Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną4°C debesuotumas 6 %
Naktį-3°C debesuotumas 57 %
Apklausa

Ar reikėtų į ugdymo įstaigas nepriimti neskiepytų vaikų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lino suknelėje pražysta šilko gėlės

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2018-05-11
Marytės Ruginienės lėlės iš modulino atspindi realų žmonių pasaulį ir grožiu nepretenduoja į barbes.

Turtingą savo rankdarbių skrynią 60-metė kretingiškė Marytė Ruginienė viešai atvėrė tik po to, kai savo darbovietėje – darželyje-mokykloje „Žibutė“ – surengtoje parodoje pristatė lėles iš modulino. Tuomet ir paaiškėjo, kad moteris dar kuria lino sukneles, puoštas piešinių ant šilko detalėmis. Jos namai taip pat pilni rankdarbių – lino pagalvėlių su šilko aplikacijomis, ant šilko pieštų paveikslų. Moteris dar siuva rankines, žaislus, lipdo visokius mielus mažmožius.

Kūrybingoji M. Ruginienė neslėpė, jog ilgus dešimtmečius buvusi bedarbė – rūpinosi neįgalia dukterimi Donata, tad širdį ir mintis pailsindavo panirusi į kūrybą. Nuo jaunumės mezgė, siuvo sau ir namiškiams, o tapyti ant šilto išmoko ir įdomesne technika – batika ir aplikacija – susidomėjo prieš kelerius metus, pradėjusi lankyti Šilko klubą Palangoje.

Per tą laiką M. Ruginienė sukūrė daugybę puošmenų, kurios skirtos įvairaus amžiaus moterims ir mergaitėms, kelias jų kolekcijas pristatė neįgaliųjų „Vilties“ bendrijos parodose, taip pat – Kretingos rajono ir Salantų kultūros centruose, Jokūbavo ir Kūlupėnų skyriuose. Tačiau tautodailininkės vardo ji neturi, sakė, tiesiog niekad jo nesiekusi. „Kažkaip nedrįsau“, – prasitarė, tačiau patikino, jog nuo šiol apie tai pagalvosianti.

Marytė Ruginienė lino sukneles puošia piešiniais ant šilko, – nė viena jos suknelė neatkartoja kitos.

Kūryba jai – sielos laisvė, minčių atgaiva, patiriamas pilnatvės džiaugsmas. „Viskas gimsta čia – dažniausiai naktimis“, – bakstelėjusi į viršugalvį pajuokavo moteris. Ji neslėpė, jog kūrybai esanti nekantri, nes subrandintą mintį reikia realizuoti nedelsiant: „Būna, kad vakare mintyse nusipiešiu eskizą, piešinys nebeduoda ramybės, ir rezultatą turiu pamatyt labai greit. Galiu nė nebemiegoti – keliuosi ir stoju dirbti. Man svarbu pamatyti, kas išeis iš sumanymo“, – atvirai mintis dėstė M. Ruginienė.

Ji sakė, jog niekad nenusivilianti savo darbais: „Dar mama sakydavo – niekas antro tokio paties piešinio ar siuvinio – suknelės, šalikėlio – neturės. Vienas gražiau išeina, kitas – prasčiau. O ir spalvas sudėlioju kaskart vis kitaip, pagal nuotaiką: vieną dieną – šviesesnes, kitądien – ryškesnes, o dar kitą – blankesnes, santūresnes. Pati širdis pasako rankai, kokią spalvą uždėti ant šilko“, – sakė kūrėja.

Neseniai pabandė lipdyti lėles. Tačiau jos lėlės neturi nudailintų bruožų, atvirkščiai – yra labai žmogiškų veidų. „Kaip ir žmonės kasdienybėje, mūsų veidai – pavargę nuo kasdienybės rūpesčių, linksmi, jauni, pagyvenę, seni. Tai – natūralūs veidai. Kiekvienam žmogui mano lėlės primena jį patį ar jo artimą, pažįstamą žmogų“, – sakė kūrėja. Ji neslėpė, jog lipdyti ėmėsi po jos slaugyto namiškio mirties. Galbūt seno žmogaus išgyventų jausmų pasaulis jo veide atsispindėjo taip giliai, kad pačios rankos norėjo jį perkelti į lėlę.

M. Ruginienei geriausias laikas kurti – kai nėra išorinio bruzdesio, kai namie lieka viena. „Kūrybiniai darbai reikalauja susikaupimo“, – pabrėžė ji, paminėdama savo šeimos narius, kurie palaiko jos pomėgį. Vyras Donatas jūreivis, neįgali 36-erių duktė Donata lanko Dienos veiklos centrą, kita duktė Jurgita su šeima gyvena Danijoje, tik sūnaus Mariaus šeima įsikūrė jos sodyboje, šalimais.

Moteris sakė turinti pedagoginį išsilavinimą, todėl taip pat jaučiasi laiminga, kad po ilgos pertraukos vėl pradėjo dirbti, – ji dirba mokytojo padėjėja. „Tačiau yra kita medalio pusė, kad laiko kūrybai belieka vis mažiau“, – sakė kretingiškė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas