Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

„Tai, kas greitai sugriaunama, nebūtinai greitai atstatoma“, – sakė Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos psichologė Daiva Martinkuvienė, įsitikinusi, kad tai, jog tėvai tikrina savo vaikų mobiliuosius telefonus, rodo, jog yra dingęs pasitikėjimas vieni kitais.

Septyniolikmetė palangiškė Akvilė Žiznevskytė teigė, jog retkarčiais susiduria su tėvų smalsumu, peraugančiu į tam tikrą asmeninės erdvės pažeidimą – mobiliojo telefono tikrinimą. Mergina, nors ir supranta, jog toks elgesys – gerovės siekis atžalai, tačiau neneigė, jog tai kenkia tarpusavio santykiams.

„Pasitaiko, jog tėvai tikrina mano telefoną tada, kai to mažiausiai tikiuosi. Tai atrodo tarsi privatumo pažeidimas, kuris iš vienos pusės skaudina bei atrodo nesuprantamas, tačiau, kita vertus, suvokiu, jog tėvai daro tai tam, jog užtikrintų mano saugumą“, – atviravo palangiškė.

Nepaisant to, jog išlaiko brandų bei diplomatišką požiūrį, paauglė neneigia, jog yra ir neišvengiamai tėvų ir atžalų santykius griaunančių pasekmių, kadangi dažniausiai mobiliajame talpinama informacija bei susirašinėjimai yra konfidencialūs bei asmeniški.

„Dažnai susimąstau, jog tėvai, tikrindami mano telefoną, greičiausiai mano, jog taip suartėsime, kadangi sumažės paslapčių ar išaiškės tam tikros melagystės. Kaip bebūtų, mano manymu, efektas yra priešingas: imi jaustis nepatikimas, nuolatos įtarinėjamas,“ – mintimis dalinosi A. Žiznevskytė.

Svarbu pasitikėjimu grįstas ryšys

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje psichologe dirbančios Daivos Martinkuvienės nuomonė sutampa su A. Žiznevskytės įžvalga, jog tėvai tikrina savo vaikų telefonus, siekdami suartėti bei geriau jį pažinti.

„Viena iš priežasčių, kodėl tėvai pradeda tikrinti savo vaiko mobilųjį telefoną, gali būti ypač didelis noras viską žinoti apie savo atžalą – su kuo jis bendrauja, ką veikia ir pan.; noras apsaugoti jį nuo bet kokių pavojų, – kalbėjo D. Martinkuvienė, psichologe dirbanti 23 metus. – Vaikui augant, ypač paauglystėje, jo gyvenime atsiranda vis daugiau paslapčių, apie kurias jis nelinkęs pasakoti. Tėvai, pastebėję didesnį savo atžalos uždarumą, kartais nebežino, kaip išgauti jiems rūpimą informaciją, neberanda būdų, kaip prakalbinti sūnų ar dukrą, tada ir imasi kraštutinių priemonių – tikrinti telefoną.“

D. Martinkuvienė teigė, kad geri tėvų ketinimai nėra teisinga priežastis tikrinti atžalos mobilųjį telefoną. Tokiose situacijose nepaprastai svarbus abipusis supratimas bei ilgus metus kuriamas pasitikėjimas tarp vaiko ir jo tėvų. „Nuo pat mažų dienų yra labai svarbu kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstus santykius, atvirai kalbėti su savo vaiku. Jam svarbu žinoti, kad tėvai jį mylės, supras, stengsis padėti net ir tada, kai atžalos poelgiai bus ne patys geriausi. Tik tada vaikas nebijos būti atviras su tėvais. O jei vyrauja abipusis pasitikėjimas, tai nebelieka ir poreikio tikrinti mobilųjį telefoną. Manau, kad bet koks brovimasis į vaiko privačią erdvę yra pasitikėjimo ryšio griovimas, tad tėvams tikrai nereikėtų to daryti“, – nuomonę išsakė D. Martinkuvienė.

Tikrinti – tik turint rimtų įtarimų

Psichologė pabrėžė, kad nepaprastai svarbu tėvams būti atvirais ir kuo daugiau kalbėtis su savo vaikais, dalintis kasdieniais džiaugsmais ir rūpesčiais, mokytis ne tik klausytis, bet ir girdėti savo vaikus, neskubėti pasmerkti, apšaukti ir nubausti, o stengtis suprasti vaiko elgesio priežastis.

„Jei mums, tėvams, dėl ko nors neramu, mes galime tiesiai klausti vaiko ir kalbėtis apie tai. Raskime laiko gyvam bendravimui, bendroms veikloms, nuoširdžiai, be išankstinių vertinimų domėkimės vaiko gyvenimu“, – patarė D. Martinkuvienė.

Kaip bebūtų, pašnekovė pabrėžė, kilus rimtam įtarimui dėl vaiko gerovės ir saugumo, neverta žiūrėti pro pirštus – būtina imtis veiksmų.

„Jei jau turite rimto pagrindo nepasitikėti savo vaiku ir manote, kad informacijos patikrinimas atžalos mobiliajame telefone yra būtinas, siekiant jį apsaugoti nuo tykančių pavojų, tai tada telefono patikrą darykite atvirai, šalia pasisodinę sūnų ar dukrą, ir būtinai paaiškinkite, kodėl tai darote“, – dėstė psichologė.

D. Martinkuvienės teigimu, prieš atliekant bet kokį veiksmą būtina racionaliai įvertinti numatomas pasekmes ir tada nuspręsti, ar verta to imtis.

Guoda SKRIPKAUSKAITĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas