Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
„Gidentus“ odontologijos klinikos burnos higienistė Raimonda Kalnikė

„Gidentus“ odontologijos klinikoje pažangiu metodu gydoma fluorozė. Kada fluoras – į sveikatą, o kada jis kenkia mūsų dantims, mintimis pasidalino šios klinikos burnos higienistė Raimonda Kalnikė.

Jos teigimu, sveikiems ir gražiems dantims išsaugoti įtakos turi ne tik tinkama asmeninė burnos higiena bei įgūdžiai. Fluoras – gerai visiems žinoma, profilaktikoje naudojama priemonė, padedanti išvengti ėduonies, turinti įtakos taisyklingam kaulų vystymuisi. Tačiau netinkamai naudojant ėduonies profilaktikai skirtus fluoro preparatus, gali atsirasti lengvo, vidutinio ar net sunkaus laipsnio dantų fluorozė. Didžiausią įtaką dantų fluorozei atsirasti turi geriamasis vanduo, o tai ypač aktualu Vakarų ir Šiaurės vakarų Lietuvos gyventojams, kadangi šiuose regionuose fluoro koncentracija geriamajame vandenyje yra gerokai didesnė negu kitur.

Dantų fluorozė atsiranda dėl ilgalaikio fluoro vartojimo padidintomis dozėmis ir pasireiškia emalio spalvos pakitimais – nuo baltų matinių juostų iki rudai gelsvų dėmių. Pieniniai vaikų dantys yra mažiau pažeidžiami negu nuolatiniai. Nustatyta, kad pieniniai dantys formuojasi ir mineralizuojasi kūdikiui dar negimus, nuolatiniai dantys baigia formuotis iki 7–10 metų.

Kuo didesnė fluorido jonų koncentracija geriamajame vandenyje, tuo daugiau vaikų turi fluorozės pažeistus dantis, o pažeidimo forma – sunkesnė. Tačiau dantų fluorozės atsiradimas priklauso ir nuo vaiko organizmo būklės, jo imuninės sistemos, mitybos, burnos higienos įgūdžių. Dėl šios priežasties dantų fluorozės paplitimas nėra vienodas, pvz., vietovėje, kur fluorido jonų koncentracija yra padidėjusi, o vaikų, geriančių tą patį vandenį iš to paties šaltinio, dantys nevienodai pažeidžiami fluorozės: vieniems ji gali pasireikšti, o kitiems ne. Rekomenduojama maksimali fluoro koncentracija geriamajame vandenyje – 1,5mg/l.

„Gidentus“ odontologijos klinikoje atliekamas pažangus fluorozės gydymas negręžiant danties paviršiaus, o naudojant infiltracinę sistemą. Nuo šiol fluorozės pažeistų dantų nebereikia plombuoti ar protezuoti. Procedūra yra paprasta ir neskausminga, o jau po pirmo vizito galima sumažinti pažeidimo išplitimą ir panaikinti dantų fluorozės dėmes, išsaugant sveikus danties audinius bei grąžinant dantims vientisą spalvą. „Rezultatas matomas iškart!“, – patvirtino burnos higienistė Raimonda Kalnikė.

---

Kaip reikėtų elgtis, norint sumažinti dantų fluorozės atsiradimo riziką?

Rekomenduojama:

*reguliariai tikrinti fluoridų kiekį geriamajame vandenyje;

*maistui ir gėrimui naudoti tik atvežtą vandenį, kuriame yra normali fluorido jonų koncentracija, arba geriamąjį vandenį pirkti buteliuose, ypač gaminant maistą vaikams;

*atostogų metu vaikus vežti į vietas, kur fluoro vandenyje yra mažai;

* vartoti daugiau sulčių, vaisių, uogų, pieno produktų (bent po stiklinę per dieną), o žmonėms, negalintiems vartoti pieno produktų, geriau vartoti kalcio preparatus, nes kalcis stabdo fluoro rezorbciją organizme;

*galima skirti vitaminą C, kuris greitina fluoro pasišalinimą iš organizmo;

*būtina vaiką stebėti jam valantis dantis, kad nenurytų dantų pastos ir kaip įmanoma geriau išsiskalautų;

*vaikams naudoti tik pagal amžių skirtą dantų pastą su atitinkamu fluoro kiekiu.

„Gidentus“ odontologijos klinikos informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas