Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Šį rugsėjį, šio rudens mėnesio 16-ą dieną sukanka metai, kai mirė buvęs Kretingos pašto viršininkas, rašytojas Pranciškus Šernas. Savo apsakymų, novelių, publicistikos, romanų gerbėjams palikęs septynias knygas, Pranciškus Šernas nebespėjo įvykdyti pusiau rimtai, pusiau juokais duoto pažado išleisti erotinį romaną, apie kurio užuomazgas rašytojas buvo prasitaręs per savo septintosios knygos “Paštininkai” pristatymą.

Prieš metus Anapilin išėjęs Pranciškus Šernas aplinkinius gebėjo žavėti savo betarpišku bendravimu. Ši redakcijos archyve išlikusi nuotrauka primena Pranciškų Šerną per jo septintosios knygos “Paštininkai” pristatymą. Rašytojas tada tryško optimizmu, džiaugėsi gražiu jo kolegų bei kūrybos gerbėjų sambūriu ir vis kalbėjo apie būtinai turėsiančią pasirodyti dar vieną knygą.

Jis įvyko praėjusių metų vasario pabaigoje, iki rašytojo kelionės amžinybėn likus truputį daugiau negu pusmečiui.

Praėjus gi metams po Pranciškaus Šerno mirties, jo žmonos Elvyros ir kretingiškio rašytojo Algio Kuklio rūpesčiu skaitytoją pasiekė aštuntoji Pranciškaus Šerno knyga “Lygtis su daugybe nežinomųjų”.

“Literatui tai – pats didžiausias paminklas”, - įsitikinęs Algis Kuklys.

Namuose – kelios bylos rankraščių

“Susirgęs Pranas apie knygą nebekalbėjo. Nebespėjo jis sutvarkyti ir savo rankraščių. Visus jo planus sujaukė ligoninės – juk keliavome iš vienos į kitą, - prisiminė Pranciškaus Šerno žmona Elvyra. – Tačiau per visą tą laiką vyras skaitė – knygų, kurias mėgo, iš rankų nepaleido”.

Elvyra Šernienė namuose saugo kelias bylas dar nepanaudotų vyro rankraščių. Į atskiras bylas yra susegti ir tūkstančiai laiškų: Pranciškus Šernas – mėgęs bendrauti su žmonėmis, nuolat susirašinėjo su tais, kuriems dovanodavo savo knygų. Dauguma rašytojui laiškus rašiusiųjų žmonių – su negale.

Pranciškus Šernas rašė “gyvai” – šratinuku arba parkeriu. Kompiuterio nepripažino. O jo kaligrafiška rašysena parengti rankraščiai ne sykį lankė “Pajūrio naujienų” redakciją.

“Rašymas jam (Pranciškui Šernui – aut. past.) buvo kaip savotiškas nusiraminimas. Nuo jaunumės rašydavo straipsnius į laikraščius, vėliau pradėjo kurti. Manau, kad į jo kūrinius sugulė paties išgyventa gyvenimiška patirtis”, - apie vyro pomėgį rašyti kalbėjo Elvyra Šernienė.

Ji prisimena, kaip Pranas kalbėdavo, kokią svarbią vietą jo gyvenime užima rašymas, kad būtent kūryba suteikia laisvę savyje neužgniaužti kilusių minčių.

Rašytojo Pranciškaus Šerno mirties metinių išvakarėse dar leidyklos dažais kvepiančią knygą “Lygtis su daugybe nežinomųjų” redakcijai parodė Algis Kuklys, kuris kartu su rašytojo žmona Elvyra pasirūpino, kad dar viena Pranciškaus Šerno knyga išvystų dienos šviesą.
Moralės temos neišdavė ir rašydamas detektyvą

Rašytojo žmona nežino, ar sirgdamas vyras spėjo su kuo nors pakalbėti apie knygos leidimą, ar su kuo nors aptarė, kokie rankraščiai tam tiktų. Tačiau knyga gimė. Kaip dovana tiems, kurie dar prisimena Pranciškaus Šerno gebėjimą bendrauti be pasipūtimo, betarpiškai ir paprastai.

Knygos “Lygtis su daugybe nežinomųjų” leidimu pasirūpinęs rašytojas Algis Kuklys pripažino: jam trūksta bendravimo su Pranciškumi Šernu. Bendravimo kaip su kolega, kaip su žmogumi, su kuriuo galėdavęs ne tik aptarti spaudos, literatūros aktualijas, bet ir kaskart, susitikus, išgerti rytmetinės kavos puodelį “Lauros” parduotuvės kavinukėje…

“Laidotuvių dieną prie manęs priėjo Alfredas Basevičius (Pašto departamento direktorius – aut. past.) ir Jonas Tarvydas (Klaipėdos apskrities centrinio pašto direktorius – aut. past.). Jie abu prakalbo apie tai, jog reikėtų išleisti Prano knygą, - prisiminė Algis Kuklys. – Žinojau, kad yra likę neišleistų Prano kūrinių, be to prisiminiau, kad “Klaipėdos” dienraštis buvo publikavęs jo detektyvą “Lygtis su daugybe nežinomųjų”. Tai buvo geras pagrindas knygai”.

Pranciškaus Šerno aštuntojoje knygoje spausdinamas ne tik šis detektyvas, bet ir Algio Kuklio iš daugybės rankraščių parinkti apsakymai.

Nors aštuntąją Pranciškaus Šerno knygą būtų galima priskirti detektyvo žanrui, ir šiame kūrinyje rašytojas neišduoda visoms knygoms būdingos moralės temos.

Anot Algio Kuklio, ši, aštuntoji, Pranciškaus Šerno knyga, apipavidalinta profesionalaus dailininko, profesoriaus Algio Kliševičiaus, yra pati gražiausia, vertinant ją vizualiai.

Algis Kuklys pripažino, kad gyvieji klasikai į literatus mėgėjus žiūri gana skeptiškai. “Aš pats esu liberalas, todėl žmonių pomėgį rašyti vertinu tolerantiškai. Literatai mėgėjai – žmonės, kurie mėgsta knygą, literatūrą. Toks buvo ir Pranas. Mėgęs knygą, jis tam tikra prasme tenkino visuomenės kultūrinius poreikius: jo rūpesčiu būdavo rengiami susitikimai su žinomais rašytojais, poetais, o ir pats jis turėjo savo kolegų, gerbėjų ratą. Pranas nebuvo užsidaręs, todėl jį žmonės pakankamai gerai žinojo. Netekę Prano – gana spalvingos asmenybės – mes netekome ir to, ką būtų galima pavadinti viena iš mūsų miesto veido dalių”, - kalbėjo Algis Kuklys, pripažindamas, jog galimybę kurti Pranciškui Šernui suteikė ir viso gyvenimo draugė – žmona Elvyra.

Rugsėjo 21 dieną 16 val. Kretingos Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje įvyks Pranciškaus Šerno mirties metinių minėjimas ir naujos knygos “Lygtis su daugybe nežinomųjų” pristatymas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas