Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingiškiai – tarp geriausiųjų robotų kūrėjų Europoje

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-12-01
Pranciškonų gimnazijos mokiniai turėjo galimybę savo meistriškumą pasitikrinti didžiausiame Europos robotikos festivalyje – jų sukurti robotai mini sumo kategorijoje pateko tarp geriausiųjų.

Tarp 10 geriausiųjų – tokiu pasiekimu džiaugiasi septynetas Kretingos Pranciškonų gimnazijos mokinių, kurie, lydimi mokytojo Vismanto Masioko, sėkmingai pasirodė didžiausiame Europos robotikos festivalyje „Robotex 2017“. Vaikinai įsitikino: jie sukūrė tokį robotą, kuris turnyre neturėjo analogo, tačiau jau yra minčių, ir ką dar būtų galima patobulinti.

Prestižiniame robotikos festivalyje, kuris praėjusį savaitgalį įvyko Estijos sostinėje Taline, dalyvavo daugiau kaip tūkstantis robotų, o mini sumo kategorijoje, kurioje pasirodė ir kretingiškiai, – beveik 100 robotų.

Mini sumo kategorijoje rungtyniauja robotai, kurių gabaritai ne didesni negu 10x10 cm, o svoris neviršija 500 g. Dvikovą laimi tas robotas, kuris priešininką išstumia iš apskrito ringo, kurio skersmuo 75 cm.

Pranciškonų gimnazijos komandą sudarė septintokai Martynas Zubavičius, Jokūbas Pocius, pirmokas gimnazistas Justas Ubartas ir trečios gimnazijinės klasės mokiniai Aldas Paulauskas, Neilas Antanavičius, Žygimantas Lukauskis bei Julius Kvasas. Kiekvienas jų turėjo sukonstravęs po savo robotą, o dar vieną atsarginį robotą vežėsi mokytojas V. Masiokas.

Kretingiškiai, kurių amžius nuo 13 iki 18 metų, buvo viena jauniausių komandų festivalyje „Robotex 2017“, kuriame su savo robotais dalyvavo ne tik studentai, bet ir patyrę inžinieriai.

Įveikė būsimą čempioną

Kiekvienam robotui teko startuoti devyniose kovose – geriausiai pasirodžiusiųjų laukė finaliniai mūšiai. „Seniau į finalus praleisdavo daugiau robotų, o šiemet taisyklės šiek tiek pasikeitė.

Taigi šįsyk iš mūsų į tolesnes kovas bepateko 2 robotai, nors ankstesniais metais tikrai būtų daugiau mūsiškių ėję toliau, – paaiškino V. Masiokas, kuris turnyre „Robotex“ dalyvavo šeštą kartą. – Finalinėse kovose pasirodėme ganėtinai gerai – Neilo Antanavičiaus robotas pateko į geriausiųjų dešimtuką. Tai yra labai geras rezultatas, nes jam teko kovoti su trimis stipriausiais robotais, kurie ir tapo čempionais.“

V. Masiokas pasakojo, kad tris pirmąsias vietas laimėję robotai buvo sukurti latvių inžinierių, kuriems robotika yra pomėgis, ir jie yra patyrę robotikos turnyrų dalyviai – pelnę ne vieną svarią pergalę. Tad akimirka, kai vieną tokį robotą N. Antanavičiaus robotui pavyko įveikti, įsirėžė į atmintį.

„Kai daugkartinis čempionas pamatė, kaip mūsų robotas prieš jį pirmauja, jam net pradėjo drebėti rankos, nežinojo, ko griebtis, kas vyksta. Pasirodė, kad ir jo robotas yra įveikiamas – jį mūsiškis nugalėjo 2 kartus, o trečią kartą susitikus finale jau mums teko pripažinti jo pranašumą“, – sakė V. Masiokas.

Pranciškonų gimnazijos mokiniai (iš kairės) Aldas Paulauskas, Neilas Antanavičius, Justas Ubartas, Žygimantas Lukauskis, Martynas Zubavičius, Jokūbas Pocius, Julius Kvasas su mokytoju Vismantu Masioku buvo viena jauniausių komandų tarptautiniame robotikos turnyre, tačiau sugebėjusių pasipriešinti ir patyrusiems inžinieriams.

Priešininkams tapdavo nematomi

Sėkmingas N. Antanavičiaus pasirodymas nudžiugino visą Pranciškonų gimnazijos komandą, nes ji bendrai kūrė roboto prototipą, pagal kurį vėliau visi gamino savuosius robotus.

Pranciškonų gimnazijos mokinių robotai buvo ypatingi tuo, kad jie atspindi infraraudonuosius spindulius, tad priešininkams, priklausomai nuo jų jutiklių, iš dalies arba visai tapdavo nematomi.

„Festivalyje maždaug 70 proc. priešininkų mūsų robotų nematė, tad šie galėjo nepastebėti priartėti ir juos nustumti iš ringo“, – sakė mokiniai.

Kiekvienas jų sukurtas robotas turi po 11 taktikų, užprogramuojančių judėjimą ringe – pavyzdžiui, nurodančių apvažiuoti priešininką iš už nugaros ir jį nustumti, prie jo artėti važiuojant „zigzagu“ ir t. t.

Robotui tam tikra taktika užprogramuojama prieš pat dvikovą, o jai prasidėjus, roboto valdyti jau nebegalima. „Bet niekada nežinai, kokią taktiką pasirinks tavo priešininkas“, – didžiausią robotų kovų intrigą įvardijo V. Masiokas.

Pranciškonų gimnazijos mokiniai, tarp kurių yra „Robotex“ festivalyje dalyvavusių jau ne pirmą kartą, tvirtino, kad tarptautiniai turnyrai yra puiki proga pasitikrinti, kokių klaidų padaryta, kuriant robotus, ir ką būtų galima patobulinti. Tai taip pat yra galimybė pasimokyti ir iš kitų robotų kūrėjų, nors šie, pripažino V. Masiokas, savo paslaptimis dalinasi atsargiai.

Tikisi verslininkų susidomėjimo

Mokiniai pasakojo, kad kaskart, rengiantis kokiam nors naujam robotikos turnyrui Lietuvoje ar užsienyje, tenka aukoti ne tik vakarus po pamokų – į robotų dirbtuves, įsikūrusias Pranciškonų gimnazijos rūsyje, jie ateina net ir šeštadieniais. Vaikinai neslėpė: robotika juos taip įtraukė, kad daugelis nusiteikę po mokyklos rinktis su šia sritimi susijusias studijas.

„Juk jau dabar daug prietaisų yra robotai, neabejoju, kad ateityje robotų bus dar rimtesnių, nes atsiras naujų technologijų. Tai yra įdomi profesija“, – įsitikinęs J. Kvasas, kuriam pritarė ir kiti vaikinai.

Jų mokytojas V. Masiokas taip pat neabejojo, kad inžinerinės specialybės ateityje išliks paklausios, ir žino pavyzdžių, kaip studentai, turintys patirties robotikos srityje, yra graibstomi darbdavių.

Tačiau technologinius iššūkius mokiniams tenka įveikti ir čia, dar besimokant Pranciškonų gimnazijoje. Robotikos dirbtuvėse jie patys projektuoja reikiamas detales, ieško, iš kokios medžiagos ir kur jas būtų galima padaryti. Pavyzdžiui, paskutiniųjų robotų korpuso dalys, siekiant tikslumo, buvo išpjautos lazeriu, o vidaus konstrukcijos pagamintos iš metalo. Iš ypač tvirto įrankių plieno buvo pagaminti peiliai, kuriais robotai nustumia priešininkus iš ringo.

Vaikiniai suskaičiavo: vieno roboto detalės šįsyk kainavo apie 100 Eur, tačiau mokytojas V. Masiokas pripažįsta, kad norint nestovėti vietoje ir žengti dar toliau, reikalinga finansinė pagalba.

„Būtume labai dėkingi, jei su mumis sutiktų bendradarbiauti verslininkai – jų parama ir pagalba būtų reikalinga, gaminant detales robotams“, – teigė V.Masiokas, ieškantis būdų, kaip įgyvendinti technologija susižavėjusių mokinių idėjas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas