Pajūrio naujienos
Help
2019 Sausis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Orų prognozė
Dieną1°C debesuotumas 90 %
Naktį-3°C debesuotumas 3 %
Apklausa

Ar reikėtų mokyklose mokiniams uždrausti mobiliuosius telefonus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pasitikrinti verta net ir nejaučiant simptomų

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Sveikata
  • 2018-03-02
Kretingos šeimos medicinos centro bendrosios praktikos gydytoja Boneta Baltrūnienė įsitikinusi, kad vien dalyvauti prevencinėse programose nepakanka – gautus rezultatus reikia atsakingai įvertinti ir, jei kyla rizika susirgti tam tikra liga, vadovautis gydytojo rekomendacijomis.

Per pastaruosius 15 metų Lietuvoje pradėtos vykdyti 6 prevencinės programos, kurios žmonėms suteikia galimybę nemokamai pasitikrinti savo sveikatą ir užčiuopti pačią ligos pradžią ar nustatyti didelę riziką jai atsirasti. Kretingos šeimos medicinos centro bendrosios praktikos gydytoja Boneta Baltrūnienė pasidžiaugė, kad gyventojai vis noriau dalyvauja prevencinėse programose, tačiau jų entuziazmo lieka mažiau, kai, gavus rezultatus, kalba pasisuka apie tai, jog reiktų keisti gyvenimo būdą.

Nors medikai nuolat pacientams primena apie vykdomas prevencines programas, tačiau Lietuvoje jose dalyvauja tik apie 40 proc. gyventojų – Valstybinės ligonių kasos duomenimis, iš viso 2017 metais atlikta 551 tūkst. patikrų dėl vėžio.

Raginti nereikia

„Žmonės ypač noriai dalyvauja prevencinėje programoje, skirtoje širdies ir kraujagyslių ligoms išaiškinti – nereikia raginti, kad pasidarytų kraujo tyrimą“, – sakė B. Baltrūnienė, priminusi, kad šia prevencine programa kviečiamos pasinaudoti 50–65 metų moterys ir 40–55 metų vyrai. Jie kartą per metus gali pasidaryti kraujo tyrimą, kurio metu nustatoma gliukozės, cholesterolio, bei jo frakcijų koncentracija kraujyje. Šie tyrimai minėtų amžiaus grupių pacientams atliekami nemokamai toje gydymo įstaigoje, kurioje jie yra registruoti.

„Programos tikslas yra išaiškinti asmenis, kuriems yra didžiausia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis – užbėgti ūmiems kardiologiniams įvykiams už akių. Kartu su kraujo tyrimo rezultatais vertinami ir kiti rizikos veiksniai: rūkymas, fizinis aktyvumas, mitybos įpročiai, ar širdies ir kraujagyslių ligomis sirgo artimi giminaičiai ir kita,– vardijo B. Baltrūnienė. – Nustačius, kad asmuo turi riziką susirgti šiomis ligomis arba užčiuopus jų ankstyvą stadiją, sudaromas planas. Tačiau rekomendacijos, kaip keisti gyvenimo būdą, priimamos ne taip noriai – žmogus mieliau išgertų kokią tabletę. Bet jei pacientas nedės pastangų gerinti savo sveikatą, tai ir po kurio laiko pakartojus kraujo tyrimą, cholesterolio rodmenys savaime netaps geresni. Džiugu, kad tai kasmet supranta vis daugiau žmonių – jie labiau rūpinasi savo mityba, daugėja sportuojančių.“

Pasitikrinimas gali išgelbėti gyvybę

Pasak B. Baltrūnienės, šiek tiek sunkiau yra prikalbinti moteris dalyvauti tik joms skirtose programose, skirtose nustatyti ankstyvą gimdos kaklelio vėžio bei krūties vėžio stadiją.

„Tenka išgirsti, kai moterys sako, kad nieko bloga nejaučia, tad ir nesitikrins. Deja, pasitaiko tokių atvejų, kai net ir nejaučiant jokių simptomų, diagnozuojamas krūties vėžys, ir moteriai tenka pradėti gydymą“, – pavyzdį, kaip pasitikrinimas pagal prevencinę programą gali išgelbėti gyvybę, kalbėjo gydytoja B. Baltrūnienė. Gydytoja pabrėžė, jog kuo ankstesnės stadijos navikas diagnozuojamas, tuo geresnių gydymo rezultatų galima tikėtis. „Todėl labai svarbu, kad bendrų medikų ir pacientų pastangų dėka galėtume diagnozuoti ikivėžinius susirgimus arba pirmąsias jų stadijas“, – sakė B. Baltrūnienė.

Mamografinės patikros dėl krūties vėžio atliekamos moterims nuo 50 iki 69 metų kas 2 metus – norėdama atlikti šį tyrimą, pacientė turi nuvykti į šeimos gydytojo rekomenduotas gydymo įstaigas Klaipėdoje. Atlikus krūtų rentgeno tyrimą, jo rezultatai pasiekia šeimos gydytoją – jei yra pakitimų, pacientą siunčia pas specialistą konsultacijai dėl diagnozės patikslinimo ir gydymo.

B. Baltrūnienė pristatė, kad pati jauniausia Lietuvoje vykdoma prevencinė programa yra skirta gimdos kaklelio vėžio ankstyvai diagnostikai – ja pasinaudoti skatinamos 25–60 metų moterys, tyrimą atliekant kas 3 metus. Tyrimo metu paimamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis, kuris vertinamas laboratorijoje, o nustačius pakitimus, moteris siunčiama pas ginekologą, kuris nustato tikslią diagnozę. Taip galima užčiuopti ikivėžinę gimdos kaklelio būklę arba nustatyti ankstyvąją vėžio stadiją. Tik dėl to, kad buvo atliktas šis tyrimas, padėta ne vienai dešimčiai Kretingos šeimos medicinos centro įstaigoje besilankančių moterų išvengti vėžio diagnozės.

Prostatos vėžio diagnostikai – kraujo tyrimas

Prevencine programa, skirta priešinės liaukos vėžio ankstyvajai diagnostikai, nemokamai gali pasinaudoti vyrai 50 iki 69 metų, o jei tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu – ir nuo 45 metų amžiaus. Atliekant kraujo tyrimą, nustatoma prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje ir jei rodiklis siekia 3 ir daugiau – asmuo siunčiamas urologo konsultacijai.

Siekiant diagnozuoti ankstyvą storosios žarnos vėžio stadiją, atliekamas slapto kraujavimo išmatose testas – šia prevencine programa kartą per 2 metus nemokamai gali pasinaudoti ir vyrai, ir moterys, kuriems – 50–74 metų. Jei testo atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą atlikti žarnyno ištyrimą.

Tėvams aktuali informacija – vaikų, kurių amžius nuo 6 iki 14 metų, ką tik išdygę nuolatiniai krūminiai dantys nemokamai dengiami silantais. Specialia skysta plombos medžiaga padengus dantų vageles, dantys, kurie pirmuosius dvejus metus po išdygimo yra ypač jautrūs, apsaugomi nuo ėduonies. Kretingos šeimos medicinos centre prisirašiusiems vaikams ši paslauga atliekama gydytojos odontologės Ritos Benetienės kabinete.

---

Visi Kretingos šeimos medicinos centro pacientai kviečiami apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris informuos apie prevencines programas bei rekomenduos, kaip jas atlikti.

*

Kretingos šeimos medicinos centras laukių naujų pacientų – jie kviečiami registruotis pas įstaigoje dirbančius šeimos gydytojus. Registracija vykdoma: Kretingos šeimos medicinos centre, esančiame Savanorių g. 31, Kretinga, tel. (8 445) 79279 arba įstaigos filiale, kuris yra Vytauto g. 71, Kretinga, tel. (8 445) 78909.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas