Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Automobiliams auna žieminį apavą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2017-10-31

Per pastarąją dekadą, ligi lapkričio 10-osios, vairuotojai privalo pasikeisti vasarines automobilių padangas į žiemines. Nors nesninga ir nešąla, tačiau vairuotojai ne visuomet objektyviai įvertina eismo sąlygas – apauti automobilį žieminiu apavu būtina ir dėl savo, ir dėl aplinkinių saugumo.

Siūlo nelaukti termino

„Būtinybė keisti padangas pagal sezoną yra numatyta Kelių eismo taisyklėse. Padangų guma yra apskaičiuota pagal jos sukibimą su kelio danga, todėl, pasikeitus oro sąlygoms, reikia keisti ir padangas“, – tikino Kretingos policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Ričardas Kačinas. Jis netgi pataria vairuotojams nelaukti, kol sueis leistinas galutinis terminas – lapkričio 10-oji: dar dieną esant 10 laipsnių šilumos, o naktį atvėstant, kelio danga nebeleidžia kokybiškai stabdyti. „O vairuotojas iš inercijos vis dar tebesielgia taip, kaip vasarą – stabdo, o sustabdyti nebegali, nes kelio danga rudenį drėgnesnė, iš po nakties būna išėjęs pašalas. Pavojingiausiai būna aukštesnėse vietose – slidu ant tiltų ir viadukų“, – teigė R. Kačinas.

Kelių policijos pareigūnai padangas laiku pasikeisti nesirūpinančius vairuotojus baudžia už Kelių eismo taisyklių nepaisymą – bauda siekia nuo 30 iki 40 eurų. „Be to, nepakeitus padangų, anuliuojama valstybinė techninė automobilio apžiūra. Ji negalioja tol, kol vairuotojas nepasikeičia padangų“, – tvirtino pareigūnas.

Priima po 5 padangas

Kretingos rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vadovė Sigutė Jazbutienė priminė, kad kiekvienas Kretingos rajono gyventojas – transporto priemonės savininkas – kasmet gali nemokamai atiduoti po 5 padangas į Ankštakiuose, už 3 km nuo Kretingsodžio, esančią didžiųjų atliekų kompostavimo aikštelę. Tačiau tam, kad įsitikintų, jog padangas pristatė Kretingos rajono gyventojas, aikštelėje jo prašoma pateikti asmens dokumentą. Ši aikštelė paprastomis dienomis dirba nuo 9 ligi 18 val. o šeštadieniais – nuo 10 ligi 14 val.

Komunalininkai pastebėjo, jog pakelėse ir pamiškėse krūvos senų padangų vis dar artsiranda, atėjus jų keitimo metui. Tačiau tai nėra išeitis, o – grubus administracinės pažeidimas, nes guminės padangos savaime suyra maždaug per 120-140 metų, kai perdirbtos jos gali tapti puikia danga sporto ar žaidimų aikštelėms.

S. Jazbutienė įspėjo, kad aplinkosaugininkai pirmąkart aptiktus teršėjus įspėja, arba pagal Administracinių nusižengimų kodeksą skiria baudą iki 140 Eur. Tačiau, nusižengus pakartotinai, bauda gali siekti ir 600 Eur. „Taip pat pažeidėjui už ne vietoje išmestą senų padangų komplektą gali tekti atlyginti dar ir aplinkai padarytą žalą: aplinką užteršus vienu šimtu kubinių decimetrų ir didesniu nepavojingų atliekų kiekiu gresia 150-300 Eur bauda“, – sakė Savivaldybės atstovė, pripažindama, jog pažeidėjus nustatyti yra gana sudėtinga.

Senas priima, jei perka naujas

Nebenaudojamas padangas iš gyventojų nemokamai priimti taip pat turėtų jas pardavę prekiautojai bei autoservisai, kur jos keičiamos.

„Pagal įstatymą tie autoservisai, kuriuose padangos keičiamos, taip pat padangų gamintojai bei importuotojai privalo pasirūpinti, kad, pasibaigus senų padangų eksploatavimui, jos būtų utilizuotos ar perdirbtos ir nekeltų pavojaus aplinkai ir žmonių sveikatai. Jeigu autoserviso, kur perkamos naujos padangos, atstovai atsisako priimti senas padangas, apie tai reikėtų pranešti aplinkosaugininkams“, – kalbėjo S. Jazbutienė.

„Pajūrio naujienų“ pakalbinti dviejų Kretingoje įsikūrusių autoservisų vadovai Antanas Armalis ir Mindaugas Daukintis sakė, jog senas padangas nemokamai priima tik tuo atveju, jei pirkėjas jų įmonėje įsigyja naujas.

„Dėl senų padangų priėmimo yra problema: žmonės perka senas dėvėtas padangas, o atvykę pas mus po metų nori, kad jas priimtume sunaikinti. Servisai dėl to nepatenkinti, nes utilizavimo įmonėms patys turime mokėti po 1-1,5 Eur už vienetą. Jeigu klientas pageidauja palikti padangas utilizuoti, tiek iš jo už paslaugą paprašome papildomai“, – tikino A. Armalis.

Konkuruoja su garažėliais

M. Daukinčio bei A. Armalio teigimu, kretingiškiai vairuotojai nelaukia paskutinės dienos, kad pasikeistų vasarines padangas į žiemines. Autoservisai kasdien aptarnauja po 12-13 automobilių, tačiau galima iš anksto užsiregistruoti ir telefonu. Vienos padangos pakeitimas kainuoja 4-5 Eur. Tačiau autoservisų vadovai įsitikinę, jog įstatymas šiandieną nenumato vienodų veiklos sąlygų stambesnėms įmonėms bei vadinamiesiems garažėliams.

„Mes dirbame nevienodomis rinkos sąlygomis, nuolat konkuruojame su garažėliais, kur pavieniai meistrai remontuoja automobilius, nemokėdami valstybei mokesčių, oficialiai neįdarbindami darbuotojų. Mano žiniomis, jų niekas nekontroliuoja – gal jie pamiškėse ir išmėto padangas dideliais kiekiais, tačiau aplinkosaugininkams jie neįdomūs. Galėtų gi ir tos valstybės tarnybos – Darbo inspekcija, Sodra, Mokesčių inspekcija – užuot įsikirtusios tikrinti kelis stambesnius Kretingos autoservisus, važiuoti ir pasižiūrėti ten, kur prie garažų matosi didesnis automobilių sambūris. Tačiau niekas nenori matyti tikrosios problemos“, – kritikos valstybės tarnyboms negailėjo M. Daukintis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas