Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingiškiai gyvena gerai: rado tik vieną kitą trūkumą

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Aktualijos
  • 2017-11-07

Vakar Kretingos rajono savivaldybėje pristatyta bendrovės „Eurointegracijos projektai“ atlikta rajono gyventojų apklausa, kuria buvo siekiama įvertinti jų pasitenkinimą komunalinio ūkio ir aplinkos tvarkymo, kultūros, laisvalaikio ir sporto, socialinių, švietimo, teritorijų planavimo paslaugomis bei viešuoju saugumu.

Respondentai – daugiausia iš kaimo

Pasak Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo skyriaus vedėjo Dariaus Martinkaus, ši apklausa yra vienas reikalavimų, kartu su kitomis regiono savivaldybėmis ruošiantis dalyvauti europiniame projekte „Paslaugų teikimo gyventojams kokybės gerinimas Klaipėdos regione“.

„Tikslas yra gerinti administracines paslaugas, o norint gerinti, pirmiausia reikia žinoti, ką gerinti“, – taip „Pajūrio naujienoms“ paaiškino D. Martinkus.

Pagal sutartį su bendrove „Eurointegracijos projektai“, apklausa kainuos 4 tūkst. 791,6 Eur Savivaldybės biudžeto lėšų, tačiau vėliau jas ketinama susigrąžinti iš projekto.

Apklausoje dalyvavo 400 asmenų, iš kurių 46,3 proc. buvo vyrai, 53,7 proc. – moterys. Daugiausia apklaustųjų buvo dirbantys asmenys, turintys šeimas. Didesnė dalis respondentų gyveno kuriame nors rajono kaime, turėjo aukštąjį ir aukštesnįjį arba profesinį išsilavinimą.

Gyvenimo kokybę Kretingos kaimo vietovėse bei Kretingos rajono miestuose ir miesteliuose apklaustieji vertino nuosaikiai palankiai, teigė, kad ji yra gera ar greičiau gera: kaimo vietovėse – 64,7 proc., o rajono miestuose ir miesteliuose – 78,0 proc., Kretingos mieste – 72,6 proc. Pusė arba šiek tiek daugiau negu pusė tyrimo dalyvių pritarė teiginiui, kad Kretingos kaimiškose vietovėse bei Kretingos mieste dabar gyventi ir dirbti geriau negu prieš 5 metus. Savo gyvenamąją seniūniją gyventojai vertino labiau teigiamai negu neigiamai.

Iš viešųjų paslaugų gyventojams svarbiausios: sveikatos (9 balai), komunalinio ūkio bei aplinkos tvarkymo (8,5 balo) ir viešosios infrastruktūros, kultūros, socialinės paslaugos (atitinkamai 8,1 ir 8 balai). Vertinant pagal kokybę, skaičiai šiek tiek kito bei buvo žemesni: aukščiausiai įvertintos komunalinio ūkio ir aplinkos tvarkymo (7,5 balo), sveikatos (7,3) ir švietimo (7,4) paslaugos.

Respondentų nuomone, Kretingos rajono savivaldybės gyventojų ir svečių saugumą didintų infrastruktūros gerinimas (9,4 balo), saugios kaimynystės iniciatyvų stiprinimas (8,7 balai), teisėsaugininkų darbo gerinimas (8,6 balo) ir stebėjimo kamerų skaičiaus bei stebimų teritorijų didinimas (8,6 balo).

Buvo prašoma įvertinti, kiek gyventojams svarbios komunalinio ūkio ir aplinkos tvarkymo paslaugos. Svarbiausios atrodė šios: atliekų tvarkymas, švara ir apšvietimas (atitinkamai 9,1 ir 8,9 balai), šiek tiek mažiau įvertinta vandens tiekimo, nuotekų valymo ir vaikų žaidimo aikštelių svarba. Mažai svarbios gyventojams būsto ir pastatų ūkio administravimo bei šildymo paslaugos (atitinkamai 4,9 ir 4,7 balai). Vertinant komunalinio ūkio ir aplinkos tvarkymo paslaugų kokybę, geriausiai įvertintos atliekų tvarkymo ir nuotekų valymo paslaugos. Panašiai, bet truputį žemesniais balais, įvertintos vandens tiekimo švaros, šildymo, apšvietimo bei būsto ir pastatų ūkio administravimo paslaugos. Žemiausiai įvertinta vaikų žaidimų aikštelių ir gyvūnų vedžiojimo aikštelių kokybė.

Internetas ir taksi rūpi mažiau

Kaip svarbiausias susisiekimo paslaugas respondentai išskyrė keleivių pervežimą rajone (6,3), tarpmiestinį keleivių pervežimą (6,1). Interneto tiekimas ir taksi paslauga nėra ypač svarbu. Geriausiai buvo įvertintos stovėjimo aikštelės prie lankomiausių vietų (7,4 balo), parduotuvių (6,3 balo). Žemesniais balais – stovėjimo aikštelės prie valstybinių įstaigų (5,1 balo) ir prie gyvenamųjų namų (4,5 balo). Buvo prašoma įvertinti, kiek žmonėms svarbios kultūros ir sporto, laisvalaikio paslaugos, teikiamos Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje. Aukščiausi įvertinimai buvo skirti kultūros renginiams viešosiose erdvėse, viešosioms kultūrinėms erdvėms, pritaikytoms laisvalaikio poreikiams bei kultūros įstaigų paslaugoms. Mažesniais balais įvertinti sporto renginiai viešose erdvėse, sporto įstaigų paslaugos bei viešosios sporto erdvės, pritaikytos laisvalaikio poreikiams.

Vertinant sveikatos paslaugas teikiančių institucijų darbą ir jų teikiamas paslaugas, geriausiai buvo įvertintos: patalpų būklė, medicinos darbuotojų bendravimo kultūra, įrangos būklė, medikų reagavimas į iškilusias problemas, laikas vienam pacientui ir konsultavimas telefonu. Mažesniais balais įvertinta išankstinis registravimas vizitams pas gydytojus, specialistų pasirinkimas, laukimas eilėje prie kabinetų. Žemiausiai įvertinta mokamų paslaugų kaina.

Tyrimo dalyvių buvo klausiama, kaip jie vertina socialines paslaugas. Geriausiai buvo įvertinta dienos socialinė globa. Mažesniais balais – dokumentų dėl socialinių paslaugų skyrimo tvarkymas, socialinių pašalpų išmokų ir kompensacijų skyrimo ir mokėjimo paslaugos, Vaiko teisių apsaugos tarnyba, trumpalaikė socialinė globa, konsultacijų dėl socialinių paslaugų skyrimo teikimas, aprūpinimas kompensacine technika. Kiek žemesniais balais vertinamos socialinių įgūdžių palaikymo neįgaliesiems, būsto pritaikymo neįgaliesiems, socialinio būsto ir ilgalaikės socialinės globos paslaugos.

Patinka ir gatvės, ir šaligatviai

Kiek respondentams svarbios švietimo įstaigų paslaugos? Dauguma išskyrė bendrojo lavinimo mokyklų teikiamas paslaugas (9,1 balo). Kiek žemiau buvo įvertintas neformalus vaikų švietimas (8,6 balo), neformaliojo ugdymo įstaigos (8,3 balo) bei ikimokyklinio ugdymo paslaugos (7,7 balo). Mažesniais balais įvertintos suaugusiųjų švietimo paslaugos: neformalus suaugusiųjų švietimas (5,2 balo) ir bendras ugdymas (5,2 balo). Respondentų buvo prašoma nurodyti, kaip jie vertina švietimo įstaigų paslaugų kokybę. Geriausiai įvertintos bendrojo lavinimo mokyklos (8 balai), neformalus vaikų švietimas, ikimokyklinio ugdymo paslaugos ( po 7,6 balo) bei neformaliojo ugdymo įstaigos.

Suaugusiųjų švietimo paslaugos: bendras ir neformalus ugdymas įvertinti vienodai – po 6,1 balo. Respondentų buvo prašoma nurodyti, kurios viešosios infrastruktūros dalys jiems aktualios, ir įvertinti jų būklę. Geriausiai buvo įvertintos gatvės bei šaligatviai. Kiek žemiau buvo įvertinti dviračių ir pėsčiųjų takai, alėjos, mažoji architektūra, parkai. Panašiai, bet kiek prasčiau, buvo vertinama: aikštės, žaliosios zonos, vaikų žaidimų aikštelės ir skverai. Galima teigti, kad gyventojai nori daugiau komunikacijos ir bendradarbiavimo tarp visuomenės ir valdančiųjų bei geresnių paslaugų. Vertindami transporto ir susisiekimo paslaugas, gyventojai tikisi, kad bus daugiau tarpmiestinių bei rajoninių maršrutų, gerinamas susisiekimas su rajono centru, didinamas viešojo transporto kiekis vasaros metu, gerinami keliai, plečiami dviračių takai ir tvarkomi jau esami, labiau saugoma istorinė miesto dalis. Gyventojai pageidauja daugiau veiklos jaunimui, sporto renginių ir užsiėmimų, prieinamų ir skirtų skirtingoms gyventojų grupėms.

Gerinant sveikatos priežiūros paslaugas, gyventojai norėtų, kad būtų didinamas gydytojų-specialistų kiekis, mažėtų eilės ir laukimo laikas prie kabinetų, gautų pakankami tyrimų, gydytojai turėtų galimybę pacientams skirti daugiau laiko ir individualaus dėmesio.

Socialinės paramos sektoriaus paslaugų srityje reikėtų gerinti komunikaciją su socialines paslaugas gaunančiais klientais, daugiau asmeninio gilinimosi į žmogų, jo situaciją, socialinio jautrumo.

Švietimo srityje gyventojai pageidauja daugiau kompetentingų mokytojų, kurie atsižvelgtų į mokinių nuomones, norus. Švietimo paslaugų gerinimui Kretingos rajono savivaldybėje, gyventojų nuomone, reikėtų priimti daugiau mokytojų, gebančių profesionaliai dirbti pedagoginį darbą bei sudominti besimokančius jaunuolius.

Kad Kretingos savivaldybės viešojo valdymo sistema gerėja, didelė dalis – 44,9 proc. – apklaustųjų abejojo, trečdalis – 31 proc. – linkę pritarti, o visiškai pritarė 2,8 proc. respondentų.

Tyrimo metu respondentų buvo klausiama, iš kokių šaltinių jie dažniausiai gauna informaciją apie rajono Savivaldybės administracijos darbą, regiono vykdomus projektus ir pan. Didžioji dauguma – 68 proc. – nurodė, jog informaciją gauna iš laikraščio „Pajūrio naujienos“, trečdalis, arba 29,3 proc., – iš Savivaldybės internetinio puslapio, kiti iš kitų šaltinių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas