Pajūrio naujienos
Help
2019 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną6°C debesuotumas 2 %
Naktį2°C debesuotumas 36 %
Apklausa

Ar esate patenkinti Savivaldybės valdžios rinkimų rezultatais?ū

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Liofilizavimas – į ūkius ateinanti naujovė

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2018-04-27

Kaune įvykusios parodos „Ką pasėsi-2018“ metu naujovėmis besidomintiems žemdirbiams buvo pristatyta ypatinga sparčiai populiarėjanti maisto produktų apdorojimo technologija – liofilizacija.

Mokslinių tyrimų duomenimis, naudojant šią technologiją, išsaugoma daugiau kaip 95 proc. produkto maistinių junginių – vitaminų bei fermentų.

Apie liofilizavimo, arba sublimacinio džiovinimo, ypatumus su „Pajūrio naujienomis“ mintimis pasidalijo viena lektorių Aleksandro Stulginskio universiteto docentė Aurelija Paulauskienė.

Anot jos, liofilizacija gerokai pranašesnė už kitus džiovinimo ir konservavimo būdus. Produktas pirmiausia užšaldomas, po to vakuumo kameroje džiovinamas išgarinant sušalusį skystį. Šio apdorojimo metu produkto neveikia aukšta temperatūra, todėl jame išlieka biologiškai aktyvūs junginiai, ypač vitamino C, į baltymus nepatenka jokių priemaišų, sumažėja produkto masė, išlieka forma, spalva ir aromatas, drėgmės pašalinimas sustabdo mikroorganizmų ir fermentų, bloginančių produkto kokybę, veiklą.

Pasak lektorės, liofilizuoti galima viską – mėsą, žuvį, sūrį, varškę, vaisius, uogas, grybus, daržoves, žoleles. Liofilizuotus produktus žmogaus organizmas įsisavina dar nepasiekus skrandžio, jie yra maistingi ir paprastai paruošiami. Kad liofilizuoti produktai neabsorbuotų aplinkos drėgnumo, ir kambario temperatūroje jie gali būti laikomi supakuoti į specialią sandarią neskaidrią tarą.

Sublimacijos procesą pirmasis daugiau kaip prieš 100 metų pritaikė rusų inžinierius Lapa-Staržineckis, patentavęs šį džiovinimo būdą, kai slėgis yra žemiau 4,58 mm Hg. Pripažinimo mokslininkas sulaukė XX a. viduryje Amerikoje.

Lietuvoje liofilizuotais produktais kol kas daugiausia domisi nebent išskirtinius skonius klientams siūlantys saldainių fabrikai ar restoranai, bet, manoma, kad ateis laikas, kai mažus liofilizatorius įsigis ir namų ūkiai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas