Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nuotraukose – šiandienos ir istorijos jungtis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-05-11
Fotomenininkas Virgilijus Jankauskas savo naująją parodą paskyrė rašytojui filosofui Vydūnui.

Vakar Kretingos rajono kultūros centre buvo atidaryta klaipėdiečio fotomenininko Virgilijaus Jankausko fotografijos paroda „Vydūnas. Gyvenimas, mirtis ir kas toliau...“ Nuotraukose autorius savaip perteikė požiūrį į iškilųjį kūrėją – sovietmečiu draustą, o savo laikmečiu daugelio nesuprastą.

Mažosios Lietuvos istorija ir ryškiausiomis šio krašto asmenybėmis besidomintis menininkas V. Jankauskas bičiulystės su Kretingos rajono kultūros centro dailininke Jūrate Jonauskiene dėka su naujausiomis parodomis kaskart užsuka į mūsų miestą. Todėl ir šiemet Lietuvai minint garsaus literatūros klasiko filosofo Vilhelmo Storostos-Vydūno 150-ąjį gimimo jubiliejų, jis parengė nuotraukų ciklą, kuris mus pasiekė taip pat vienus pirmųjų šalyje.

Parodos sumanytojas įsitikinęs, jog Vydūno – vieno ryškiausių mūsų tautos asmenybių – svarba yra akivaizdi, nes jis visą savo gyvenimą paskyrė tautos išlikimo, jos žadinimo darbams. Su šia paroda pabuvojęs Klaipėdos Mažosios Lietuvos muziejuje, Kauno Maironio muziejuje bei Tilžėje, atvyko pas mus.

Autorius neslėpė, jog Vydūnas jam tapęs brangus dar jaunystės laikais, kada godžiai skaitė draudžiamus, bet slapta platinamus jo kūrinius. „O dabar trejus metus įdėmiau skaičiau jo raštus, rinkau medžiagą, kol ši išsikristalizavo į parodą. Savo nuotraukose per Vydūną bei jo gyvenimą istoriją stengiausi sujungti su dabartimi. Tas nuotraukas reikia skaityti: jos turi pradžią ir pabaigą“, – apie parodą, kuria siekė priminti apie Vydūną bei jo filosofiją šių dienų Lietuvos žmonėms, kalbėjo jos autorius.

Fotografijose, V. Jankauskas sakė, užfiksavęs autentiškas vietas, kurios tiesiogiai susijusios su Vydūno gyvenimu: tai – Jonaičiai, Naujakiemis, Pilkalnio preparandija – parengiamoji mokytojų seminarija, Ragainės mokytojų seminarija, Kintų pradinė mokykla, Kintų bažnyčia, Tilžės berniukų gimnazija, Vydūno gyvenamieji namai Tilžėje, Tilžės kalėjimas. Deja, ne visur išlikę namai, nebelikę kaimų, todėl autentiškumui atkurti panaudojęs istorines nuotraukas iš muziejų archyvų.

„Renkant medžiagą man talkino Vydūno draugija, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas profesorius Vaclovas Bagdonavičius, Tilžės miesto konsulas Bronius Makauskas suorganizavo kelionę į šį kraštą. Labai trūksta informacijos apie Vydūno vaikystę ir paauglystę, bet kiek galėjau, tiek jos pateikiau parodoje“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė V. Jankauskas. Kretingiškiai jau matė kelias šio vizualiojo Klaipėdos krašto fotomenininko parodas: skirtą Kristijono Donelaičio metams, „Dingęs kraštas“ – Mažosios Lietuvos istorijai, bei „Stačios akys medinių dievukų“ apie tradicines baltų šventes.

Autorius neslėpė, jog parengti parodą apie Vydūną jam buvę gerokai lengviau negu vizualiai užfiksuoti Donelaičio palikimą, kurio išlikę labai mažai, o ir – ne Lietuvoje.

Vydūnui skirta paroda Kretingoje veiks gegužę, po to iškeliaus po Lietuvą. „Esu labai laimingas, galėdamas nors dalele prisidėti, įamžinat iškilias tautos asmenybes, senuosius papročius ir tikėjimą. Todėl važiuoju visur, kur kviečia – ne vien į kultūros centrus ar muziejus, bet ir į mokyklas, gimnazijas. Jeigu tautos praeitimi, jos šviesuliais susidomi nors 5 jauni žmonėse, tai jau yra gerai“, – užtikrino fotomenininkas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas