Pajūrio naujienos
Help
2018 Liepa
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Orų prognozė
Dieną28°C debesuotumas 72 %
Naktį16°C debesuotumas 1 %
Apklausa

Ar jums buvo įdomu, kas vyko per V. Putino ir D. Trumpo susitikimą Helsinkyje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vieniems nepatinka popierizmas, kitiems – kainos

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2017-09-12
Norintiems prekiauti medeliais bei kitais augalais gali tekti konkuruoti dėl vietų.

Paskutinę rugsėjo dieną organizuojamos žemdirbių derliaus ir Moliūgo šventės mugėje prekiauti besiruošiantis rajone žinomas daržovių augintojas Romas Benetis teigė nesuprantantis, kodėl iš ūkininkų reikalaujama pluošto dokumentų ir dar dviem egzemplioriais, o tautodailininkės vardo neturinčiai suvenyrų prekeivei 28 eurai už vietą Rotušės a. atrodo neįkandama suma.

Po institucijas – visą dieną

„Dėl tokio dokumentų kiekio stebisi ir mano kolegos. Pavyzdžiui, Kaune ką tik įvykusioje mugėje pakako pristatyti tik ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą bei pažymą iš veterinarijos. O pas mus, be asmens dokumento, prašymo prekiauti, nustatytos rinkliavos mokėjimo pavedimo ar kvito su banko žymomis, reikalaujama pateikti dar ir mašinos techninės apžiūros talono kopiją. Daugelis ūkininkų nesuprantame, kuo čia dėta automobilio techninė apžiūra?“ – svarstė R. Benetis.

Anot pašnekovo, norint susirinkti visus dokumentus, žmogus turi neturėti darbo, mat po institucijas tenka lakstyti kone visą dieną. Prie turgaus administracijos durų taip pat rikiuojasi eilės.

Savo nuoskaudą „Pajūrio naujienoms“ išsakė ir, kaip telefonu prisistatė, suvenyrais prekiaujanti moteris, prašiusi neskelbti pavardės. „Kadangi tautodailininkės vardo neturiu, nuolaidų už prekybos vietą negaunu, o dabar tokiems, kaip aš, nustatytas 28 eurų mokestis – labai didelis. Prekiaudama švenčių metu kartais nesurenku nė 100 eurų, kur dar atvažiavimo iš kaimo į Kretingą išlaidos...“ – guodėsi pensininkė, buvusi tremtinė.

Pasak moters, pagal anksčiau galiojusią tvarką pakako išsipirkti vieną vietą Rotušės aikštėje, po to, jeigu nori, buvo galima persikelti prekiauti ir į kitą miesto teritoriją.

„Niekada nebuvo taip. Galbūt su šia ūmaus charakterio prekiautoja, su kuria konfliktavome ir per miesto šventę, organizatoriai nenorėjo pyktis ir toleravo“, – „Pajūrio naujienoms“ teigė Kretingos turgaus direktorius Nerijus Tertelis. Jo žodžiais, kai muges organizavo miesto seniūnija, Rotušės aikštė ir Maironio g. prie vasaros estrados taip pat būdavo apmokestinamos atskirai.

Nori išguiti kičą

Paklaustas, ar, jo nuomone, 28 Eur mokestis už vietą suvenyrais prekiaujantiems pensininkams iš tiesų nėra per didelis, direktorius neslėpė turįs tikslą iš mugių išguiti kičą.

„Ši pensininkė galbūt ir turi vieną kitą gintarinį suvenyrą, tačiau, kiek žinau, didžiausią jos prekių asortimentą sudaro kiniški žaislai“, – apgailestavo N. Tertelis. Pagal patvirtintą tvarką pensininkai ir neįgalieji, prekiaujantys turguje, gauna nuolaidų, tačiau ji esą negalėtų pretenduoti, mat reikalaujama, kad tai būtų pačių užauginta produkcija, o dirbiniai – savos gamybos. Turgaus direktorius patvirtino, kad mugėje bus veiklą tik pradedančių jaunų amatininkų, neturinčių nei tautodailininko vardo, nei savo klientų. „Kad jiems būtų pigiau, mes siūlome glaustis po tautodailininkų, kurie, kaip ir ūkininkai, moka po 8 eurus už vietą, sparnu, kooperuotis“, – sakė N. Tertelis.

Kretingos tautodailininkų klubo „Verpstė“ pirmininkė Danutė Šorienė pritarė: „Kodėl gi ne? Neatstumiame nė vieno, kuriam galbūt penkių minučių tetrūksta iki tautodailininko vardo. Kuo mūsų daugiau, tuo linksmiau“, – sakė ji, tačiau taip pat pridūrė, kad savo kompanijoje prekiaujančiųjų kiniškomis prekėmis matyti nenorėtų.

Pasak pirmininkės, vietinių tautodailininkų mugėje šiemet bus mažiau, mat tradicinės Kretingos rajono žemdirbių bei Moliūgo šventės sutampa su Druskininkuose įvyksiančia Turizmo diena, tad dalis menininkų dalyvaus joje.

Prekeivių geografija – plati

Praėjusio penktadienio duomenimis, Kretingos turgui buvo pateikta apie 100 prašymų rugsėjo 30-ąją prekiauti Kretingoje, dar apie 100 laiškų, anot direktoriaus, tebebuvo neapdorotų.

„Žmonės ne tik iš mūsų rajono, bet ir iš Akmenės, Kauno, Jonavos, Pakruojo, Šilutės, Pasvalio, Šiaulių, Telšių, Alytaus, Klaipėdos, Gargždų aiškinasi sąlygas, teiraujasi apie mokesčius. Jau matau, kad tautodailininkų bei amatininkų iš svetur netrūks, taip pat problema bus sutalpinti norinčius prekiauti medeliais“, – sakė N. Tertelis. Jo žodžiais, pavyzdžiui, prekeivis iš Anykščių liko nustebęs, kad prekiaujantieji medeliais Kretingoje už 2x3 m vietą temokės 8 Eur, kai jo krašte – 40 Eur, tiesa, už didesnio ploto vietą. Paklaustas apie naujoves, direktorius teigė per daug didelių tikėtis nereikia. Kaip ir vasaros mugėje, iš įdomesnių paminėjo duonos raugo keramiką, kalvystės, pintus bei odos gaminius. „Galbūt nauja tai, kad profesionali menininkė prekiaus stiklo figūrėlėmis“, – pridūrė N. Tertelis. Mugėje, kaip visada, bus naminės duonos ir alaus, įvairių konditerijos ir mėsos gaminių, žvėrienos, lietuviškų žolelių bei balzamų, sodo ir daržo gėrybių.

Ši mugė bus antroji, kai, rajono tarybos sprendimu, jos organizavimą perėmė Kretingos turgus. Po vasarą įvykusios miesto šventės bei šv. Antano atlaidų bendrovė gavo 10 tūkst. 260 Eur pajamų. Savivaldybės biudžetui sumokėjus rinkliavą, taip pat pridėtinės vertės bei kitus mokesčius, padengus patirtas išlaidas, liko beveik per 5 tūkst. Eur pajamų. Direktorius patikslino, jog į savikainą neįskaičiuotas įmonės įdėtas darbas. Šių metų I ketvirtį „Kretingos turgaus“ nuostolis siekė apie 6 tūkst. Eur, po vasaros šventės jis sumažėjo iki 1 tūkst. Eur. Prognozuojama, kad po šios rudeninės šventės turėtų likti apie 2 tūkst. Eur pajamų.

Techninis talonas – dėl saugumo

N. Tertelis priminė, kad norintieji prekiauti tautodailės, amatininkų, savo rankų darbo gaminiais, žemės ūkio produkcija, tiekti viešojo maitinimo ar pramogų paslaugas, prašymus elektroniniu paštu arba atvykus į Kretingos turgų turi pateikti iki rugsėjo 23 dienos. Direktorius nesutiko su Pryšmančiuose ūkininkaujančio R. Benečio nuomone, kad iš prekiauti norinčių ūkininkų reikalaujama per daug dokumentų. „Tereikia nustatytos formos prašymo, ūkio įregistravimo pažymėjimo, asmens dokumento, o prekiaujantiems iš mašinų – ir galiojančios techninės apžiūros talono kopijų. „Kokius konkrečiai dokumentus pateikti, yra nustačiusi rajono taryba. Manau, kad mašinos techninis talonas būtinas norint užsitikrinti, kad į mugės teritoriją mašinos įvažiuos ir išvažiuos saugiai. Du dokumentų egzemplioriai reikalingi, nes vienas lieka Kretingos turgaus administracijai, o kitas perduodamas miesto seniūnijai – reikės pervedant rinkliavos mokesčius. „Mes neverčiame prekeivių ieškoti, kur patiems pasidaryti dokumentų kopijas, tai galime atlikti ir įmonėje“, – teigė N. Tertelis.

---

Miesto gimtadienio metu Rotušės a. buvo apie 300 prekyviečių, o šiuokart dėl scenos pasikeitusios lokacijos bei dėl to, kad dalį ploto užims senovinių mašinų paradas, planuojama mažiau – 250.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas