Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kazio Grižo kapą saugos valstybė

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2018-01-19

Kretingą pasiekė gera žinia, jog, artėjant atkurtos Lietuvos 100-mečiui, Kultūros paveldo departamentas (KPD į vertybių registrą įtraukė Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio, Kretingos apskrities viešosios policijos nuovados viršininko Kazio Grižo kapą, suteikdamas jam teisinę valstybės apsaugą.

Kaziui Grižui tebuvo lemta vadovauti Kretingos policijos nuovadai vos kelis mėnesius, – savo gyvybę jis paaukojo už atkurtą Lietuvos valstybę.

Iniciatyvos ėmėsi kraštietis

Apie tai redakciją informavo kraštietis Romualdas Beniušis, prieš praėjusias Kalėdas gavęs patvirtinantį KPD raštą. R. Beniušis dar užpernai ėmėsi iniciatyvos, kad senosiose Kretingos miesto kapinėse, kurias ženklina grafų Tiškevičių koplyčia, netoli centrinio įėjimo esantis K. Grižo kapas ir antkapinis paminklas būtų saugomi kaip nacionalinė vertybė.

Pirmiausiai jis kreipėsi į Kretingos rajono savivaldybę, kuri jo prašymą teikė svartyti Savivaldybės kultūros paveldo vertinimo tarybai. Šios tarybos narys paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas konsultavosi su KPD Klaipėdos skyriaus bei Kultūros paveldo centro darbuotojais, kurie ir ėmėsi rengti medžiagą dėl kapavietės įtraukimo į KPD registrą.

Pernai gegužę Kultūros paveldo centras surengė ekspediciją, kurios metu istorikas Valdas Striužas ir geodezininkė Asta Adomaitytė, rengdami pokario rezistentų žūties vietų aprašus, atliko ir K. Grižo kapavietės matavimus. KPD vertinimo komisija, gavusi reikiamus dokumentus taip pat ir iš K. Grižo šeimai atstovavusio jo anūko vilniečio architekto Gyčio Grižo, gruodžio 15 d. priėmė teigiamą sprendimą.

Paminklą iškalė kaliniai

Lietuvos kariuomenės kūrėjas K. Grižas žuvo tarnybos metu nuo žudikų kulkų, būdamas vos 25-erių. Kretingos policijos nuovadai jam likimo tebuvo skirta vadovauti 5 mėnesius – nuo 1927-ųjų gegužės 5-osios iki rugsėjo 10 dienos.

Lietuvos karių savanorių sąjungos ir Kretingos šaulių kuopos iniciatyva, minint Lietuvos kariuomenės įkūrimo 10-metį, 1928 m. lapkričio 23 dieną ant jo kapo buvo pastatytas ir atidengtas rausvo granito obeliskas.

Šį akmeninį paminklą iškalė Bajorų sunkiųjų darbų kalėjimo kaliniai. K. Grižo kapas ir obeliskas buvo apjuosti 4 granitiniais stulpeliais su grandinėmis, kurie ligi šių dienų neišliko. Senoji kapavietė sovietmečiu buvo išdarkyta, nes prie pat K. Grižo kapo buvo palaidoti kiti žmonės. Praėjusią vasarą R. Beniušis, gavęs K. Grižo anūko G. Grižo sutikimą, pats atnaujino obeliską – nugremžė apnašas, paryškino užrašus. Beje, ir G. Grižas yra pasitarnavęs mūsų kraštui – 2009-aisiais šalia Nagarbos piliakalnio jis aptiko II–IV amžiaus Nagarbos kapinyną.

---

Pernai prieš Vėlines Kretingos muziejaus bei Savivaldybės iniciatyva, ant K. Grižo ir dar kitų 7 savanorių kapų buvo pastatyti atminimo ženklai-stulpai „Atkurtos Lietuvos 100-mečiui“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas