Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Muziejus – apie tuos, kurie kūrė Nepriklausomybę

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Švietimas
  • 2017-09-26

Kretingos muziejus rugsėjo 28 dieną pradeda edukacinę programą „Lietuva, tėvyne mūsų“, skirtą V–XII klasių mokiniams. Kretingos muziejaus Informacijos ir edukacijos skyriaus vedėjos Jurgitos Paulauskienės žodžiais, tai bus Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui skirta programa, siekiant supažindinti mokinius su savojo miesto Nepriklausomybės istorija ir ją kūrusiais žmonėmis.

„Kviečiame istorijos mokytojus, kad dalyvautų programoje, išvestų vaikus iš klasių ir netradicinėje aplinkoje pateiktų istoriją gyvai. Visi užsiėmimai bus nemokami“, – pabrėžė J. Paulauskienė.

Per pirmąjį užsiėmimą „Skaudūs istorijos puslapiai“, kurį ves vyriausioji muziejininkė-istorikė Danguolė Gedgaudienė, Ūkvedžio name bus pristatyta ekspozicija „Tremtis ir rezistencija“. Moksleiviai susipažins su tremtinių ir partizanų gyvenimu per jų asmeninius daiktus, fotografijas, skaitydami laiškus. Taip pat bus parodytas filmas „Skaudi praeitis“ apie masinius Kretingos rajono šeimų trėmimus į Sibirą 1941-1952 metais.

Spalio 20 dieną numatyta ekskursija „Pažink savo gimtąjį miestą“. Ji prasidės nuo Kretingos katalikų bažnyčios, aplankant ją ir susipažįstant su išlikusiais miesto istoriniais architektūros statiniais: bažnyčios ir vienuolyno ansambliu, lurdu, Šv. Antano nameliu, senosiomis miesto kapinėmis. Ekskursiją ves Kretingos muziejaus kultūrinės veikos vadybininkė Roma Luotienė.

Antrąją Vėlinių dieną, lapkričio 2-ąją, bus surengta ekskursija „Kretingiškiai kovoje dėl Lietuvos laisvės“ po senąsias miesto kapines. Jos metu ant Nepriklausomybės kovose žuvusių karių kapų bus uždegamos žvakės. Muziejininkė R. Luotienė prie Tiškevičių koplyčios-mauzoliejaus, kurioje palaidotas Lietuvos savanoris grafas Kazimieras Tiškevičius, žuvęs 1941 m. nuo atsitiktinės kulkos, papasakos jo gyvenimo ir veiklos istoriją. Kitapus koplyčios šeimos kapavietėje palaidotas garsus kretingiškis Vladas Nagius-Nagevičius. Jis – pirmasis Lietuvos kariuomenės karo gydytojas, įkūręs Sanitarijos puskarininkių mokyklą ir įsteigęs Lietuvos karininkų Ramovę. Jo iniciatyva Kaune taip pat buvo atidarytas ligi šiol veikiantis Karo muziejus.

Lapkričio 23-ąją muziejaus Istorijos ir archeologijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė supažindins mokinius su Vasario 16-osios kūrėjais ir puoselėtojais. Bus surengta paroda, kurioje pateikti dokumentai, nuotraukos, pasakojantys apie Nepriklausomybės akto signatarus, aušrininkus, varpininkus, kitus kultūros, meno, švietimo, politinius veikėjus, kurie brandino nacionalinę sąmonę ir puoselėjo lietuvybę.

Renginių ciklą gruodžio 8-ąją užbaigs Baltojoje salėje rengiamas susitikimas su Kretingos rajono Garbės piliečiais. „Mokiniai galės sužinoti, už kokius nuopelnus suteikiamas šis vardas ir susipažinti su ryškiausiomis asmenybėmis, kurios garsina Kretingos kraštą“, – tvirtino J. Paulauskienė.

Jos žodžiais, ši edukacinė programa Kretingos muziejuje rengiama pagal bendrą Lietuvos muziejų vykdomą kultūrinę svetingumo programą, siekiant geriau pažinti savo krašto istoriją ir kelią į Nepriklausomybę nutiesusias asmenybes.

Rengia audimo kursus

Šį spalį–gruodį Kretingos muziejus rengia nemokamus audimo kursus „Poška staklės naujoj gryčioj“, kurių metu moterys galės susipažinti su turtingomis Žemaitijos regiono audimo tradicijomis, išmokti apmesti rankines stakles, išausti tradicinių raštų audinius.

Audimo amato mokys tautodailininkė Ingrida Šilgalytė, audimo meną perėmusi iš garsios Salantų krašto meistrės Reginos Jablonskienės.

„Kai įsirengėme Amatų centrą, įsigijome dvejas rankines stakles, kurios dar nebuvo panaudotos. O šiemet renkame 16 asmenų grupę – jiems iš viso yra numatyta surengti 12 užsiėmimų, per kuriuos išmokysime audimo pradžiamokslio. Pirmasis susitikimas įvyks jau spalio 17 dieną, todėl raginame kretingiškes registruotis kuo skubiau“, – pabrėžė muziejininkė Jurgita Paulauskienė.

Jos žodžiais, Kretingos krašte audėjai baigia išnykti: „Kalbėjomės su tautodailininkais, senaisiais kaimų gyventojais, ir, mūsų žiniomis, austi senovinėmis rankinėmis staklėmis bemoka tik Nasrėnų Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus muziejininkė Violeta Čėsnienė ir I. Šilgalytė. Ingrida ir sutiko mokyti kretingiškes apmesti stakles, austi archajiškus kuršių audinius, derinti raštus bei spalvas“, – tikino J. Paulauskienė.

Anot jos, audimas – tai didelį kūrybinį potencialą turintis darbas. „Šis amatas yra palankus individualiai veiklai pradėti. Šiais laikais senoviniais tradiciniais raštais austi audiniai yra labai paklausūs mūsų šalyje ir užsienyje, iš jų siuvami tautiniai bei pagoniški rūbai“, – teigė J. Paulauskienė, patikindama, jog, jei bus norinčių gilinti audimo įgūdžius ir vėliau, šie mokymai bus tęstiniai.

---

Jurgita Paulauskienė į užsiėmimus ragina registruotis tel. 8 445 77612 arba el. paštu j.paulauskiene@kretingosmuziejus.lt


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas