Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus asmens sveikatai, tačiau tiesa yra tokia, kad iki šiol nėra ištirtos visos galimos jų vartojimo pasekmės, tad ir pasakyti, ar elektroninės cigaretės yra sveikiau, negu paprastos – dar anksti. Aišku tik viena – elektroninės cigaretės tarp jaunimo sparčiai populiarėja dėl iš anksto susidarytos apgaulingos nuomonės.

Visuomenės sveikatos biuro direktorė Viktorija Petrutytė teigė, kad Pasaulio sveikatos organizacija bei kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes iki galo nėra ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės.

Iš pirmo žvilgsnio – nepavojinga

V. Petrutytė paaiškino, kad dažniausiai elektroninė cigaretė yra pagaminta iš kaitiklio, kapsulės, kurioje yra skystis, ir maitinimo elemento. Elektroninės cigaretės yra pripildomos specialaus skysčio – dažniausiai susidedančio iš propilenglikolio, glicerolio, aromatinių medžiagų ir nikotino.

„Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse yra labai skirtingas – teigiama, jog vienose nikotino nėra išvis, o kitose – nikotino kiekis siekia net iki 48 mg/ml. (pagal Tabako kontrolės įstatymą nikotino turinčiame skystyje nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 mg/ml). Tuo tarpu vidutinio stiprumo cigaretėje yra 0,7 mg nikotino“, – su elektroninės cigaretės sudėtimi supažindino V. Petrutytė.

Viliojanti įvairovė

V. Petrutytė pridūrė, jog elektronines cigaretes nepilnamečiai dažniausiai renkasi norėdami neišsiskirti iš bendraamžių, netapti vadinamąja „balta varna“.

Tam pritarė ir aštuoniolikmetis vaikinas (jo prašymu vardo ir pavardės neviešiname), galintis pasidžiaugti, prieš metus atsisakęs šio žalingo įpročio.

„Rūkyti pradėjau prieš dvejus metus, kai dar buvau nepilnametis. Po kurio laiko mečiau, tačiau po maždaug 2 mėnesių susidomėjau elektroninėmis cigaretėmis. Tuo metu jos buvo dar naujiena, nekenksmingai ir nekaltai atrodanti naujiena, kurią daugeliui, tarp kurių ir aš, norėjosi išbandyti. Labiausiai tuomet mane žavėjo tai, kad elektroninės cigaretės turi malonų kvapą, be to, jas daug patogiau ir paprasčiau naudoti: prisipildai ir, turint saiką, gali užtekti net savaitei, o štai cigarečių pakelių savaitei man užtekdavo vos dviejų, kitiems – net ir tiek negana“, – prisimena vaikinas.

Galimas nikotino perdozavimas

Rūkymas kenkia žmogaus sveikatai – visiems žinomas faktas, tačiau tik nedaugelis skiria laiko aiškinimuisi, kaip.

V. Petrutytė, kaip specialistė, patarė rimčiau susimąstyti, ar verta aukoti savo sveikatą: „Elektroninių cigarečių rūkymo pasekmės labai panašios kaip ir paprastų cigarečių. Rūkant pakyla kraujospūdis, atsiranda galvos skausmas ir svaigimas, nemiga, nerimas, pakenkiama burnos ir gerklės gleivinei, pasunkėja kvėpavimas, gali spausti krūtinę, atsiranda sausas kosulys. Rūkant elektronines cigaretes, padažnėja rūkymų kartai, rūkantieji dažnai rūko ir paprastas cigaretes, todėl gresia nikotino perdozavimas. Dažnai manoma, kad elektroninės cigaretės nekenkia aplinkiniams, tačiau elektroninių cigarečių garuose, kurie patenka į aplinką, yra nikotino, sunkiųjų metalų dalelių, kitų medžiagų, kurios kenkia aplinkinių sveikatai, kaip ir pasyviai rūkomos paprastos cigaretės.“

Pirmiausia reikia pradėti nuo savęs

Kalbant apie nepilnamečių rūkymo problemą, V. Petrutytė įsitikinusi, kad pirmiausia tėvai turėtų rodyti gerą pavyzdį jaunimui bei domėtis psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija.

„Manau, reikėtų griežtinti cigarečių ir kitų psichoaktyvių medžiagų įsigijimą. Pats žmogus turi suprasti, kad rūkymas kenkia jo bei aplinkinių sveikatai. Taip pat vertėtų sudaryti nepalankias sąlygas rūkymui. Jau ir dabar mieste yra vietų, kuriose draudžiama rūkyti, tad žmogus, norėdamas nepažeisti taisyklių, yra priverstas pasiieškoti kitos vietos. Iš tiesų manau, kad labiausiai reikėtų dirbti prevencinį darbą – ne stengtis atpratinti jau rūkančiuosius nuo rūkymo, o siekti, kad nauji žmonės nesigriebtų šio žalingo įpročio“, – idėjas, kaip rūkymui būtų galima užkirsti kelią, vardijo V. Petrutytė.

Tuo tarpu vaikinas, kurį kalbinome, pasakojo, kad rūkyti metė savo noru – todėl, kad mėgsta sportuoti ir šie du dalykai yra nesuderinami. „Atsisakyti cigaretės nebuvo taip sunku, kaip tikėjausi, greičiausiai dėl to, jog naudojau nedidelio nikotino kiekio skysčius – 3-6 mg. Tačiau tik metęs rūkyti, supratau, kaip buvau prie to pratęs. Pavyzdžiui, net einant ar grįžtant iš mokyklos, jausdavausi kaip nesavas – kažko trūkdavo“, – džiaugdamasis atpratęs nuo šio įpročio, pasakojo pašnekovas.

---

Už rūkymą – baudos

Įstatymas numato draudimą nepilnamečiams rūkyti (vartoti) ir turėti ne tik paprastas, bet ir elektronines cigaretes. Už tai gresia administracinė atsakomybė – nepilnamečiui gali būti skirtas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 eurų su tabako ar susijusių gaminių konfiskavimu. Pakartotinas nusižengimas užtraukia baudą nuo 50 iki 90 eurų.

Už nusižengimus nepilnamečiai atsako nuo 16 metų, o jei asmuo yra jaunesnis – apie tai informacija perduodama savivaldybės administracijos direktoriui, o šis – Vaiko teisių apsaugos tarnybai.

Kretingos rajono apylinkės teisme šiais metais yra išnagrinėtos 4 bylos dėl nepilnamečių rūkymo elektronines cigaretes bei 8 administracinių nusižengimų bylos dėl įprastų cigarečių rūkymo.

Šarūnė SRIEBALIŪTĖ

„Pajūrio naujienų“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas