Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kiaušinyje – 100 žmonių figūrėlių

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2018-03-20
Prieš šias Velykas palangiškio menininko Vytauto Kuso dekoruotų kiaušinių ekspoziciją papildė ir nando kiaušinis su 100 miniatiūrinių žmonių figūrėlių.

Palangiškis 68-erių menininkas Vytautas Kusas, kuris Lietuvą jau nustebino net 9 sukurtais minimalių dydžių kūriniais, įregistruotais Lietuvos rekordų agentūros „Factum“, prieš Velykas įvairių paukščių kiaušinius paverčia neįtikėtinos fantazijos meno dirbiniais.

Išgraviravo trigubą kiaušinį

Įmantriais raštais išraižytame nando – į strutį panašaus paukščio – kiaušinyje, vienoje jį juosiančioje juostoje, V. Kusas įmontavo 100 įvairiomis pozomis sustingusių vos 1 cm dydžio žmogaus figūrėlių.

„Kodėl šimtas, turbūt nė neverta klausti – visus metus švenčiame valstybės 100-metį“, – tvirtino, neslėpdamas, jog figūrėlės esančios ne paties sukurtos, o pirktos. – Labai panorėjęs, pats galėčiau panašias nusilipdyti, bet tam išeikvočiau pernelyg daug laiko, kurį skiriu kitiems darbams.“

Tarp šioms Velykoms sukurtų naujų darbų menininkas taip pat išskyrė trigubą, ornamentuotais raižiniais puoštą stručio kiaušinį, kurio viduje slypi graviruotas žąsies, o šio – laukinio paukščiuko kiaušiniai.

„Žmonės žino, kad man praverčia visokie kiaušiniai, atranda iškritusius iš lizdų, atneša, parveža lauktuvių iš tolimų kraštų. Pats ieškau, kas Lietuvoje augina įdomesnius paukščius“, – kalbėjo menininkas ir čia pat – spragt – nustebino įžiebęs ažūrinę lemputę, kurios gaubtas sukurtas iš stručio kiaušinio.

O kitą spalvotą žąsies kiaušinį pakišo po fluorescensine lempa ir ši sužibo įmantriomis spalvomis.

Lyg žiguliukas prieš mersedesą

Menininkas neslėpė, jog daugiausia dėmesio ir susikaupimo reikalauja kiaušinio ornamentų raižymas. Tai jis atlieka – ir suskubo parodyti – odontologiniais grąžtais su skirtingo dydžio galvutėmis. „Turiu 5 tokius grąžtus, kad nereikėtų kaitalioti galvučių. Vienas netikslumas – ir tekšt iš rankų kiaušinis, visos dienos darbas – perniek“, – atviravo užsispyrusiu žemaičiu save laikąs kūrėjas.

V. Kusas sakė, jog ligi šiol jis, kaip menininkas, negalįs atsiskleisti taip, kaip iš tikrųjų galėtų: „Mano įrankiai – per daug primityvūs, palyginti su tuo, ką turi kiti menininkai. Manieji – lyg žiguliukas prieš mersedesą.“

Jis tvirtino neturįs jokių kūrybos paslapčių, kuriomis nenorėtų pasidalinti su tais, kam tai įdomu: į jo dirbtuves ateina vaikų grupės, o pakviestas jis ir pats neatsisako nuvykti į edukacinius užsiėmimus kaimyniniuose mietuose.

„Pirmiausia reikia išpūsti kiaušinio turinį – šį sukratyti į keptuvę ir į pilvą, – juokėsi, – po to gerai išplauti lukštą ir išdžiovinti. Po 3 dienų kiaušinį jau galima raižyti, o tam, kad būtų išlaikytos proporcijos, geriau išsipiešti ant jo ornamentą“, – kalbėjo kūrėjas.

Turtinga fantazija, išmone ir begaliniu kruopštumu stebinantys V. Kuso velykiniai simboliai.

Septynerių metų įdirbis

„Savo sumanymų nespėsiu realizuoti nė ligi grabo lentos. Ligi Velykų turiu daug ką pabaigti“, – tvirtino, rodydamas įvairaus dydžio kiaušinių pusgaminius, iš kurių turėsią gimti suvenyrai bei kaklo papuošalai.

Graviruoti kiaušinius V. Kusui – ne naujiena, o nuoseklus 7-erių metų įdirbis. Kasmet Velykų proga menininkas visus kitus darbus stumia į šoną, tą laiką paskirdamas vien kiaušiniams dekoruoti.

Jo velykinių kiaušinių kolekcijoje šių – net keli šimtai: nuo 1-1,5 cm dydžio raižytų amadinos –– dekoratyvinio paukščiuko, taip pat – balandžio, putpelės, vištos, žąsies iki pačių didžiausių stručio ir juodaspalvių emu kiaušinių.

Didžiąją dalį kūrinių jis saugo savo galerijoje, Palangoje, kur išvien telpa ir jo paties nutapyti paveikslai bei sukurtos rekordinės miniatiūros, tarp kurių – vos 8-9 mm knyga, 4,7 cm dydžio smuikas ir 7,1 cm gitara bei kiti kūriniai. Kita dalis raižytų kiaušinių bei iš jų sukurtų kompozicijų yra eksponuojama Renavo dvare, Mažeikių rajone.

Palangos miestui rengia dovaną

V. Kusas taip pat sukaupė šimtus meniškų bei dekoratyvinių šunų skulptūrėlių, kurios praturtina jo įkurtą privataus Šunų muziejaus ekspoziciją, taip pat atvirą lankytojams.

Paklaustas, ką yra numatęs kurti po Velykų, menininkas atviravo: „Jei sveikata nepakiš kojos, per Palangos kurorto atidarymo šventę esu sumanęs staigmeną, bet paslapties neatskleisiu. Pasakysiu tiek, kad tai bus objektas, kurį padovanosiu Palangos miestui Lietuvos valstybės 100-mečio proga. Tiems, kuriuos suintrigavau, teks atvykti į kurorto atidarymą“.

V. Kusas, užsiminęs, jog kūryba yra jo amžinasis variklis – jis, beje, dar kuria ir eiles, – tačiau, tvirtino nemėgstąs kalbėti apie planus: „Mūsų politikai pirmiausia pliurpia, po to klausosi, ką pasakė, ir galiausiai galvoja, ką pasakė. O aš atvirkščiai: pirmiausia pagalvoju, po to darau ir paskiausiai kalbu.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas