus prie „CityBee“ paskyros interneto svetainėje. Laikas pradedamas skaičiuoti vos atrakinus automobilį ir baigiamas užrakinus mobiliąja programėle. Naudojantis „CityBee“, mokama už laiką, o viršijus 50 kelionės kilometrų, – papildomai. Vieno papildomo kilometro kaina – nuo 12 iki 18 ct.

Vietoj antrojo automobilio

Projekto vadovas ir plačiau kalbėjo apie kainodarą, pateikė pavyzdžių. Tarkim, atstumas nuo Kretingos geležinkelio stoties iki Palangos centro yra 13 km, nuvažiuojama per 16 min., kelionė kainuoja 3,04 Eur.

Daugelio populiarių nuomojamų automobilių minutės kaina svyruoja nuo 19 iki 24 ct, prabangesnių – iki 39 ct, krovininių – iki 29 ct. Naudojant „CityBee“ automobilius 35-ias minutes, įsijungia valandos tarifas. Kaina svyruoja nuo 6,9 iki 13,9 Eur. Fiksuotas paros tarifas įsijungia po 5 naudojimosi valandų, svyruoja nuo 29,90 Eur iki 69 Eur. Fiksuotais tarifais siekiama, kad žmogus neskubėtų, iš anksto žinotų, kiek jam reikės mokėti už naudojimąsi automobiliu valandą ar parą.

Už paslaugas „Visa“, „Mastercard“ ar „American Express“ mokėjimo kortelėmis apmokama iškart baigus kelionę ir prisijungus prie „CityBee“ paskyros mobiliojoje programėlėje. Pinigai nuskaitomi automatiškai. Visos „CityBee“ mašinos yra apdraustos, jose įrengtos kėdutės vaikams, taip pat – sistemos, apsaugančios nuo galimų vagysčių.

„Kai mieste teikiama „CityBee“ paslauga, žmonėms užtikrinamas patogus judėjimas iš vietos į vietą, antrojo automobilio šeimai nereikia jau vien dėl to, kad jo išlaikymas kainuoja gerokai daugiau negu trumpalaikė nuoma“, – įsitikinęs A. Drūtys.

Anot projektų vadovo, „CityBee“ paslauga – ne tik ekologiška, mažina mašinų spūstis, bet pasitarnauja ir sugedus privačiam gyventojo automobiliui: kol šis taisomas autoservise, į darbą nuvažiuoti ir namo sugrįžti kasdien galima išsinuomota „CityBee“ mašina.

Tiesa, jei klientas kaltas, už apgadintą automobilį numatyta bauda arba draudimo išskaita (frančizė).

„Kartais nuogąstaujama, kad „CityBee“ paslauga gali būti per sudėtinga senjorams. Tačiau taip nėra, praktika didmiesčiuose parodė, jog pagyvenę žmonės nuomojamais automobiliais naudojasi puikiai ir net atsakingiau negu jaunimas“, – sakė projektų vadovas.

Svarbiausia – kad žmonės žinotų

Šiuo metu „Modus Group“ visoje Lietuvoje turi pasiūlyti 500 automobilių, pradedant Fiat-500“, „Toyota Yaris, VW Golf“, „Mini One“, „Toyota Auris“, „Ford Fiesta“, baigiant prabangiais „BMW x1“ ar krovininiais „Fiat Ducato“ bei „Fiat Doblo“. Vasaros sezono metu planuojama turėti 700 mašinų. Srautai miestuose reguliuojami atsižvelgus į poreikį.

Į administracijos direktoriaus Virginijaus Domarko klausimą, kaip prie projekto įgyvendinimo turėtų prisidėti rajono Savivaldybė, A. Drūtys atsakė, jog pakaktų leisti „CityBee“ mašinas laikyti strategiškai patogioje vietoje – automobilių stovėjimo aikštelėje ties geležinkelio stotimi – ir pasirūpinti informaciniais stendais bei naujos paslaugos Kretingoje viešinimu.

„Miestas gyventojams suteiktų visiškai naują visuomeninio transporto rūšį. Mūsų tikslas – pakeisti gyventojų įpročius. Tam reikia laiko ir, žinoma viešumo“, – teigė A. Drūtys.

O norint teikti naudojimosi „CityBee“ dviračiais paslaugą, subsidijų reikėtų. Vieną dviračio vietą įrengti Savivaldybei kainuotų 500 Eur. Kadangi vienoje stotelėje būtų 10 išmaniosiomis spynomis rakinamų dviračių, o jų ketinama įrengti mažiausiai dvi, – susidarytų 10 tūkst. Eur. Stotelės galėtų būti planuojamos Rotušės a., prie Savivaldybės Savanorių g., bus diskutuojama, ar reikia dar vienos ties geležinkelio stotimi. Mero J. Mažeikos manymu, ten nereikia, nes gyventojams svarbiausia nuvažiuoti nuo taško A iki B pačiame mieste.

Pusvalandis dviračiu – nemokamai

„CityBee“ dviračiai – irgi šiuolaikiniai, modernūs, su prie jų pritvirtintais krepšiais, kuriuose miestiečiai galės iš turgaus ar prekybos centrų į namus parsivežti nusipirktus produktus ar daiktus.

Norintiems keliauti dviračiais, būtų siūloma įsigyti abonentus 3 dienoms (2,90 Eur), mėnesiui (3,90 Eur) arba sezonui, kuris tęsiasi iki lapkričio (19,90 Eur). Nesvarbu, kokią narystę klientas įsigis, kiekvienos kelionės dviračiu pirmosios 30 minučių – nemokamos, o kelionių kiekis neribojamas. Dviračiu naudojantis ilgiau negu pusvalandį, kiekvienai viršytai minutei bus taikomas mokestis. Tačiau A. Drūtys akcentavo, kad dviračių kainodara apskritai dar bus patikslinta.

„CityBee“ automobilių dalinimosi paslaugą įmonė pradėjo teikti 2012 m. Vilniuje. Ji jau prasiplėtė iki Kauno, Klaipėdos, Gargždų, Nidos, Palangos.

„Kretingą mes taip pat matome kaip šiuolaikinį miestą – modernizuojame apšvietimą, tiesiame naujas gatves, diegiame eismo saugumo priemones, stipriname ir plečiame Turizmo informacijos centro veiklą. Tikiuosi rajono tarybos pritarimo ir dėl „CityBee“ , – sakė V. Domarkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas