Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos šeimos medicinos centro direktorė Augenija Juknevičienė pasidžiaugė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje galima atlikti didelės įvairovės tyrimus, kurie analizuojami pasaulinio lygio laboratorine įranga.

„Laboratorinių tyrimų duomenys labai svarbūs ne tik ligos diagnozei nustatyti, bet ir vertinant ligos eigą, gydymo efektyvumą bei ligos prognozę,“ – teigė Kretingos šeimos medicinos centro direktorė ir bendrosios praktikos gydytoja Augenija Juknevičienė, kurios pastebėjimu, per pastaruosius 15 metų laboratorinė medicina patyrė daug teigiamų pokyčių – darbui pasitelkiamos naujausios technologijos, suteikiančios galimybę per trumpą laiką gauti tikslius rezultatus.

Pasak A. Juknevičienės, suprantama, kad naujausią ir pažangiausią įrangą, kuri yra labai brangi, gali turėti tik didžiosios laboratorijos, todėl dauguma Kretingoje įsikūrusių medicinos įstaigų kraujo mėginius pristato į laboratorijas, įsikūrusias uostamiestyje.

Kretingos šeimos medicinos centras bendradarbiauja su „Baltic Medisc“ laboratorija, kurioje įdiegta pasaulinio lygio įranga, tyrimai atliekami automatizuotais analizatoriais su sertifikuotais reagentais. Be to, naudodama kontrolines medžiagas ir dalyvaudama tarplaboratorinių palyginamųjų tyrimų programose, įmonė užtikrina tyrimo rezultatų objektyvumą ir patikimumą.

„Tyrimų rezultatus gauname tos pačios dienos vakarą arba kitos dienos rytą – nereikia laukti popierinės pažymos, visi duomenys pateikiami elektroninėje programoje.

Ilgiau užtrunka nebent sudėtingi ir rečiau pasitaikantys tyrimai, kurių rezultatų sulaukiame per 3-4 dienas“, – teigė A. Juknevičienė.

Neįsivaizduojamas gydymas be tyrimų

Anot A. Juknevičienės, sklandus gydytojo darbas neįmanomas be laboratorinių tyrimų, o ypač didelę reikšmę jie turi nustatant infekcinius susirgimus, kuomet yra labai svarbu kuo greičiau diagnozuoti ir pradėti gydymą. „Šiandien miokardo infarkto diagnostikos neįsivaizduojame be didelio jautrumo širdies raumens pažaidos žymenų-troponinų tyrimo. Širdies nepakankamumui diagnozuoti, ligos eigai numatyti, gydymo kontrolei labai svarbus natriurezinių peptidų tyrimas. Aktualūs išlieka ir tokie tradiciniai tyrimai kaip, pavyzdžiui, gliukozės bei cholesterolio ir jo frakcijų tyrimas – lipidograma. Pastebėjau, kad šį tyrimą atlikti pravartu ne tik suaugusiesiems, bet kai kuriais atvejais ir vaikams, kenčiantiems dėl medžiagos apykaitos sutrikimų, turintiems antsvorio“, – mintimis pasidalijo A. Juknevičienė, priminusi, kad pagal širdies ir kraujagyslių sistemos ligų profilaktikos programą, kurią finansuoja Valstybinė ligonių kasa, 40-55 metų vyrams ir 50-65 metų moterims tyrimas yra nemokamas vieną kartą per metus.

Pasak gydytojos, diagnozuojant ir gydant skydliaukės ligas, atliekamas skydliaukės hormonų, skydliaukės antikūnių citologinis tyrimas, skundžiantis inkstų sutrikimais – inkstų funkcijų rodiklių, inkstų nepakankamumo rodiklių tyrimas. Be to, šiuolaikinės technologijos suteikia galimybę ištirti vitaminų, kraujo mikroelementų, vėžio žymenų rodiklius ir kt. Šiuo metu ypač populiarus vitamino D kiekio tyrimas – beveik visiems pacientams nustatomas šio vitamino trūkumas.

„Vitamino D, kuris organizmui yra labai reikalingas, reiktų vartoti beveik visus metus, nes mūsų šalyje net ir vasarą saulėtų dienų ne tiek jau daug. Kad natūraliai vitamino D gautume pakankamai, reiktų kasdien bent 2 val. būti saulėje, kūno nepaslėpus po drabužiais“, – sakė A. Juknevičienė.

Bendrosios praktikos slaugytoja Rasutė Viskontienė teigė, kad kraujo mėginiai imami naudojant vakuuminius mėgintuvėlius, tad kraujas neturi kontakto su oru.

Tyrimus skiria tikslingai

Pasak A. Juknevičienės, laboratorinių tyrimų yra šimtai, tad šeimos gydytojui tenka užduotis, išklausius paciento nusiskundimų ir jį apžiūrėjus, suformuluoti numanomą diagnozę ir tyrimą skirti tikslingai.

„Prisimenu kvalifikacijos kėlimo kursuose profesorės Zitos Aušrelės Kučinskienės pasakytus žodžius, kad gydytojas privalo turėti hipotetinę viziją, kokius tyrimus reikia skirti, o ne visus pagal sąrašą“, – teigė A. Juknevičienė. Pasak jos, kartais šeimos gydytojas negali skirti visų paciento pageidaujamų laboratorinių tyrimų dar ir dėl to, kad dažnai jų kaina yra gerokai didesnė, negu įstaigai skiriama lėšų per metus už kiekvieną joje prisiregistravusį pacientą. Taigi šeimos gydytojai turi racionaliai apgalvoti, koks tyrimas konkrečiu atveju duotų didžiausią naudą.

„Mūsų įstaigoje galima atlikti ypač daug tyrimų. Pasiteisino įvairių tyrimo programų, „paketų“ skyrimas, nes tuomet pacientas gali kryptingai pasirinkti jam rūpimos sistemos ar negalavimo ištyrimą – kadangi atliekant tyrimą yra patiriama mažiau sąnaudų, mažesnė ir jo kaina“, – paaiškino A. Juknevičienė.

Pacientai turi galimybę pasirinkti papildomų tyrimų, kurių įvairovė labai didelė ir už kuriuos tenka patiems susimokėti – šiuo atveju nereikia gydytojo siuntimo, užtenka ateiti į Kretingos šeimos medicinos centro procedūrų kabinetą, kur slaugytoja paima kraujo mėginį.

Procedūrai reikia pasirengti

Kretingos šeimos medicinos centro bendrosios praktikos slaugytoja Rasutė Viskontienė paaiškino, kad tyrimo rezultatų tikslumui įtakos turi ir tai, ar pacientas tyrimui buvo tinkamai pasirengęs.

Ji priminė, kad, atliekant visus biocheminius tyrimus, svarbu būti nevalgiusiam ir negėrusiam, nebent – porą gurkšnių vandens ir tai galima padaryti, iki tyrimo likus ne mažiau kaip 2 val. Taip pat, prieš atliekant tyrimą, reikėtų nevartoti ir jokių vaistų, nebent tai yra neįmanoma.

Rengiantis prostatos specifinio antigeno tyrimui, vyrams patariama porą dienų vengti fizinio krūvio – stipriai nesidarbuoti, nesportuoti, nesivažinėti dviračiu, neturėti lytinių santykių.

Pacientai, kurių laukia gliukozės toleravimo tyrimas, išvakarėse neturėtų valgyti saldumynų ar vaisių, kuriuose gausu fruktozės – obuolių, kriaušių, vynuogių ir pan.

Pasak R. Viskontienės, kraujo mėginiui paimti yra naudojami vakuuminiai mėgintuvėliai, kurie taip pagaminti, kad nėra jokio atviro kontakto su krauju – šiam patekus į vidų, talpa išsyk tampa sandari. Skirtingiems tyrimams yra naudojami specialiai jiems pritaikyti mėgintuvėliai, kurie pažymėti skirtingomis spalvomis. Sudėtingiausia, pasak R. Viskontienės ir A. Juknevičienės, atlikti kraujo paėmimo procedūrą iš vaikų – nors vietoj švirkšto su adata naudojamas specialus ir mažiau grėsmingai atrodantis įrankis, vadinamasis šautuvėlis, tačiau dūrio metu vis vien jaučiamas skausmas.

„Todėl labai svarbu, kad tėvai vaiką parengtų šiai procedūrai: detaliai papasakotų, kas laukia, paaiškintų, kad ji neišvengiama, galbūt pažadėtų prizą, tik jokiu būdu to netraktuotų kaip bausmės. Kai vaikas psichologiškai parengtas kraujo paėmimo procedūrai, ji atliekama kur kas sklandžiau“, – teigė A. Juknevičienė ir R. Viskontienė.

---

Kretingos šeimos medicinos centras skelbia naujų pacientų priėmimą – jie kviečiami prisiregistruoti pas įstaigoje dirbančius šeimos gydytojus: Bonetą Baltrūnienę, Algimantą Žeibą, Silviją Zamulskienę, Augeniją Juknevičienę, Danutę Razgaitienę ir Alvydą Zamulskį. Registracija vykdoma: Kretingos šeimos medicinos centre, esančiame Savanorių g. nr. 31, Kretinga, tel.: +370 445 79279 arba įstaigos filiale, kuris yra Vytauto g. nr. 71, Kretinga, tel.: +370 445 78909.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas